«Արվեստում գեղեցիկը հին ու նոր չունի. պետք է գնահատել ու պահպանել այն». Ներսես Կիրակոսյան
Հայի տաղանդավոր միտքն արարող է մեր կյանքի գրեթե բոլոր բնագավառներում, և սահմաններ ու սահմանափակումներ չի ճանաչում. այն թևածում է նույնիսկ այնտեղ, ուր, թվում է, թե վերջանում է ամեն մի հնար: Բազմաշնորհ հայորդիներից շատերը, ճակատագրի բերումով ցրվելով աշխարհով մեկ, միևնույն է, ամենուր դառնում են հայի ու Հայաստանի յուրօրինակ այցեքարտը, արտացոլումը մեր էության, արձագանքը մեր հոգու կանչի և մեղեդին ու գույնը Հայրենիքի:
Դոնի Ռոստովից ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում հյուրընկալված նկարիչ-քանդակագործ Ներսես Կիրակոսյանը մեկն է այդ շնորհալի հայորդիներից, ում հետ ունեցած հաճելի զրույցը « Հայերն այսօր»-ի խմբագրասենյակում վերածվեց յուրօրինակ միջոցառման՝ համեմված Ներսեսի գեղանկարների, քանդակների լուսանկարներով և նրա ստեղծագործած «Կարոտ» անվանումով հրաշալի մեղեդու առինքնող ելևէջներով:
«17 տարի չեմ եղել Հայաստանում, աննկարագրելի է կարոտիս չափը: Ծնունդով Ջավախքի Բոգդանովկայի շրջանի Դիլիվ գյուղից եմ, գրեթե նույնքան տարի էլ չեմ եղել իմ ծննդավայրում, սակայն հոգով, սրտով, իմ ողջ էությամբ կապված եմ Հայրենիքիս, ծննդավայրիս, արմատներիս. երևի ամբարված կարոտս էլ կդառնա մշտական վերադարձիս հիմնաքարը: Հայաստանից դուրս էլ ես մշտապես ստեղծագործական աշխատանքի մեջ եմ, զուգահեռաբար կապի մեջ եմ Հայաստանում ապրող իմ արվեստագետ ընկերների, հարազատների հետ, մշտապես հետաքրքրվում ու ապրում եմ հայաստանյան մշակութային կյանքով: Ես նկարում եմ, քանդակում, երաժշտություն ստեղծում… ուրեմն՝ ես կամ, ես ապրում եմ. սա՛ է իմ մեծ աշխարհը, իմ ապրելու կերպը, իմ առաքելությունն այս աշխարհում:
…Արցախյան առաջին պատերազմի ավարտից հետո եմ գնացել Հայաստանից. դժվար տարիներ էին, գործ չկար, մեկնեցի ՝ աշխատելու նպատակով ու մնացի: Երևանում ավարտել եմ Փանոս Թերլեմեզյանի անվան ուսումնարանի քանդակի բաժինը: Ուսուցիչս եղել է հանրաճանաչ, շատ սիրված ու հարգված քանդակագործ Յուրի Մինասյանը. ես միշտ հպարտանում եմ իմ ուսուցչով: Ծառայել եմ հայոց բանակում: Դոնի Ռոստովում սկզբում զբաղվել եմ շինարարական աշխատանքներով, զբաղվել եմ նաև ինձ շատ հոգեհարազատ գործով՝ քանդակագործությամբ: Քանդակներս անհատների տներում են դրված, և ես չկարողացա ինձ հետ բերել ու ներկայացնել ցուցահանդեսում: Ինձ հոգեհարազատ են թե՛ քանդակագործությունը, թե՛ գրաֆիկան, թե՛ գեղանկարչությունը: Անհատական ցուցահանդեսներ Դոնի Ռոստովում չեմ ունեցել, ավելի շատ պատվերային գործեր եմ արել, իսկ Երևանում, մայիսի 29-ին բացվեց իմ առաջին անհատական ցուցահանդեսը, որի կազմակերպչական հարցերով ինձ օգնեցին ընկերներս, և մինչև իմ գալն արդեն ամեն ինչ պատրաստ էր, բոլոր խնդիրները լուծված էին, որի համար հոգաչափ շնորհակալ եմ բոլորին: Շատ շնորհակալ եմ նաև սրահն ինձ տրամադրող «Կարլ Լևոնի» Արտ-սրահի տնօրեն Կարլեն Լևոնիչին:
