Ուրարա Ինոե.«Ես սիրում եմ Կոմիտասին, ես սիրում եմ Հայաստանը՝վուատասիվա Կոմիտաս կա սկիդես,վուատասիվա Արմենիա կա սկիդես»
Աշնանային տաք արևով ու բազմաբնույթ տոնակատարություններով, միջոցառումներով հագեցած մեր մայրաքաղաքի հյուրընկալ դռները միշտ բաց են Հայաստանն ու հային ճանաչելու առաքելությամբ Հայաստան եկող բարեկամների համար: Հենց այս ամիսներին, ասես, մի նոր վերելք են ապրում մշակութային բազմապիսի միջոցառումները, որոնք իրենց մասնակցությունն են ունենում ոչ միայն Հայաստանի ստեղծագործական խմբերն ու անհատ կատարողներն, այլև` օտար երկրներից ժամանած հյուրերը: Նրանցից մեկի` Ծագող արևի երկրից` Ճապոնիայից ժամանած տավղահարուհի Ուրարա Ինոեի հետ հանդիպեցի Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի համերգասրահում` նույն օրը Ճապոնիայի դեսպանության բացման առիթով կայանալիք համերգից առաջ: Ուրարային նվագակցող ջութակահար մեր հայրենակցի` Կարեն Իսրայելյանի և բարեհամբույր ճապոնուհի թարգմանչուհի Սակուրայի օգնությամբ էլ ընթացավ մեր զրույցը:
– Ես` Ուրարա կամ` Ուլալա Ինոեն եմ (մեր լեզվով Ուրարա և Ուլալա` երկուսն էլ ընդունելի են, բայց ավելի լավ է` Ուրարա): Ճապոնիայից եմ եկել ձեր գեղեցիկ երկիրը: Ես առաջին անգամ եմ Հայաստանում:
– Ուրարա՛, ի՞նչ առիթով եք Հայաստանում:
– Մասնակցում եմ «Երգում ենք Կոմիտաս» փառատոնին. ես տավղահարուհի եմ և նվագում եմ Կոմիտասի երգերից:
– Ո՞ւմ միջոցով, ինչպե՞ս ծանոթացաք Կոմիտասին:
– Կարեն Իսրայելյանին եմ երախտապարտ դրա համար, սակայն հետագայում ավելի խորությամբ ուսումնասիրեցի Կոմիտասի կյանքն ու գործերը, և ինքս էլ սկսեցի ընտրել ու կատարել հանճարեղ երգահանի ստեղծագործությունները:
– Ուրարա՛, ասացե՛ք, խնդրեմ` Կոմիտասի ո՞ր գործերն եք ներկայացնում:
– «Կռունկ», «Քելե Ցոլեր», «Ծիրանի ծառ», «Չինար ես», «Ալ այլուխըս» և այլ գործեր:
– Իսկ ո՞րն է դրանցից Ձեզ ավելի հոգեհարազատ, սիրելի:
– Բոլոր գործերը, բայց ամենից շատ` «Կռունկ»-ը:
– Մինչ Կոմիտասին ծանոթանալը Կարենի միջոցով և մինչև Հայաստան գալը` ի՞նչ գիտեիք հայերի ու Հայաստանի մասին:
– Գիտեի Արամ Խաչատրյանին, գիտեի, որ Հայաստանն աշխարհի վաղ քաղաքակրթության առաջին օրրաններից է: Մինչ Հայաստան գալն այնքան էլ տեղեկացված չէի հայ ժողովրդի մասին, սակայն այս օրերին հասցրեցի ճանաչել ու սիրել հայերին. նրանք շատ ջերմ են, բարի ու հյուրասեր: Շատ համեղ են հայկական կերակրատեսակները, մրգերը, բանջարեղենը, շատ գեղեցիկ է Երևանը: Հրաշալի տրամադրություն ունեմ, որն, անշուշտ, կարևոր է ելույթներիս համար:
– Ուրարա՛, մի փոքր կխոսե՞ք հայ հանդիսատեսի մասին:
– Հայ հանդիսատեսը բարեկիրթ է. բոլոր իմ ելույթները ջերմ ծափահարություններով են ընդունվում: Որոշ նմանություն կա մեր ժողովուրդների միջև. ճապոնացիներն էլ բարի են, սակայն արտաքինից դա շատ չի երևում, իսկ հայերը բուռն են ամեն ինչում և ամեն ինչ ակնհայտ է` թե՛ բարությունը, թե՛ ջերմությունը: Հայերը շատ տաք ժողովուրդ են:
– Ուրարա՛, Կոմիտասից հետո հայ ո՞ր երաժշտի, երգահանի գործերին եք անդրադառնալու:
– Դեռ չեմ որոշել, սակայն Կարենի օգնությամբ ընտրություն կանեմ: Կարեն Իսրայելյանը ջութակով միշտ նվագակցում է ինձ. շատ լավ համագործակցություն է, սակայն ես նվագում եմ նաև նվագախմբերի հետ: Առայժմ, բացի Ճապոնիայից ու Հայաստանից, Կոմիտասի գործերն այլ երկրներում չեմ նվագել: Նոյեմբերի 15-ին Տոկիոյում տավղահարների փառատոն է կայանալու, որի ընթացքում, Կարենի նվագակցությամբ, ես էլ եմ ելույթ ունենալու:
