«Ազգային Միասնականութիւն ու Ղարաբաղի Զօրակցութիւն՝ Մղիչ Ուժը Պէտք է Դառնան Հայ Ժողովուրդին». Արամ Ա. Կաթողիկոս
Շարունակելով իր կապերն ու խորհրդակցութիւնները Ղարաբաղի հարցին շուրջ, Երկուշաբթի, 4 Ապրիլ 2016-ի գիշերը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Կաթողիկոս հեռաձայնային կապ հաստատեց Հայաստանի Հանրապետութեան Վսեմաշուք Նախագահ Տիար Սերժ Սարգսեանին հետ եւ այսօր՝ Երեքշաբթի, 5 Ապրիլ 2016-ի առաւօտուն Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ. Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին հետ, եւ անոնց փոխանցեց Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսութեան եւ ժողովուրդին ամբողջական զօրակցութիւնը։ Զոյգ Վեհափառ Հայրապետները շեշտեցին թեմերուն կողմէ Ղարաբաղին օժանդակութեան գծով առնուելիք որեւէ քայլի պարագային աշխատանքները ներդաշնակելու կարեւորութիւնը։
Խօսելով Ղարաբաղին աջակցելու կարելիութիւններուն մասին, Վեհափառ Հայրապետը շեշտեց հետեւեալ կէտերը.- ա) Անհրաժեշտ է, որ Ղարաբաղի զօրակցութեան ուղղութեամբ առնուելիք որեւէ քայլ կատարուի միասնական ոգիով ու ճիգով։ Հայութիւնը՝ Հայաստանի, Ղարաբաղի ու Սփիւռքի մէջ, միջազգային համայնքին պէտք է ներկայանայ որպէս մէկ ամբողջութիւն, հաւաքական մէկ կամքով ու նո՛յն ձայնով։ բ) Ներկայ աշխարհին մէջ զինեալ պատերազմի կողքին, եւ թերեւս աւելի՛ով, կարեւոր է լրատուական ու քարոզչական պատերազմը։ Այս ուղղութեամբ յատկապէս Սփիւռքը կարեւոր դեր ունի կատարելիք՝ միջազգային մամլոյ օրկաններուն մօտ Ղարաբաղի հարցը ճիշդ ու համապարփակ կերպով ներկայացնելու իմաստով։ գ) Անհրաժեշտ կը նկատենք նաեւ, որ իւրաքանչիւր գաղութ տեղական պայմաններու համապատասխան կերպով իր ընդվզումը արտայայտէ ազերիներու անարգ ու բարբարոսային յարձակումներուն նկատմամբ, ինչպէս նաեւ իր ամբողջական զօրակցութիւնը յայտնէ Ղարաբաղի հայութեան ու անոր ազգային իրաւունքներուն։

Армянство Армении, Карабаха и Диаспоры должно представать перед мировым сообществом как единое целое
В ночь на 4 апреля состоялась телефонная беседа Его Святейшества Католикоса Арама I с Президентом РА Сержем Саргсяном, а утром 5 апреля – с Его Святейшеством Католикосом Всех армян Гарегином II, выразив им содействие Католикосата Великого Дома Киликийского и народа. Католикос Арам I также принял представителей  традиционных армянских партий.
В сообщении Католикосата Великого Дома Киликийского говорится: «Верховные Патриархи отметили важность гармонизации работ по оказанию епархиями содействия Карабаху.
Сегодня Его Святейшество посетили представители Социал-демократической партии Гнчакян, Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн» и партии Рамкавар-Азатакан. Единственной темой консультаций был, естественно, Нагорный Карабах.
Говоря о возможностях содействия Карабаху, Верховный Патриарх акцентировал следующие пункты:
а) необходимо, чтобы любые шаги по поддержке Карабаха предпринимались в едином духе и усилиями. Армянство Армении, Карабаха и Диаспоры должно представать перед мировым сообществом как единое целое, единой собирательной волей и единым голосом;
б) в современном мире наряду с вооруженными конфликтами, и даже более важна информационная и пропагандистская война. В этом аспекте особенно важная роль принадлежит Диаспоре – в плане верного и всеобъемлющего представления Карабахского вопроса в мировой прессе;
в) считаем также необходимым, чтобы каждая колония, соответственно местным условиям, выражала свой протест по поводу варварских нападений азеров и выражала свою поддержку армянству Карабаха и его национальных прав».