Երկու առաքելությամբ եմ Հայաստանում՝ ցուցահանդես բացելու և Դոնի Ռոստովի «Լիանա Պետրոսյան, Մարթա Թամամյան և ընկերներ» երիտասարդական կառույցի կողմից կազմակերպված բարեգործական համերգից ստացված հասույթը փոխանցելու ապրիլյան պատերազմական գործողությունների ընթացքում զոհված մեկ զինվորի ընտանիքի և մեկ վիրավոր զինվորի: Հայաստանում և արդեն Դոնի Ռոստովում էլ ճանաչված դերասանուհի, Դոնի Ռոստովի վերոնշյալ կառույցի կողմից լիազորված ներկայացուցիչ Արևիկ Օրբելյանի հետ մենք եղանք «Կարմիր խաչի վերկանգնողական կենտրոն»-ում, դրամական օգնություն հանձնեցինք այնտեղ բուժում ստացող վիրավոր զինվոր Անդրեյ Վարդումյանին և Ապարանի Վարդաբլուր գյուղից զոհված Միշա Աղաջանյանի ընտանիքին: Ես ընդամենը հանձնողի դերում էի և օգնում էի Արևիկ Օրբելյանին: Իհարկե, էականը դա չէ, այլ այն տպավորությունը, որը մենք ստացանք այդ ընտանիքներին հանդիպելիս, վիրավոր զինվորի հետ ունեցած մեր զրույցից: Ես խոնարհվում եմ մեր քաջարի տղաների և նրանց ծնողների առջև: Հիացած ու զարմացած եմ վիրավոր զինվորի զուսպ, հանգիստ պահելաձևից. այնպես էր խոսում, ասես ոչինչ էլ չի արել, ոչինչ էլ չի պատահել իր հետ և պատրաստ է ժամ առաջ գնալ առաջնագիծ: Ես իմ աշխատանքներում անպայման պետք է անդրադառնամ այդ թեմային. այդպիսի մի նկար արդեն ունեմ:
Արվեստը, մշակույթը պետք է մշտապես լինեն ժամանակի շունչն ու արտացոլքը: Ինձ համար այս երկու առաքելություններն էլ իրարամերժ զգացումներ առաջացնող գերագույն նպատակ են. ցուցահանդեսն ինչ-որ իմաստով տոնախմբություն է, իսկ պատերազմի զոհերն ու վիրավորները՝ հոգիս սպանող տխրություն ու անսահման ցավ, նաև՝ հպարտություն մի սերնդի, որին մենք լավ չէինք ճանաչում. նրանք արեցին այն, ինչ բնորոշ է հասուն և փորձառու զինվորականին: Արցունքոտ աչքերով քայլում էի Երևանիս փողոցներով….Դոնի Ռոստովի հայորդիների հետ մենք էլ էինք որոշել այդ օրերին մեկնել Արցախ ու կանգնել մեր զինվորների կողքին, սակայն մեզ ասացին, որ կամավորները շատ են և ճանապարհից ետ են վերադարձնում, կարիք չկա,որ գնանք: Աստված չանի, եթե նորից վերսկսվեն պատերազմական գործողությությունները, մենք պատրա՛ստ ենք: Հայ մարդը՝ նկարիչ, բանաստեղծ, թե ՝ հոգևորական, առաջին հերթին զինվոր պետք է լինի: Չմոռանամ ասել,որ ցուցահանդեսին ներկայացրած աշխատանքներիցս ոչ մեկը Հայաստանից դուրս չի գալու: Արդեն ծրագրում եմ հաջորդ ցուցահանդեսը:
…Քայլում եմ քաղաքի փողոցներով, հիանում եմ գեղեցիկ Երևանով, սակայն տխրում եմ, երբ տեսնում եմ, որ թամանյանական ճարտարապետությունն աղավաղվում է, որ հին, զարդանախշ շինությունները գրեթե վերացել են: Արվեստում գեղեցիկը հին ու նոր չունի, պետք է գնահատել ու պահպանել այն»:

Nerses Kirakosyan: “In art, beauty is never old or new. One needs to appreciate and preserve it”
The mind of a talented Armenian is creative in almost all spheres of life and recognizes no limits or boundaries. It even spreads where it seems that there is no solution. Although most multitalented Armenians are scattered across the globe by fate, wherever they go, they become a unique “business card” for Armenia and the Armenians and reflect the essence of the Armenians, respond to the call of our spirit and become the color and melody of the Homeland.