– Գերհագեցած ծրագիրն արդյոք հնարավորություն ընձեռե՞լ է լինելու Հայաստանի տեսարժան վայրերում:
– Այո՛, հասցրել ենք լինել Կասկադում և բարձունիքց դիտել քաղաքի համայնապատկերը, եղել ենք Գառնիում, Գեղարդում, շատ տպավորված եմ: Շուտով մեկնելու ենք, սակայն ուզում եմ անպայման այցելել նաև Էջմիածին: Ես հույս ունեմ դարձյալ գալ Հայաստան և ամեն տեղ լինել ու տեսնել պատմամշակութային բոլոր հուշարձանները:
– Իսկ ո՞ւր եք շտապում, Ուրարա՛, գուցե մնաք Հայաստանո՞ւմ և այստեղ էլ ընտանի՞ք կազմեք. չէ՞ որ հայերին շատ եք հավանել…
(Ուրարան ու Սակուրան` գեղեցկուհի ճապոնուհիները, լիաթոք ծիծաղում են, հետո Ուրարան ամենայն լրջությամբ պատասխանում է)
– Չի բացառվում, վատ գաղափար չէ…
– Ո՞ր տարիքից եք տավիղ նվագում, ծնողնե՞րն են ուղղորդել` ընտրելու հենց այդ գործիքը:
– Ծնողներս երաժիշտներ չեն, սակայն երաժշտասեր են: Մեր բարեկամներից շատերը երաժիշտներ են: Դեռ 9-ը տարեկանից եմ սկսել նվագել. մի անգամ ներկա էի տավղահարների համերգի, շատ էի տպավորվել և հենց այդ ժամանակ էլ կայացրեցի իմ որոշումն ու կյանքս, ապագաս կապեցի տավիղի հետ:
– Ուրարա՛, երբ Դուք խոսում եք ճապոներեն, այն հնչում է շատ մեղմ, նուրբ ու երգեցիկ, և ես հաճույքով ունկնդրում եմ ձեր լեզուն, իսկ հայերենը Ձեզ դո՞ւր է գալիս…
– Ես, բնականաբար, չեմ հասկանում, թե ինչ եք խոսում, սակայն ինձ հաճելի է լսել հայերենը. այն շատ հարազատ ու տաք է թվում ինձ: Հաջորդ այցիս անպայման պիտի սովորեմ հայի՛, Կոմիտասի՛ լեզուն:
– Այսօր համերգից առաջ կամ հետո ճապոներենով ու հայերենով ինչ-որ բան պիտի ասե՞ք Ձեր հանդիսատեսին:
– Այո՛, վուատասիվա Կոմիտաս կա սկիդես, վուատասիվա Արմենիա կա սկիդես, որը նշանակում է` ես սիրում եմ Կոմիտասին, ես սիրում եմ Հայաստանը:
– Շնորհակալությո՛ւն, Ուրարա՛, հաջողություն եմ մաղթում, և թող Ձեր տավիղն աշխարհի տարբեր ծայրերում Կոմիտաս հնչեցնի ՁԵր նուրբ մատներով: Շնորհակալություն նաև մեր սիրելի Սակուրային:
Կարե՛ն, բնականաբար, առանց Ձեր մասնակցության, այս հարցազրույցը չէր կայանա, ուստի խոսենք նաև Ձեր գործունեության, ավելի ճիշտ` համագործակցության մասին: Ինչպե՞ս հայտնվեցիք Ճապոնիայում, ի՞նչ առիթով ծանոթացաք Ուրարայի հետ:
– Երևանում ավարտել եմ Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան, այնուհետև` Վիեննայի կոնսերվատորիան: Ճապոնիայում հայտնվել եմ 6 տարի առաջ` աշխատանքի բերումով և մնացի այնտեղ` կյանքս կապելով ճապոնուհու հետ. մի տղա ունեմ: Ուրարայի հետ մեր համագործակցությունն սկիզբ առավ համերգներից մեկի ժամանակ: Ես էլ էի նվագում այդ օրը, նվագում էր նաև Ուրարան. աննկարագրելի գեղեցկություն էր նրա ելույթը` թե՛ տեսողական, թե՛ կատարողական առումով: Ընդհանրապես, ես բոլոր համերգների ժամանակ պարտադիր հայկական երաժշտություն եմ հնչեցնում: Երաժշտությունն իմ կարծիքով մեծ դիվանագիտություն է: Մեկ համերգը հաճախ կարող է փոխարինել պատմական շատ գրքերի և դիվանագիտական աշխատանքների: Այժմ Ճապոնիայում ես նվագում եմ «Իլյումին-Արտ» նվագախմբում, նաև դասավանդում եմ:
– Լսելով Ուրարայի կատարումը տավղով` ակամայից մտածեցի, թե ինչու է այս քնարական գործիքն անտեսված մեզանում. Հայաստանում ավելի շատ ջութակի և դաշնամուրի գծով են մասնագիտանում…
