«Հայապահպանութեան Առաջին Եւ Կարեւոր Նախապայմանը Հայոց Լեզուն Օտար Ափերու վրայ Չկորսնցնելն Է». Եւգինէ Ղարիպեան
ՀՀ սփիւռքի նախարարութիւնը միշտ ըստ արժանուոյն կը գնահատէ Սփիւռքի մէջ ապրող մեր հայրենակիցներու ծաւալած ազգանպաստ գործունէութիւնը. օրերս ՀՀ սփիւռքի նախարարը «Մեսրոպ Մաշտոց» մետալով պարգեւատրեց Պոսթընի «Հայկական անկախ ձայնասփիւռ» ռադտիօժամի տնօրէն տիկին Եւգինէ Ղարիպեանը, որուն հետ «Հայերն այսօր»-ի համար զրուցեցի ռատիօժամի հիմնադրման, 37 տարի ծաւալած գործունէութեան եւ այլ հարցերու շուրջ:
–Տիկի՛ն Ղարիպեան, կը շնորհաւորեմ Ձեր եւ Ձեր երջանկայիշատակ ամուսնուն` ռատիօժամի հիմնադիր Ժիրայր Ղարիպեանի ջանքերով ստեղծուած ու երբեք չդադրող ձայնասփիւռի հայանպաստ հաղորդումներուն համար մետալով պարգեւատրուելու առիթով:
-Այնչափ շնորհակալ եմ շնորհաւորանքի համար, շնորհակալ եմ տիկին Հրանոյշ Յակոբեանին` այս թանկ ու պարտաւորեցնող պարգեւին համար. շատ թանկ է հէնց միայն անոր համար, որ Մեսրոպ Մաշտոցի անունով կը կոչուի: Հայաստան-Սփիւռք գործակցութեան զարգացման նշանակալի ծառայութիւններ մատուցելու եւ Սփիւռքի մէջ մայրենի լեզուի անաղարտութեան պահպանման գործին մէջ ունեցած մեծ ներդրումին համար ՀՀ սփիւռքի նախարարը 2016թ. ինծի պարգեւատրած է նաեւ «Մայրենիի դեսպան» մետալով: Ի հարկէ, մենք կ’աշխատինք սիրով, առանց ակնկալիքներու, սակայն, անշուշտ, հաճելի է, որ Հայրենիքը կը գնահատէ մեր աշխատանքը:
–Դուք Հայաստան եկած էք կարեւոր առաքելութեամբ` մասնակցելու Հայաստան-Սփիւռք 6-րդ համաժողովին. ի՞նչ կը կարծէք, այս համաժողովը դրական արդիւնքներ կ’արձանագրէ՞ արդեօք Հայաստան-Սփիւռք համագործակցութեան, կապերու առաւել զարգացման առումով:
-Կը հաւատամ, որ շօշափելի արդիւնքներ կ’արձանագրուին: Շատ լաւ կազմակերպուած էր համաժողովը: Ես այնպիսի տպաւորութիւն ունիմ, որ բոլորը սիրով կը մասնակցէին:
-Ո՞ր թեմաները առաւել սրտամօտ էին ձեզի:
-Հայապահպանութեան խնդիրներուն առնչուող թեմաները, որովհետեւ այս հարցն օրէ օր կը դժուարանայ. դուրսը ապրող ընտանիքներու ծնողները կը ցանկան, որ իրենց երեխաները լաւ տիրապետեն անգլերէնը, եւ կամաց-կամաց հայկական ընտանիքներն անգլիախօս կը դառնան: Հայկական դպրոցները վճարովի են, ուսման վարձն ալ թանկ է, ատոր համար շատե՛րն իրենց երեխաները կ’ուղարկեն անվճար հիմունքներով գործող ամերիկեան դպրոցներ: Հայապահպանութեան առաջին եւ կարեւոր նախապայմանը հայոց լեզուն օտար ափերու վրայ չկորսնցնելն է:
–Տիկի՛ն Ղարիպեան, խօսինք Ձեր` Պոսթընի մէջ հաստատուելու, ռատիօժամի ստեղծման պատմութեան եւ անոր երկարամեայ գործունէութեան մասին:
– Ամուսինս ծնած է Իրաք, 1959-ին մեկնած Լոնտոն` ամբողջացնելու իր համալսարանական կրթութիւնը, որ աւարտած է 1964-ին, այնուհետեւ, գործի բերումով, գացած է Պարսկաստան եւ գործուն մասնակցութիւն ունեցած ՀՅԴ պատանեկան միութիւններու ազգային-գաղափարական դաստիարակութեան աշխատանքներուն: Ան հիմնադրած եւ եղած է «Ալիք պատանեկան»-ի գլխաւոր խմբագիրի տեղակալը: 1975-ին հրաւիրուած է Ամերիկայի արեւելեան շրջանի ՀՅԴ-ի կողմէ եւ մինչեւ կեանքին վերջը հաստատուած Պոսթընի մէջ: Իմ մասիս` ես ծնած եմ Պարսկաստան, ուսանելու գացած եմ` Լոնտոն, ուր ալ հանդիպած եմ ապագայ ամուսնուս` Ժիրայր Ղարիպեանին. այն ժամանակ Լոնտոնի մէջ շատ քիչ հայութիւն կար, բայց մենք կրցանք հայերու