The RA Ministry of Diaspora recently hosted painter, sculptor Nerses Kirakosyan from Rostov-na-Don. Kirakosyan is one of the gifted sons of the Armenian nation with whom the pleasant conversation in the editorial office of Hayern Aysor electronic newspaper turned into a special event during which Nerses showed photos of his sculptures and paintings and to the sounds of his wonderful song called “Karot” (Longing).
Nerses Kirakosyan: I hadn’t been in Armenia for 17 years. Words can’t describe how much I had missed the country. I was born in the Diliv village of Bogdanovka region of Javakhk. I haven’t been there for almost 17 years as well, but I am attached to my Homeland, my hometown and my roots with heart and soul. My longing might become the main reason for my return. Even living far away from Armenia, I create and keep in touch with my fellow artists and relatives in Armenia. I always ask them about Armenia and am a part of culture in Armenia. I paint, sculpt and compose music. So, I live and exist. This is my big world, my lifestyle and my mission in this world.
…I left Armenia after the first war in Artsakh. It was a difficult time. I was unemployed and left in search of work and stayed. I graduated from the Department of Sculpting of Panos Terlemezyan School in Yerevan. My teacher was the famous, very beloved and respected sculptor Yuri Minasyan. I always take pride in my teacher. I have served in the Armenian army. In Rostov-na-Don, I have always worked in the sphere of construction, but I have also done what is close to my heart, and that is sculpting. My sculptures are placed in people’s homes, and I wasn’t able to bring them with me and hold an exhibition. Sculpting, graphic art and painting are close to my heart. I haven’t held personal exhibitions in Rostov-na-Don, but I have taken many orders. On May 29, I opened my first personal exhibition in Yerevan with the help of my friends. Everything was ready before my arrival, and for that I am very grateful to everyone. I am also very grateful to Karlen Levonich, the director of Karl Levon Art Hall, for providing me with the hall. I am in Armenia for two reasons. I opened my exhibition, and I also participated in a charity concert organized by the “Liana Petrosyan, Martha Tamamyan and Friends” youth organization of Rostov-na-Don and transferred the proceeds to the family of a soldier killed during the military actions that took place in April and a wounded soldier. I joined Arevik Orbelyan, who is a well-known actress in Armenia and Rostov-na-Don and an authorized representative of the youth organization of Rostov-na-Don, and visited the Red Cross Rehabilitative Center where we transferred financial assistance to wounded soldier Andrey Vardumyan and the family of deceased soldier Misha Aghajanyan from the Vardablur village of Aparan. I was simply transferring the money and helping Arevik Orbelyan. Of course, that is not the important thing. The important thing is the impression that we got when we met those families and talked to the wounded soldier. I bow in front of the brave boys and their parents. I am charmed by and amazed at the wounded soldier’s modesty and tranquility. He talked as if he hadn’t done anything and that nothing had happened to him and was ready to go to the border as soon as possible. I will definitely cover this in my work. I already have a painting devoted to this. Art and culture always need to present the time in which we live. For me, these two missions serve as the major goal that causes mutually exclusive feelings. In some sense, the exhibition was a celebration, and those who were killed or wounded during the war were the sadness that killed my soul and caused me severe pain. I also felt proud of a generation that we didn’t know well. They did what mature and experienced servicemen would do. I was walking on the streets of Yerevan with tears in my eyes…Young Armenians of Rostov-na-Don and I had also decided to leave for Artsakh and stand by the side of our soldiers, but we were told that there were many volunteers and made us return. God forbid, if another war breaks out, we are ready! An Armenian, be it a painter, a poet or a clergyman, must first be a soldier. I must add that all the paintings showcased at my exhibition will stay in Armenia. I am also planning my second exhibition.
…I walk on the streets of Yerevan, admire the beauty of the city, but feel sad when I see how the architecture of Tamanyan is being distorted and how the old patterned buildings have been almost destroyed. In art, beauty is never old or new. One needs to appreciate and preserve it.”