– Դուք ճիշտ եք նկատել. տավիղը շատ գեղեցիկ դասական գործիք է, ես չեմ լսել, որ Հայաստանում երեխաները տավիղի հաճախեն կամ էլ` որևէ մեկը տավիղի մենահամերգ ունենա: Իմ սկզբունքներից մեկն է` Հայաստան գալ մի այնպիսի նախագծով, որը Հայաստանում չի եղել և չի լինում: Երկու տարի առաջ Ճապոնիայից Հայաստան էր եկել մի երաժիշտ, ով Կոմիտաս էր կատարում ճապոնական ազգային նվագարանով: Հայաստանում շատ մեծ խնդիր է տավիղը: Կան նվագախմբեր Հայաստանում, որոնցում ընդգրկված են նաև տավղահարներ, ավելի ճիշտ` տավղահարուհիներ: Կարելի է այստեղ զարկ տալ այդ գործիքի զարգացմանն ու տարածմանը:
– Հրավերո՞վ եք եկել Հայաստան:
– Այո՛, ՀՀ սփյուռքի նախարարությունն է հրավիրել` մասնակցելու «Իմ Հայաստան» ծրագրի «Երգում ենք Կոմիտաս» փառատոնին: Ճանապարհածախսը հոգացել էին ճապոնական ֆոնդերը, իսկ իմ և Ուրարայի կատարումները նվեր են Հայրենիքին:

Урара �?ное: «Я люблю Комитаса, я люблю Армению – вуатасива Комитас ка скидес, вуатасива Армения ка скидес»
Двери нашей гостеприимной столицы, насыщенной ласковым осенним солнцем и разнообразными празднествами, мероприятиями, всегда распахнуты перед друзьями, приезжающими в Армению с миссией познать Армению и армян. �?менно в эти месяцы будто приумножаются разнообразные культурные мероприятия, в которых участвуют творческие коллективы и сольные исполнители не только Армении, но и прибывающие зарубежные гости. С одной из них – арфисткой Урарой �?ное, прибывшей из Страны восходящего солнца, – встретилась в концертном зале Музея-института Комитаса, перед концертом, посвященным открытию в Армении посольства Японии. С помощью аккомпаниатора Урары, нашего соотечественника Карена �?сраеляна и миловидной японской переводчицы Сакуры и проходила наша беседа.
– Я Урара, или Улала �?ное (в нашем языке обе формы приемлемы, но лучше Урара). В вашу прекрасную страну приехала из Японии, в Армении оказалась впервые.
– Урара, по какому поводу приехали в Армению?
– Участвую в фестивале «Поем Комитас»: я арфистка, исполняю песни Комитаса.
– С чьей помощью и как познакомились с Комитасом?
– За это я признательна Карену �?сраеляну, однако впоследствии глубже изучила жизнь и творчество Комитаса, начала сама подбирать и исполнять произведения гениального композитора.
– Урара, скажите пожалуйста, какие именно произведения Комитаса Вы представляете?
– «Крунк», «Келе Цолер», «Цирани цар», «Чинар ес», «Ал айлухс» и другие.
– А какое из них Вам ближе по духу, самое любимое?
– Все произведения, но больше всего – «Крунк».
– До знакомства с Комитасом через Карена и приезда в Армению что Вы знали об Армении и армянах?
– Знала об Араме Хачатряне, знала, что Армения – одна из колыбелей древнейшей цивилизации. До приезда в Армению была не слишком информирована об армянском народе, однако за эти дни успела узнать и полюбить армян: они очень сердечные, добрые и гостеприимные. Очень вкусны армянские блюда, фрукты, овощи, очень красив Ереван. У меня замечательное настроение, что, конечно, важно для выступления.