լաւ խումբ մը կազմել, միասին համագործակցիլ, հայապահպանական գործունէութիւն ծաւալել: Անոր մահէն յետոյ` արդէն 26 տարի, ես կը ղեկավարեմ ռատիոն: Ամուսինս մասնագիտութեամբ լրագրող չէր, սակայն յետագային` 1977-ին, ընդունուեցաւ ու աւարտեց Պոսթընի համալսարանի լրագրութեան բաժինը` ստանալով մագիստրոսի տիտղոս: 1980-ի հոկտեմբերին ան հիմնադրած է Պոսթընի «Հայկական անկախ ձայնասփիւռ» ռատիօժամը, որուն համար ինք գրած ու վարած է բազմաթիւ հաղորդումներ: Ժիրայր Ղարիպեան նաեւ գիրքերու, բանաստեղծութիւններու, մշակութային, քաղաքական բազմաթիւ յօդուածներու հեղինակ է: Մեր ռատիօժամի մասին` ունինք 5 հոգինոց վարչութիւն, խօսնակներ, նիւթականի հետ երբեք կապ չենք ունեցած, ամուսինս չէր սիրեր գործ ունենալ այդ մասին հետ, մերը միայն ստեղծագործական աշխատանքն էր, ծրագիրներ կազմելը, հաղորդումներ պատրաստելն ու սփռելը, եւ այդ ամէնը` անվճար, կամաւոր հիմունքներով: Մեր տունը դարձած էր ռատիօ արուեստանոց. որոնք ըսէք` չեն եկած մեր արուեստանոցը` Համօ Սահեան, Սիլվա Կապուտիկեան, Վահագն Դաւթեան, Յակոբ Կարապենց, երգչուհի Մելանեայ Աբովեան, ասմունքող Սիլվա Եուզբաշեան եւ այլոք: Հիւրընկալած ենք նաեւ ՀՀ սփիւռքի նախարար յարգարժան Հրանոյշ Յակոբեանը: Շաբաթական մէկ անգամ մէկուկէս ժամով հեռարձակուող մեր ռատիոն ունի լուրերու բաժին, գրական-գեղարուեստական, մանկապատանեկան հաղորդումներ: Չենք կրնար աւելի մեծ յաճախականութեամբ եւ աւելի շատ ժամաքանակով հեռարձակել մեր հաղորդումները, որովհետեւ վարձը շատ թանկ է: Ըսեմ, որ մէկուկէս ժամէն 15 վայրկեանը անգլերէնով կը հեռարձակուին հաղորդումները, որպէսզի մեր ռատիոյին միջոցով հայն ու Հայաստանը ծանօթացնենք նաեւ օտարներուն. անոնց շարքին մենք ունինք օտարերկրացի, անգլիալեզու բազմաթիւ ունկնդիրներ:
–Ին՞չ յաճախականութեամբ կու գաք Հայաստան:
-Երկու տարին անգամ մը կու գամ Հայաստան, այստեղ յուղարկաւորուած է երջանկայիշատակ ամուսինս` լրագրող, խմբագիր, ազգային գործիչ Ժիրայր Ղարիպեանը: Ան միշտ կ’ըսէր, որ մահէն ետք զինք անպայման Հայրենիք բերենք, կ’ըսէր` ես բան չեմ ուզեր, ընդամէնը` փայտէ խաչ մը…Վահագն Դաւթեանի խորհուրդով անոր յուղարկաւորեցինք Հայրենիքի մէջ: Ես երկու թանկ արժէքներ ունիմ այստեղ` Հայրենիքս եւ ամուսնուս շիրիմը:
–Տէ ինչ, յարգարժա՛ն տիկին Ղարիպեան, յաջողութիւն եւ երկարակեցութիւն կը մաղթեմ «Հայկական անկախ ձայնասփիւռ» ռատիօժամին` ակնկալելով, որ այդ ձայնն օտար ափերու վրայ միշտ արթուն ու հայեցի կը պահէ հայու հոգին, ինչպէս նաեւ` Հայաստան-Սփիւռք յաջորդ համաժողովին Դուք եւս կ’ունենաք Ձեր գործուն մասնակցութիւնը:

Yevgine Gharibian: “The first and major precondition for preservation of the Armenian identity is to not lose the Armenian language in foreign countries”
The Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia always properly appreciates the pro-national activities of Armenians living in the Diaspora. Recently, the Minister of Diaspora of the Republic of Armenia granted the Mesrop Mashtots Medal to Director of the Armenian Independent Broadcasting of Boston, Mrs. Yevgine Gharibian, who talked about the radio show’s establishment, the activities carried out over the past 37 years and other issues in an interview with Hayern Aysor.
