Գոգո Պալեան. «Կյանքիս մեջ այսչափ չէի հուզվել…»
Օրերս ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը բազմավաստակ ՀՄԸՄ-ական, ՀՄԸՄ կենտրոնական վարչության նախկին անդամ Գոգո Պալեանին մեծ հանդիսավորությամբ հանձնեց ՀՀ քաղաքացու անձնագիր, ինչպես նաև պարգևատրեց նախարարության «Ոսկե մեդալով»:
Երբ հանդիպումից հետո փորձեցի զրուցել Գոգո Պալեանի հետ, նա ժպտալով ասաց, որ չի սիրում խոսել: Սկզբում մտածեցի, որ համեստություն է անում: Սակայն զրույցի ընթացքում արդեն հասկացա, որ խոսակիցս իրավացի էր… Որքան էլ փորձեցի տարաբնույթ հարցերով «խոսեցնել», ստացվեց միայն այն, ինչը մենախոսության տեսքով ներկայացնում եմ ստորև.
– Չեմ կարծում, որ ՀՀ քաղաքացու անձնագիրը ուշացած է, գուցե պետք է ավելի կանուխ անեի, բայց… ինչպես ասում են, ուշ լինի` նուշ լինի:
Միշտ էլ ցանկացել եմ ՀՀ քաղաքացի դառնալ, բայց ինչպես կյանքում հաճախ է պատահում, շատ բան հետաձգում ես, ասում` վաղը կանեմ, վաղը կանեմ ու այդպես` ամեն օր: Կարծում եմ` ամեն ինչ իր ժամանակն ունի:
Իսկ Սփյուռքի նախարարության «Ոսկե մեդալը» շատ անակնկալ էր ինձ համար: Նախարարն ինձ անակնկալի բերեց, չէի սպասում, իսկապես շատ-շատ զգացված եմ:
Գիտեի, որ նախարարություն եմ գալու անձնագիր ստանալու, բայց որ այլ անակնակալ էլ է ինձ սպասվում` մտածել անգամ չէի կարող: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նախարարին, շատ զգացված եմ, կյանքիս մեջ այսչափ չէի հուզվել…
Ես սփյուռքում եմ ծնվել, սփյուռքում մեծացել, որտեղ մեզ համար ամենակարևորը եղել է հայ մնալը, մեզի հայ պահելը: Եվ առ այսօր հայապահպանությունը առաջնակարգ գործ է եղել ինձ համար, շատ-շատ սփյուռքահայերի համար:
Ծնվել եմ Լիբանանում, 1962 թվականին ընտանիքս տեղափոխվել է Ամերիկա: 52 տարի է` ապրում եմ Ամերիկայում և առ այսօր հայերեն եմ խոսում, գրում, կարդում:
Իսկ այսօր Լիբանանից, Հայաստանից Ամերիկա եկած հայերը տասը տարի հետո երրորդ, չորրորդ բառն անգլերեն են օգտագործում: Սա ավելի շատ ձևականություն է, որը, սակայն, ժամանակի ընթացքում ապրելաձև է դառնում:
Ինձ համար լեզուն շատ կարևոր է: Այսօր մենք հայրենիքը թողել ու Սփյուռքում ենք ապրում: Եթե լեզուն էլ կորցնենք, հետո ի՞նչ է լինելու:
Թե ինչպիսին եմ ես այսօր, նախևառաջ ընտանիքիս եմ պարտական: Ինչպես ասացի, Ամերիկայում ապրում ենք 52 տարի, ծնողներս երբեք անգլերեն բառեր չեն օգտագործել  ինձ, եղբորս, քրոջս հետ խոսելիս:
Իսկ երկրորդ ընտանիքս, դպրոցս եղել է ՀՄԸՄ-ը: Շատ բան կը պարտիմ այս միությանը: ՀՄԸՄ-ը մեծ դեր է կատարում Սփյուռքի մեջ: Այսօր երիտասարդների զբաղումը փոխվել է. համացանցը, սոցկայքերն են նրանց հիմնական հետաքրքրությունը: Իսկ ՀԸՄԸ-ը շատ մեծ դեր է խաղում այս առումով` փորձելով երիտասարդներին զբաղեցնել մարզական կամ սկաուտական  ծրագրերով:
Հայաստանում հայապահպանության խնդիր չկա, իսկ Սփյուռքում մեծ խնդիր է հայ մնալը, հայկականությունը պահելը:
Հայաստանում մասնավոր աշխատանք չեմ կատարել: Միայն օգնել եմ «Եվրոպա» հյուրանոցի ներքին հարդարանքի հարցում: Ու չգիտեմ, թե նախարարուհին ինչպես այդ մասին գիտեր (ժպտում է-հեղ.): Ամերիկայում դիզայներական ընկերություն ունեմ, ցանկություն կա Հայաստանում գործ դնելու,  չեմ գիտեր, թե ինչու մինչև օրս  չեմ արել:
Տիկնոջս` Արմինեի հետ հաճախ ենք խորհում Հայաստան վերադառնալու մասին. խոսելը մի բան է, գործելը` մեկ այլ բան: Ի դեպ, Արմինեի հետ Հայաստանում եմ ծանոթացել` Բյուրականում: Նրա շնորհիվ է նաև, որ ես այսօր ՀՀ քաղաքացի դարձա և ավելի կապվեցի Հայաստանին:

Гого ПАЛЯН:«В жизни я так не волновался…»
На днях министр Диаспоры Грануш Акопян с большой торжественностью вручила заслуженному ВАСС-овцу, бывшему члену Центрального правления ВАСС Гого Паляну паспорт гражданина РА, а также наградила Золотой медалью Министерства.
Когда после церемонии попыталась побеседовать с Гого Паляном, он с улыбкой сказал, что не любит говорить. Поначалу подумала, что скромничает, однако в ходе беседы поняла, что собеседник был прав… Сколько ни пыталась разговорить его различными вопросами, получилось только то, что и представляю ниже в виде монолога.
– Не думаю, что паспорт гражданина РА запоздал, возможно, должен был сделать раньше, но… Как говорится, лучше поздно, чем никогда.
Я всегда хотел стать гражданином РА, но, как часто бывает в жизни, многое откладываешь на завтра, и так – изо дня в день. Думаю, всему свое время.
А Золотая медаль Министерства Диаспоры стала для меня совершеннейшей неожиданностью. Министр преподнесла мне сюрприз – действительно, премного благодарен.
Знал, что должен придти в Министерство получить паспорт, но что меня ждет и другой сюрприз – не мог даже помыслить. Хочу выразить благодарность министру, весьма тронут, в жизни я так не волновался…
Я родился в Диаспоре, там вырос, и для нас самым главным было остаться армянином. По сей день сохранение армянства было для меня первостепеннейшим делом, равно как и для многих армян Диаспоры.
Родился в Ливане, в 1962 году семья наша переехала в Америку. 52 года живу в Америке и по сей день говорю, читаю, пишу на армянском.
А сегодня армяне, приехавшие в Америку из Армении, Ливана через десять лет третье-четвертое слово произносят на английском. Это скорее фасон, который, однако, со временем становится образом жизни.
Язык для меня очень важен. Сегодня мы, оставив родину, живем в Диаспоре. Если утеряем и язык – что же будет потом?
Тем, каков я сегодня, прежде всего обязан своей семье. Как уже сказал, в Америке живем 52 года, родители при разговоре со мной, братом и сестрой никогда не употребляли английских слов.
А второй моей семьей был ВАСС. Очень многим обязан этому союзу. ВАСС играет огромную роль в Диаспоре. Сегодня занятия молодежи изменились: их основной интерес �?нтернет и соцсети. А ВАСС пытается занять молодежь спортивными или скаутскими программами.
В Армении нет проблемы сохранения армянства, а в Диаспоре остаться армянином – большая проблема.
Частной работой в Армении не занимался. Только помог в вопросе внутренней отделки гостиницы «Европа». �? не знаю, откуда узнала об этом госпожа министр (улыбается – авт.). В Америке у меня есть дизайнерская компания, есть желание основать дело в Армении, но не знаю даже, почему до сих пор не сделал этого.
Вместе с супругой, Армине, часто думаем о возвращении в Армению: одно дело говорить, и совсем другое – действовать. Кстати, с Армине я познакомился в Армении, в Бюракане. Благодаря ей сегодня я стал гражданином РА и еще больше привязался к Армении.