– Урара, расскажите немного об армянском зрителе.
– Армянский зритель благородный: все мои выступления принимаются бурными аплодисментами. Между нашими народами есть определенное сходство: японцы тоже добрые, но внешне это не проявляется, а армяне бурные во всем и все очевидно – и доброта, и сердечность. Армяне очень горячий народ.
– Урара, после Комитаса к произведениям какого армянского музыканта, композитора обратитесь?
– Пока не решила, но с помощью Карена сделаю выбор. Карен �?сраелян постоянно аккомпанирует мне на скрипке: у нас прекрасное сотрудничество, но я играю также с оркестром. Пока что, помимо Японии и Армении, произведения Комитаса в других странах не исполняла. 15 ноября в Токио состоится фестиваль арфистов, в ходе которого я также выступлю вместе с Кареном.
– Сверхнасыщенная программа оставила ли возможность побывать в достопримечательных местах Армении?
– Да, успели побывать на Каскаде и с высоты полюбоваться панорамой города. Побывали в Гарни, Гегарде. Впечатления неописуемые. Скоро уезжаем, но хочу непременно побывать и в Эчмиадзине. Надеюсь снова приехать в Армению и побывать всюду, увидеть все историко-культурные памятники.
– А куда спешите, Урара, может, останетесь в Армении, создадите здесь семью? Ведь армяне Вам очень понравились…
(Урара и Сакура, две миловидные японки, смеются от души, потом Урара совершенно серьезно отвечает)
– Не исключено. Неплохая идея…
– С какого возраста играете на арфе? Родители посоветовали выбрать именно этот инструмент?
– Родители не музыканты, но очень любят музыку. Многие из наших родственников музыканты. Я начала играть с 9 лет: однажды присутствовала на концерте арфистов. Впечатлений было много, тогда и приняла решение, связала будущее с арфой.
– Урара, когда Вы говорите на японском, он звучит очень мягко, нежно и певуче, и я с удовольствием слушаю Вашу речь. А Вам армянский нравится?
– Я, естественно, не понимаю, что Вы говорите, однако мне приятно слушать армянскую речь: она мне кажется очень родной. К следующему приезду должна непременно выучить армянский – язык Комитаса.
– Сегодня, до начала или после концерта, что-либо скажете зрителям на японском и армянском?
– Да, вуатасива Комитас ка скидес, вуатасива Армения ка скидес. Это означает я люблю Комитаса, я люблю Армению.
– Спасибо, Урара, желаю успехов, и пусть Ваша арфа Вашими нежными пальцами во всех концах мира «поет» Комитаса. Спасибо и нашей любимой Сакуре.
– Без Вашего участия, Карен, наша беседа, естественно, не состоялась бы, посему поговорим о Вашей деятельности, вернее, сотрудничестве. Как оказались в Японии, и по какому поводу познакомились с Урарой?
– Окончил в Ереване Государственную консерваторию имени Комитаса, затем Венскую консерваторию. В Японии оказался шесть лет назад – по роду работы, и остался там, связав жизнь с японкой. У нас один сын. Наше сотрудничество с Урарой началось во время одного из концертов. В тот день мы оба выступали – и я, и Урара: ее выступление было неописуемо прекрасно – и в исполнительском, и в визуальном плане. Вообще, во время любого концерта я играю армянскую музыку. Мне кажется, музыка – великая дипломатия. Один концерт подчас может заменить множество исторических книг и дипломатических трудов. Сейчас я играю в Японии в оркестре «�?люмин-Арт», а также преподаю.
– Слушая игру Урары на арфе, невольно подумала: почему этот лирический инструмент у нас в таком пренебрежении: в Армении больше специализируются на фортепиано и скрипке…
– Вы правильно заметили, арфа очень красивый классический инструмент, я не замечал, чтобы в Армении дети посещали уроки арфы или кто-либо давал сольный концерт на арфе. Один из моих принципов – приехать в Армению с таким проектом, которого прежде не было в Армении. Два года назад из Японии приехал в Армению музыкант, исполняющий мелодии Комитаса на японском национальном инструменте. В Армении арфа – очень большая проблема: есть оркестры, в составе которых участвуют и арфистки. Здесь можно начать процесс распространения и развития этого инструмента.
– В Армению Вы приеали по приглашению?
– Да, меня пригласило Министерство Диаспоры РА для участия в фестивале «Поем Комитас» программы «Моя Армения». Дорожные расходы оплатили японские фонды, а исполнения мое и Урары – подарок Родине.