Karine Avagyan: Mrs. Gharibian, I congratulate you on receiving a medal for the pro-Armenian radio shows broadcast on the constantly broadcasting radio station established by you and your late husband, Jirayr Gharibian.
Yevgine Gharibian: I am more than grateful for your congratulatory remarks. I would like to thank Mrs. Hranush Hakobyan for this precious and binding award. The fact that it is named after Mesrop Mashtots already makes it very precious. In 2016, the Minister of Diaspora also awarded me with the “Ambassador of the Mother Language” Medal for providing significant services for the development of the Armenia-Diaspora partnership and for my great contributions to maintaining the purity of the Armenian language in the Diaspora. Of course, we work with pleasure and without expectations, but of course, it is nice to see that our work is appreciated in the Homeland.
Karine Avagyan: You are in Armenia on a major mission to participate in the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference. Do you think this conference will lead to positive outcomes in terms of the cooperation between Armenia and the Diaspora and further development of the relations?
Yevgine Gharibian: I believe the results will be tangible. The conference was very well organized. I got the impression that everyone was participating in the conference with pleasure.
Karine Avagyan: Which topics were closer to your heart?
Yevgine Gharibian: The topics related to preservation of the Armenian identity were closer to my heart since this is an issue that is becoming more and more difficult to solve day after day. Parents of children living abroad want their children to know English well, and this is how Armenian families are slowly becoming English-speaking families. Armenian schools are not free of charge, and the tuition is expensive. This is why many Armenian parents send their children to study at American schools for free. The first and major precondition for preservation of the Armenian identity is to not lose the Armenian language in foreign countries.
Karine Avagyan: Mrs. Gharibian, let’s talk about how you settled in Boston, the history of your radio station and its longstanding activities.
Yevgine Gharibian: My husband was born in Iraq. In 1959, he moved to London to complete his higher education and graduated in 1964. Afterwards, due to his job, he traveled to Persia and actively participated in the efforts for providing the members of the junior units of the ARF-D with a national and ideological upbringing. He was the founding deputy editor-in-chief of Alik Youth newspaper. In 1975, he received an invitation to work for the Armenian Youth Federation USA Eastern Region and settled in Boston where he lived for the rest of his life. As for me, I was born in Persia and studied in London where I met my future husband, Jirayr Gharibian. At the time, there were not many Armenians in London, but we managed to become a good team and worked together to carry out activities for preservation of the Armenian identity. My father passed away in 1991, and I have been the director of the radio station for the past 26 years. My husband was not a journalist by profession, but in 1977, he got accepted to and graduated from the Department of Journalism at the University of Boston and obtained a Master of Arts. In October 1980, he founded the Armenian Independent Broadcasting of Boston, for which he created and hosted many programs. Jirayr Gharibian is also an author of books, poems, as well as several articles devoted to culture and politics. As far as our radio station is concerned, we have a five-member board and speakers. We have never had anything to do with finances. My husband didn’t like to have anything to do with that. We only created, prepared programs and broadcast them, and all this for free. Our home had become a studio that hosted everyone, including Hamo Sahyan, Silva Kaputikyan, Vahagn Davtyan, Hakob Karapents, singer Melanya Abovyan, reciter Silva Yuzbashyan and others. We have also hosted the respectable Minister of Diaspora of the Republic of Armenia Hranush Hakobyan. Our radio show, which is broadcast for one-and-a-half hours once a week, has a news section and features literary and artistic programs for children and youth. We can’t broadcast our programs with a greater frequency and for more hours because the rent is very high. I must say that 15 minutes of the one-and-a-half hours are in English so that we also introduce foreigners to Armenia and the Armenians through radio. Among the foreigners are many foreign nationals and several English-speaking listeners.
Karine Avagyan: How often do you visit Armenia?
Yevgine Gharibian: I visit Armenia once every two years. My late husband, journalist, editor and national figure Jirayr Gharibian is buried here. He would always tell us to bring his body to the Homeland when he died and said he wanted nothing but a wooden cross…We took Vahagn Davtyan’s advice and buried him in the Homeland. I have two precious values here – my Homeland and my husband’s grave.
Karine Avagyan: Well, dear Mrs. Gharibian, I wish the Armenian Independent Broadcasting of Boston success and longevity and hope your voice always keeps Armenians abroad awake and maintains the spirit of an Armenian. I also hope you show active participation in the next Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference.