Գոգօ Պալեան. «Կեանքիս Մէջ Այսչափ Չէի Յուզուած…»
Օրերս ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան բազմավաստակ ՀՄԸՄ-ական, ՀՄԸՄ կեդրոնական վարչութեան նախկին անդամ Գոգօ Պալեանին մեծ հանդիսաւորութեամբ յանձնեց ՀՀ քաղաքացիի անձնագիր, ինչպէս նաեւ պարգեւատրեց նախարարութեան «Ոսկէ մետալով»:
Երբ հանդիպումէն ետք փորձեցի զրուցել Գոգօ Պալեանի հետ, ան ժպտելով ըսաւ, որ չի սիրեր խօսիլ: Սկիզբը մտածեցի, որ համեստութիւն կ’ընէ: Սակայն զրոյցին ընթացքին արդէն հասկցայ, որ խօսակիցս իրաւացի էր… Որքան ալ փորձեցի տարաբնոյթ հարցերով «խօսեցնել», ստացուեցաւ միայն այն, ինչ որ մենախօսութեան տեսքով կը ներկայացնեմ ստորեւ.
– Չեմ կարծեր, որ ՀՀ քաղաքացիի անձնագիրը ուշացած է, գուցէ պէտք է աւելի կանուխ ընէի, բայց… ինչպէս կ’ըսեն, ուշ լինի` նուշ լինի:
Միշտ ալ փափաքած եմ ՀՀ քաղաքացի դառնալ, բայց ինչպէս կեանքի մէջ յաճախ կը պատահի, շատ բան կը յետաձգես, կ’ըսես` վաղը կ’ընեմ, վաղը կ’ընեմ ու այդպէս` ամէն օր: Կը կարծեմ` ամէն ինչ իր ժամանակն ունի:
Իսկ Սփիւռքի նախարարութեան «Ոսկէ մետալը» շատ անակնկալ էր ինծի համար: Նախարարը ինծի անակնկալի բերաւ, չէի սպասեր, իսկապէս շատ-շատ զգացուած եմ:
Գիտէի, որ նախարարութիւն պիտի գամ անձնագիր ստանալու, բայց որ այլ անակնակալ ալ կը սպասէր ինծի` մտածել անգամ չէի կրնար: Կ’ուզեմ շնորհակալութիւն յայտնել նախարարին, շատ զգացուած եմ, կեանքիս մէջ այսչափ չէի յուզուած…
Ես սփիւռքի մէջ ծնած եմ, սփիւռքի մէջ մեծցած, ուր մեզի համար ամենակարեւորը եղած է հայ մնալը: Եւ առ այսօր հայապահպանութիւնը առաջնակարգ գործ եղած է ինծի համար, շատ-շատ սփիւռքահայերու համար:
Ծնած եմ Լիբանան, 1962 թուականին ընտանիքս տեղափոխուած է Ամերիկա: 52 տարի է` կ’ապրիմ Ամերիկա եւ մինչեւ այսօր հայերէն կը խօսիմ, կը գրեմ ու կը կարդամ:
Իսկ այսօր Լիբանանէն, Հայաստանէն Ամերիկա եկած հայերը տաս տարի վերջ երրորդ, չորրորդ բառը անգլերէն կ’օգտագործեն: Սա աւելի շատ ձեւականութիւն է, որ, սակայն, ժամանակի ընթացքին ապրելաձեւ կը դառնայ:
Ինծի համար լեզուն շատ կարեւոր է: Այսօր մենք հայրենիքը թողած ու Սփիւռքի մէջ կ’ապրինք: Եթէ լեզուն ալ կորսնցնենք, յետոյ ի՞նչ պիտի ըլլայ:
Թէ ինչպիսին եմ ես այսօր, նախ եւ առաջ ընտանիքիս պարտական եմ: Ինչպէս ըսի, Ամերիկայի մէջ կ’ապրինք 52 տարի, ծնողքս երբեք անգլերէն բառեր չեն օգտագործած մեզի հետ խօսելու ժամանակ:
Իսկ երկրորդ ընտանիքս, դպրոցս եղած է ՀՄԸՄ-ը: Շատ բան կը պարտիմ այս միութեան: ՀՄԸՄ-ը մեծ դեր կը կատարէ Սփիւռքի մէջ: Այսօր երիտասարդներու զբաղումը փոխուած է. համացանցը, ընկերային կայքերն են անոնց հիմնական հետաքրքրութիւնը: Իսկ ՀՄԸՄ-ը շատ մեծ դեր կը խաղայ այս առումով` փորձելով երիտասարդներուն զբաղեցնել մարզական կամ սկաուտական ծրագիրներով:
Հայաստանի մէջ հայապահպանութեան խնդիր չկայ, իսկ Սփիւռքի մէջ մեծ խնդիր է հայ մնալը, հայկականութիւնը պահելը:
Հայաստանի մէջ մասնաւոր աշխատանք չեմ կատարեր: Միայն օգնած եմ «Եւրոպա» հիւրանոցի ներքին յարդարանքի հարցով: Ու չեմ գիտեր, թէ նախարարուհին ինչպէս այդ մասին գիտէր (ժպտելով -հեղ.): Ամերիկայի մէջ տիզայներական ընկերութիւն ունիմ, ցանկութիւն կայ Հայաստանի մէջ գործ ընելու, չեմ գիտեր, թէ ինչու մինչեւ օրս չեմ ըրած:
Տիկնոջս` Արմինէին հետ յաճախ կը խորհինք Հայաստան վերադառնալու մասին. խօսիլը բան մըն է, գործելը` մէկ այլ բան: Ի դէպ, Արմինէին հետ Հայաստանի մէջ ծանօթացած եմ` Բիւրականի մէջ: Անոր շնորհիւ է նաեւ, որ ես այսօր ՀՀ քաղաքացի դարձայ եւ աւելի կ’ապուեցայ Հայաստանին:

![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/06/IMG_4070-11.jpg)
Recently RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan granted the passport of the citizen of the Republic of Armenia and the Gold Medal of the RA Ministry of Diaspora to member of Homenetmen, former member of the Homenetmen Central Committee Koko Balian during a grand ceremony.
When I tried to interview Koko Balian after the meeting, he smiled and said he doesn’t like to give interviews. At first, I thought he was being modest, but during the interview, I realized that my interlocutor was right…As much as I tried to “make him talk” about different topics, what I got was the following, which is like a monologue.
Koko Balian: I don’t think the granting of a passport of the citizen of the Republic of Armenia comes late. Perhaps it had to be granted to me earlier, but…as they say, “Better late than never”.
I had always wanted to acquire citizenship of the Republic of Armenia, but in life you often postpone many things, saying you’ll do it tomorrow, and it goes on and on. I think there is a time for everything.
The Gold Medal of the Ministry of Diaspora came as a big surprise. I wasn’t expecting it and felt very touched.
I knew I was going to receive the passport at the ministry, but never would I imagine another surprise. I would like to thank the minister. I’m very touched. I had never felt so touched in my life…
I was born and raised abroad. For us Diaspora Armenians, the important thing is to preserve the Armenian identity. To this day, preservation of the Armenian identity has always been my key objective, and it is the key objective for many Diaspora Armenians.
I was born in Lebanon. In 1962, my family and I moved to the United States. I have been living in the States for 52 years, and I have been reading, writing and speaking in Armenian to this day.
Today, the Armenians who come to the States from Lebanon and Armenia say almost everything in English after living here for ten years. It’s more of a formality, but it becomes a lifestyle over time.
For me, language is very important. We Armenians have left the homeland and are living in the Diaspora. If we lose our language, what’s going to happen next?
I owe it to my family for who I am today. As I said, my family and I have been living in the States for 52 years. My parents never spoke to me, my brother and sister in English.
My second family and school was Homenetmen. I owe a lot to Homenetmen. It plays a huge role in the Diaspora. Today, the youth spend more time on the Internet and social networks, but Homenetmen plays a huge role in the sense that it makes an attempt to engage youth in sports or scout programs.
It’s not hard to preserve the Armenian identity in Armenia, but it is in the Diaspora.
In Armenia I’ve only helped design the interior of Europe Hotel, and I don’t know how the minister knew about that (smiling-ed.). I have a designer company in the States. I would like to start a business in Armenia, and I don’t know why I haven’t until now.
My wife, Armine and I often think about moving back to Armenia, but talking about it is one thing, and doing it is another. I met Armine in Byurakan, Armenia. Thanks to her, I became a citizen of the Republic of Armenia and became more connected to Armenia.