«Լաւագոյն Տպաւորութիւնները Ստացայ Հայաստան-Սփիւռք Համահայկական 6-րդ Համաժողովէն». Անտոն Վարդանեան
Հայաստան-սփիւռք համահայկական 6-րդ համաժողովը միասնութեան համահաւաքը աննախադէպ երեւոյթ մըն էր մեր իրականութեան մէջ, որուն ծիրէն ներս մէկ յարկի ներքոյ հաւաքուած հայութիւնն իր առջեւ գերխնդիր  դրած էր` առաջնորդուելով  փոխադարձ վստահութեան, միասնականութեան եւ պատասխանատուութեան բարձր զգացումով` միահամուռ ուժերով լուծել շատ հարցեր, ճանապարհներ գտնել Հայաստանի յետագայ զարգացման, հզօրացման, Հայաստան-Սփիւռք-Արցախ եռամիասնութեան առաւել սերտ համագործակցութեան համար: Այդ առիթով համաժողովի մասնակիցներէն «Հայերն այսօր»-ի համար հարցազրոյց ունեցայ Սթաւրոփրոփոլի «Նաիրի» ազգամշակութային ինքնավարութեան հասարակական կազմակերպութեան երիտասարդ նախագահ, Սթաւրոփոլի երկրամասի Դաշնային գաղթականութեան ծառայութեան վարչութեան կից հասարակական-խորհրդատուութեան  խորհուրդի անդամ, Սթաւրոփոլի երկրամասի ազգային խորհուրդի նախագահի տեղակալ Անտոն Վարդանեանի հետ, որ կը ներկայացնենք մեր ընթերցողներու ուշադրութեան:
-Յարգելի՛ հայրենակից, հրաւիրուած ըլլալով Հայաստան-Սփիւռք համահայկական 6-րդ համաժողովին` Դուք, անշուշտ, այս առիթով ունիք Ձեր խորհրդածութիւններն ու ակնկալիքները. խօսէք, խնդրեմ այդ մասին:
-Ես եւ իմ գործընկերներուս մեծ մասը, անկասակած, ուրախ ենք` աշխատանքային նման հանդիպման առիթով, առաւել եւս` Հայրենիքի մէջ: Այս համաժողովէն մենք կ’ակնկալենք աշխատանքներու առաւել աշխուժացում համայն Սփիւռքի եւ աւելի սերտ համագործակցութիւն` Հայաստանի իշխանութիւններուն հետ:
-Բաւականին երիտասարդ էք` այդպիսի կազմակերպութիւն ղեկավարելու համար. դժուարութիւններ չէ՞ք ունենար:
-Ես 5 տարի առաջ  ստանձնած եմ այդ պարտականութիւնը` մեծ պատասխանատուութիւն վերցնելով: Սկիզբը, ի հարկէ, դժուար էր, սակայն ժամանակի հետ փորձառութիւն ու որոշակի գիտելիքներ ձեռք բերի: Ես միայնակ չեմ աշխատիր: Մեր կազմակերպութիւնն ունի խորհուրդ, որ կը ղեկավարէ Միխայիլ Պէյրիւմովը: Ի հարկէ, մեր հայրենակիցներուն խնդիրները չեն վերջանար, եւ ամէն անգամ հարկ կ’ըլլայ դուն քեզի համար  նոր բան մը բացայայտես: Մեր խումբին եւ մեզի արձագանքող մարդոց շնորհիւ կը կարենանք միանգամայն յաջողութեամբ իրականացնել մեր աշխատանքները եւ մեր առջեւ դրուած ծրագիրները:
-Ինչպէ՞ս կ’ապրին Սթաւրոփոլի մէջ մեր հայրենակիցներն, ինչպիսի՞ խնդիրներ  ծառացած են անոնց առջեւ եւ արդեօ՞ք լուծելի են ատոնք :
-Այսօր Սթաւրոփոլի մէջ կ’ապրի մօտ 50 հազար հայ. անոնցմէ շատերը հասած են մասնագիտական  յաջողութիւններու եւ արժանի ձեւով կը ներկայացնեն գործը, բժիշկութիւնը, կրթութիւնը, գիտութիւնը, մտաւորականութեան ու հայ նոր սերունդի` երիտասարդութեան  պատկերը: Յատուկ աջակցութեան կարիք ունէին մեր այն հայրենակիցները, որոնք փախած էին 1988-ի երկրաշարժի սարսափներէն, Պաքուի, Սումկայիթի, Լեռնային Ղարաբաղի մէջ կատարուած ողբերգական իրադարձութիւններէն: Բոլոր փախստականներն  ընդունուած են ջերմօրէն եւ ըմբռնումով, անոնց ցուցաբերուած է մարդասիրական օգնութիւն եւ հոգեբանական աջակցութիւն:
