ՀՀ սփյուռքի նախարարը հանդիպեց «Նուվել դե Արմենի» պարբերականի գլխավոր խմբագիր Արա Թորանյանին
Հուլիսի 15-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Փարիզում հրատարակվող «Նուվել դե Արմենի» պարբերականի գլխավոր խմբագիր, ֆրանսահայ կազմակերպությունների միության համանախագահ Արա Թորանյանին:
Զրույցի ընթացքում կարևորվեց մամուլի դերը՝ հայության առջև ծառացած մարտահրավերներին դիմագրավելու, համազգային գերակա խնդիրները վեր հանելու,  հայությանը համախմբելու և ազգային ինքնությունն ու միասնականությունը պահպանելու ճանապարհին:
Նախարարը հյուրին ծանոթացրեց սփյուռքի նախարարության գործառույթներին և  ծրագրերին՝ տեղեկացնելով, որ ի թիվս հայրենաճանաչության և հայոց լեզվի ուսուցման տարբեր ծրագրերի, կազմակերպվում են նաև դասընթացներ լրագրողների համար, որի մասնակիցները Հայաստանի տեսարժան վայրերին և մշակութային ժառանգությանը ծանոթանալուց զատ՝ հանդիպում են ՀՀ կառավարության անդամներին, մշակութային և հասարակական անվանի գործիչներին, շփվում տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչների հետ: Ինչպես նշեց նախարարը, նման դասընթացներն օգնում են ավելի խորքով ճանաչել երկիրը և ավելի անաչառ ներկայացնել խնդիրները:
Երկուստեք կարևորվեց այն իրողությունը, որ Հայաստանը համայն հայության հայրենիքն է, և որ ամեն ինչ պետք է անել՝ պահպանելու և զարգացնելու երկրի ձեռքբերումները:

Министр Диаспоры РА приняла главного редактора издания «Нувель де Армени» Ара Тораняна
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 15 июля приняла главного редактора издания «Нувель де Армени», сопредседателя Союза армянских организаций Франции Ара Тораняна.
В ходе беседы была отмечена важность роли прессы на пути противостояния вызовам, вставшим перед армянством, выявления общенациональных проблем, сплочения армянства и сохранения национальной идентичности и единства.
Министр ознакомила гостя с функциями и программами Министерства Даспоры, сообщив, что в числе различных программ познания Родины и изучения армянского языка организуются также курсы для журналистов, участники которых, помимо ознакомления с достопримечательностями и культурным наследием Армении, встречаются с членами правительства РА, известными культурными и общественными деятелями, общаются с представителями различных сфер. Как отметила редактор, подобные курсы помогают глубже узнать страну и более беспристрастно представлять проблемы.
Обоюдно была отмечена важность того факта, что Армения – родина всего армянства и что необходимо сделать все, чтобы сохранить и развить достижения страны.