«Սա Հայաստանն Է Ու…Վե՛րջ». Արթուր Զաքարեան
ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան ուշադրութեան կեդրոնին մէջ է նաեւ զբօսաշրջութեան զարգացումը Հայաստանի մէջ եւ Սփիւռքի մասնակցութիւնը այդ կարեւոր գործընթացին: Այդ առիթով նախարարութեան մէջ կազմակերպուած քննարկման մասնակիցները` զբօսաշրջային գործակալութիւններու, կազմակերպութիւններու տնօրէնները ներկայացուցին իրենց աշխատանքները, քննարկուեցան եղած խնդիրներն ու առաջ քաշուած նոր առաջարկութիւններն ու հետաքրքիր գաղափարները: «Հայերն այսօր»-ի համար ունեցած զրոյցին ընթացքին զբօսաշրջային ոլորտին մէջ կայացած, հեղինակաւոր  ECO VILLAGE RESORT  HAYLANDZ «ԷԿՈ ՎԻԼԻՋ ՌԵԶՕՐԹ ՀԱՅԼԱՆՏԶ» ընկերութեան ղեկավար Արթուր Զաքարեան բացայայտեց հէ՛նց Գեղադիր գիւղին մէջ զբօսաշրջային կեդրոն բանալու «գաղտնիքը»:
-Պարո՛ն Զաքարեան, ե՞րբ եւ ինչու՞ ընտրեցիք հէնց Գեղադիրը:
-Ե՛ս  ընտրրած եմ ՀԱՅԼԱՆԴԶ անուանումը, որովհետեւ հայ արմատը կայ, իսկ վերջին Զ տառն ալ իմ ազգանուանս սկիզբի տառն է: 1994 թուականին ես օգնութիւն տարած էի Գեղադիր գիւղ, տեսայ տարածքը, շատ հաւնեցայ, այդտեղ երկու տուն գնեցի: Միջավայրը փոքր էր, աշխատատեղեր չկային, եւ մենք նպատակայարմար գտանք հէնց այդտեղ հիմնել մեր գործը, բանալ մեր զբօսաշրջային, այսպէս կոչուած` էկօ տուրիզմի կազմակերպութիւնը: Էկօ  անուանած ենք, որովհետեւ ընտրած ենք մաքուր միջավայրով տարածք: Տնօրէնը տիկինս է` Քերոլայն Զաքարեան, որ այս պահուն Հայաստան չէ: Ես Նոր Ջուղայէն եմ, կինս` Լիբանանէն: Մենք արեւմտահայերու սերունդ ենք, հա՛յ ենք, կը սիրենք մեր Հայրենիքը եւ կը ցանկանք, որ Հայաստանի մէջ մեծ զարգացում ապրի զբօսաշրջութիւնը: Հայաստանի մէջ շատ գեղատեսիլ վայրեր կան, մեր Հայրենիքը կրնայ դառնալ զբօսաշրջութեան գիծով լաւագոյն երկիրներէն մէկը: Այդ կազմակերպութիւնը հիմնելուս մենք շատ լուրջ ուսումնասիրութիւն չենք ըրած, բայց արդիւնքները կը վկայեն, որ ճիշդ որոշում կայացուցած ենք:
Ինչո՞վ  ապահովուած է Ձեր զբօսաշրջային կեդրոնը:
-20 սենեակներով համալրուած հիւրանոց ունինք, ճաշարարաններ, երեխաներուն համար խաղահրապարակ. լողաւազան չունինք, որովհետեւ գիւղը ջուրի պակաս ունի, կը կարծեմ` այդ հարցն ալ կը լուծուի: Մաքուր միջավայրի մէջ, կը մատուցուի  թարմ, համեղ սնունդ: Նպատակ ունինք աւելցնել սենեակներու թիւը եւ երեխաներու համար հայկական արհեստներու (գորգագործութիւն, գոբելենագործութիւն, նկարչութիւն, անգլերէն լեզուի ուսուցում) ուսումնական  փոքրիկ կեդրոն մը բանալ:
-Պարո՛ն Զաքարեան, ո՞ր ամիսն է ամէնէն ծանրաբեռնուածը, զբօսաշրջիկներու ամէնէն մեծ յաճախելիութիւնը ե՞րբ կ’ըլլայ:
-Ամէնէն շատ զբաղուած կ’ըլլանք Ապրիլ ամիսէն ետք, Յունիս, Յուլիս, Օգոստոս ամիսներուն, նաեւ` Դեկտեմբեր 20-էն ետք` մինչեւ Յունուարի վերջերը: Աւելի շատ այցելուները դուրսէն են, տեղացիները  քանի մը օրով կու գան: Ունինք յաճախորդներ, որոնք, մէկ անգամ գալով այստեղ, կրկին կ’այցելեն:
-Ձեր զբօսաշրջային ծրագրաշարին  մէջ արդեօք կը ներառէ՞ք նաեւ մուտքի եւ մեկնումի օդանաւի տոմսերը:
-Ո՛չ: Այդ հարցը մենք չենք լուծեր: Մենք կ’ապահովենք միայն հրաշալի հանգիստ Հայաստանի մէջ, կը համագործակցինք Հայաստանի մէջ գործող զբօսաշրջային այլ ընկերութիւններու հետ:

«Это Армения… и все»: Артур Закарян
В центре внимания Министерства Диаспоры РА также развитие туризма в Армении и участие Диаспоры в этом важном процессе. Участники организованного в этой связи Министерством обсуждения – директоры туристических агентств, организаций представили свою работу, были обсуждены имеющиеся проблемы, высказаны новые предложения и интересные идеи. В беседе для «Армяне сегодня» руководитель уже состоявшейся в туристическом бизнесе авторитетной компании ECO VILLAGE RESORT  HAYLANDZ  «Эко Вилидж Резорт Хайландз» Артур Закарян раскрыл секрет открытия туристического центра в селе Гехадир.
– Господин Закарян, когда и почему выбрали именно Гехадир?
– Название Хайландз выбрал именно я, поскольку есть корень «Хай» (армянин), а последняя «з» – первая буква моей фамилии. В 1994 году я доставил помощь в село Гехадир, увиденные места мне очень понравились, я купил там два дома.  Среда была ограниченная, рабочих мест не было, и мы сочли целесообразным основать там наш бизнес – открыть туристическую организацию. Назвали «Эко», поскольку избрали экологически чистую территорию. Директором работает моя супруга, Керолайн Закарян, в данный момент находящаяся за пределами Армении. Я сам из Новой Джуги, жена – из Ливана. Мы поколения западных армян, армяне, любим нашу Родину и хотим, чтобы туризм в Армении пережил большое развитие. В Армении много красивых мест, наша Родина может стать одной из лучших стран в плане туризма. Основывая организацию, мы не проводили серьезных исследований, однако результаты свидетельствуют, что решение было верным.
– Чем располагает Ваш туристический центр?
– �?меется гостиница на 20  номеров, рестораны, игровая площадка для детей. Бассейна нет, поскольку в селе ощущается нехватка воды, но надеюсь, этот вопрос тоже решится. Предоставляется экологически чистая, свежая, вкусная еда. Поставили перед собой цель увеличить число комнат и открыть для детей небольшой учебный центр армянских ремесел (ковроткачество, гобелен, рисование, обучение английскому языку).
– Господин Закарян, какой месяц самый загруженный, когда бывает самая высокая посещаемость туристов?
– Больше всего бываем заняты после апреля – в июне, июле, августе, а также после 20 декабря – до конца января. Большей частью посетители из-за границы, местные приезжают на несколько дней. Есть посетители, которые, единожды побывав у нас, приезжают вновь.
– Ваш туристический пакет включает авиабилеты прибытия и отбытия?
– Нет, этот вопрос мы не решаем. Мы обеспечиваем только замечательный отдых в Армении, сотрудничаем с другими функционирующими в Армении туристическими компаниями.