Սակայն, ինչպէս միշտ, մեր հայրենակիցներէն շատերը կը յայտնուին կեանքի շատ ծանր իրավիճակներու մէջ. խօսքը հիմնական կը վերաբերի վերջերս աշխատանք գտնելու  յոյսով Սթաւրոփոլ եկած հայերուն, որոնք չունին սեփական տուն, դրամական միջոցներ ու մշտական աշխատանք, հիմնականին մէջ չունին  կրթութիւն ու մասնագիտական հմտութիւններ: Ատոր վառ օրինակը Ուքրանիոյ բռնագրաւուած տարածքներէն փախած հայ  ընտանիքներն են: Սթաւրոփոլ  տեղափոխուած այդ ընտանիքները  հայկական համայնքի ուժերով եւ, ի հարկէ, քաղաքի վարչակազմի աջակցութեամբ, ապահովուած են պարէնային մթերքներով, առաջին անհրաժեշտութեան կենցաղային պարագաներով, դրամական օգնութեամբ եւ աշխատանքով:
Մեծ դժուարութիւններ կան փախստականներուն  աշխատանքի տեղաւորելու հարցին մէջ: Ատիկա պայմանաւորուած է աշխատանք փնտրողի իրաւական կարգավիճակով, աշխատանքային փորձ եւ անհրաժեշտ որակաւորում չունենալու հետ:
Ներկայացուցէք, խնդրեմ համայնքային առօրեան, համայնքին մէջ իրագործուող աշխատանքները:
– Ամէն տարի Սթաւրոփոլի «Նաիրի» ազգամշակութային հասարակական ինքնավարութեան ներկայացուցիչներն աշխոյժ մասնակցութիւն կ’ունենան  քաղաքին համար այնպիսի նշանակալից ձեռնարկներու, ինչպիսիք են` Յաղթանակի օրը, Սթաւրոփոլ քաղաքի օրը, Ժողովուրդներու միասնութեան օրը, բարձրագոյն ուսումնական հաստատութիւններուն մէջ իրականացուող միջազգային բարեկամութեան փառատօններուն: Կը կազմակերպուին հայկական աւանդական տօներ` Տեառընդառաջի, Վարդավառի, կը նշուին Առաջին հանրապետութեան, Հայաստանի անկախութեան օրերը: Փետրուար 23-ին եւ մայիս 9-ին ՀՄՊ հայ վեթերանները, ինչպէս նաեւ անոնց այրիները, կը ստանան նուէրներ, օգնութիւն  կը ցուցաբերուի Արցախի ազատագրման մասնակցած ազատամարտիկներուն: Ապրիլ 24-ի օրուան հետ կապուած` տեղի կ’ունենան ձեռնարկներ:
Մեր երեխաները կը յաճախեն հայկական կիրակնօրեայ դպրոց, ժողովրդական պարի խմբակ, մեր համայնքին մէջ կը գործեն ազգային խոհարարական վարպետութեան, թատերական արուեստի, տհոլի խմբակներ: Սթաւրոփոլի երիտասարդներն ամէն տարի կը մասնակցին ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան ամառնային ծրագիրներուն:
-Ինչպիսի՞ յարաբերութիւններ ձեւաւորուած են Սթաւրոփոլի միւս համայնքներուն հետ:
-Բարիդրացիական յարաբերութիւններ ունինք գրեթէ բոլոր համայնքներուն եւ կազմակերպութիւններուն հետ. ոմանց հետ` ուղղակի աշխատանքային, իսկ միւսներուն հետ` արդէն բարեկամական: Մեր քաղաքականութիւնը միտուած է Սփիւռքի բոլոր համայնքներուն հետ արդիւնաւէտ համագործակցութեան: Մասնաւորապէս` ատրպէյճանական կազմակերպութեան հետ ունինք աշխատանքային լաւ յարաբերութիւններ:
. Մէկ անգամ  չէ, որ օգնած ենք մէկս միւսին, համատեղ ուժերով լուծած ենք կենցաղային որոշ հարցեր եւ աննշան վէճեր: Փոխադարձաբար մէկս միւսին կը հրաւիրենք ձեռնարկներու եւ տօնախմբութիւններու: Դուրսը շատ կարեւոր է պահպանել բարիդրացիական յարաբերութիւնները:
– Անտո՛ն, բացի համայնքային հասարակական բնոյթի աշխատանքներէն` ուրիշ ի՞նչ աշխատանքով  զբաղուած էք. Ձեր բուն մասնագիտութեամբ կ’աշխատի՞ք արդեօք:
-Իմ հիմնական եւ միակ աշխատանքս համայնքային գործունէութիւնն է: Մասնագիտութեամբ ճարտարագէտ եմ եւ մօտաւորապէս 5 տարի աշխատած եմ իմ մասնագիտութեամբ:
-Համայնքի առաջնահերթ խնդիրները որո՞նք են:
-Հիմնական խնդիրը աւանդական արժէքներու պահպանումն է` երիտասարդներու հետ աշխատելով` անոնց մեր ազգային, մշակութային բոլոր արժեհամակարգերուն ծանօթացնելը, Հայոց պատմութեան դասերը սորվեցնելը, սերտ համագործակցութիւնը Հայ առաքելական եկեղեցւոյ հետ: Ներկայիս ներքին մեծ մարտահրաւէրներ ծառացած են ժամանակակից հասարակութեան առջեւ : Շատ կարեւոր է երիտասարդութեան ուշադրութեան կեդրոնին պահելը: Ամուսնութիւնը եւ ընտանի՛քն են հայ ժողովուրդի անխախտ արժէքները, որոնք պէտք է սրբութեամբ պահպանուին մեր երիտասարդներուն կողմէ` տուրք չտալով Արեւմուտքի կողմէ քարոզուող սեռային հաւասարութեան եւ հակակառուցողական սոցիալական այլ երեւոյթներուն: Աշխարհի խոշոր տէրութիւնները եւ անոնց զինակիցներն աշխոյժ աշխատանք կը տանին պատմական արժէքներու, ազգերու միասնութեան քայքայման,անոնց հոգեւոր ու բարոյական արժէքներու հիմքերու խարխլման գիծով: Այսօր մենք կը տեսնենք, թէ ինչպէս  կը խեղաթիւրուի պատմութիւնը, ինչպէս  առաջ կը քաշուին գաղափարներ` մարդկութեան հիմնարար արժէքներու վերանայման գիծով, որոնք ոչ միայն կը խարխլեն բարոյականութեան անխախտ հիմքերը, այլեւ կ’ոչնչացնեն հասարակութեան պատմականօրէն ձեւաւորուած ձեւաչափերը, ներառեալ` նաեւ հայկականը: Հայաստան, ըլլալով հնագոյն քրիստոնէական պետութիւններէն, պէտք է շարունակէ պայքարիլ իր ազգային արժէքներու պահպանման համար, այնպիսի արժէքներ, ինչպիսիք են` աշխատասիրութիւնը, ընտանիքը, յարգանքն` առ մարդկային արժանապատուութիւնը, անսահման սէրը Հայրենիքի նկատմամբ: Ատոնց մէջ անգհահատելի է Հայկական Առաքելական եկեղեցւոյ դերը: Ելլելով վերոյիշեալէն` ըսեմ, որ ինքնավարութեան հիմնական խնդիրներէն մէկն ազգային աւանդական արժէքներու, Հայաստանի մշակոյթի, կենցաղի եւ պատմութեան պահպանումն ու զարգացումն է, Հայկական Առաքելական եկեղեցւոյ հետ սերտ համագործակցութիւնը:
-Ինչպիսի՞ տպաւորութիւններ ունիք համաժողովէն:
– Շատ ուրախալի էր մասնակիցներու աշխարհագրական պատկերը: Լաւագոյն տպաւորութիւններն ունիմ համաժողովէն. անմիջապէս երեւցաւ կազմակերպուածութեան բարձր մակարդակը, որուն համար շնորհակալ ենք Հայաստանի կառավարութեան ու ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան:

«У меня наилучшие впечатления от 6-го общеармянского форума Армения-Диаспора»: Антон Варданян
Шестой общеармянский форум Армения-Диаспора  стал беспрецедентным явлением единства в нашей действительности, в рамках которого собравшись под одной крышей армянство поставило перед собой сверхзадачу – руководствуясь высоким чувством взаимного доверия, единства и ответственности, объединенными усилиями решить много вопросов, найти пути дальнейшего развития, усиления Армении,  более тесного взаимодействия триединства Армения-Диаспора-Арцах. В этой связи для редакции «Армяне сегодня» побеседовала с молодым председателем Ставропольской общественной организации национально-культурной автономии «Наири», членом общественного консультативного совета при Управлении федеральной миграционной службы Ставропольского края, заместителем председателя этнического совета Ставропольского края   Антоном Варданяном, запись которой предлагаем вниманию читателей.
– Уважаемый соотечественник, будучи приглашены на 6-й общеармянский форум Армения-Диаспора, Вы, несомненно, имели на этот счет размышления и ожидания. Поделитесь пожалуйста ими.
– Я и большая часть моих коллег, несомненно, рады подобной рабочей встрече, тем более на Родине. От этого форума мы ожидаем еще большой активизации работы во всей Диаспоре и более тесного взаимодействия с властями Армении.
– Вы достаточно молоды для руководства такой организацией: трудности не встречаются?
– В эти обязанности я вступил пять лет назад, взяв на себя огромную ответственность. Поначалу, конечно, было трудно, но со временем накопил определенный опыт и знания. Я работаю не один. У нашей организации есть совет, который возглавляет Михаил Бейрюмов. Конечно, проблемы наших соотечественников бесконечны, и каждый раз приходится выявлять нечто новое для себя. Благодаря нашей команде и людям, поддерживающим нас удается успешно реализовывать нашу работу и поставленные перед собой программы.
– Как живут на Ставрополье наши соотечественники, какие проблемы стоят перед ними и решаемы ли они?
– Сегодня на Ставрополье живут около 50 тысяч армян: многие из них достигли профессиональных успехов и достойным образом представляют бизнес, медицину, образование, науку, интеллигенцию и новое поколение армян. В особой заботе нуждаются те наши соотечественники, которые бежали от ужасов землетрясения 1988 года, от трагических событий в Баку, Сумгаите, Нагорном Карабахе. Все беженцы приняты тепло и с пониманием, им оказана гуманитарная помощь и психологическая поддержка.
Однако как всегда многие из наших соотечественников оказываются в очень тяжелых жизненных ситуациях: речь в основном идет об армянах, в последнее время приехавших в Ставрополь в поисках работы, которые не имеют жилья, материальных средств, постоянной работы, в основном не имеют образования и профессиональных навыков. Яркий пример – армянские семьи, переехавшие с Украины. Усилиями армянской общины и, конечно, городской администрации они обеспечены продуктами питания, бытовыми предметами первой необходимости, финансовой помощью и работой.
Много трудностей возникает в вопросе трудоустройства беженцев. Это обусловлено юридическим статусом мигранта, отсутствием трудового опыта и необходимой квалификации.
– Представьте, пожалуйста, будни общины – какая работа осуществляется?
– Представители Ставропольской национально-культурной общественной организации «Наири» ежегодно активно участвуют в таких значимых для города мероприятиях, как День Победы, День города Ставрополь, День народного единства, проводимые в высших учебных заведениях фестивали международной дружбы. Организуются традиционные армянские празднования, отмечаются дни Первой Армянской Республики, независимости Армении. 23 февраля и 9 мая армяне-ветераны Великой Отечественной войны и их вдовы получают подарки, помощь оказывается ополченцам, участвовавшим в Арцахской освободительной войне. Проводятся мероприятия в связи с 24 апреля.
Наши дети посещают армянскую воскресную школу, кружок народных танцев, в общине функционируют кружки национального кулинарного искусства, театрального искусства, игры на доле. Армянская молодежь Ставрополя ежегодно участвует в летних программах Министерства Диаспоры РА.
Какие отношения сформировались с другими общинами Ставрополя?
– Добрососедские отношения имеем почти со всему общинами и организациями: с одними просто рабочие, с другими – уже дружеские. Наша политика ориентирована на продуктивное сотрудничество со всеми общинами диаспоры. В частности, с азербайджанской организацией у нас хорошие рабочие отношения.
Не единожды помогали друг другу, совместными усилиями решая отдельные бытовые вопросы и незначительные споры. Взаимно приглашаем друг друга на мероприятия и праздники. Вдали от Родины очень важно поддерживать добрососедские отношения.
– Антон, помимо общинной общественной работы, чем еще занимаетесь: по своей непосредственной специальности работаете?
– Моя основная и единственная работа – общинная деятельность. По специальности архитектор и 5 лет проработал по специальности.
– Каковы приоритетные задачи общины?
– Основная задача – сохранение традиционных ценностей, работая с молодежью, ознакомление ее с нашей национально-культурной ценностной системой, проведение уроков армянской истории, тесное сотрудничество с Армянской Апостольской церковью. Ныне перед современной общественностью стоят большие вызовы.  Очень важно держать молодежь в центре внимания.  Непоколебимыми ценностями армянского народа являются супружество и семья, которые наша молодежь должна свято блюсти, не идя на поводу пропагандируемых Западом гендерного равенства, других деструктивных социальных явлений. Крупные мировые державы и их сателлиты ведут активную работу по разложению исторических ценностей, единства народов, расшатыванию основ их духовных и нравственных ценностей. Сегодня мы видим, как искажается история, как выдвигаются идеи пересмотра основных ценностей человечества, которые не только расшатывают нравственные основы, но и уничтожают исторически сложившиеся  общественные нормы, в том числе и армянские. Армения, будучи одним из древнейших христианских государств, должна продолжать бороться за сохранение своих национальных ценностей, таких, как трудолюбие, семья, уважение к человеческому достоинству, любовь к Родине. В этом неоценима роль Армянской Апостольской церкви. �?сходя из всего сказанного, замечу, что одной из основных задач нашей автономии является сохранение и развитие традиционных национальных ценностей, культуры, быта и истории Армении, тесное сотрудничество с Армянской Апостольской церковью.
– Каковы Ваши впечатления от форума?
– Очень порадовала географическая панорама участников. От форума у меня прекраснейшие впечатления, сразу проявился высокий уровень организации, за что благодарны правительству Армении и Министерству Диаспоры РА.