Բասկերի խորհրդարանը դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը և Թուրքիային կոչ արել ճանաչել այն
Բասկերի խորհրդարանը դատապարտել է Հայոց «սարսափելի» ցեղասպանությունը և Թուրքիայից պահանջել ճանաչել այն, ինչպես նաև կոչ է արել «հաշտություն հաստատել երկու երկրի միջև` ընդհանուր պատմության հիմունքով»: Այս մասին հայտնում է Artsakhpress-ը:
«Հայոց ցեղասպանությունը տեղի է ունեցել Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ, երբ Օսմանյան կասրությունը հրահանգեց տեղահանել հարյուրավոր հայերի և արտաքսել զանգվածային երթով»։
Իսպանական Abc.es պարբերականի փոխանցմամբ՝ Բասկյան խորհրդարանի` այսօր կայացած լիագումար նիստի ավարտին ելույթ է ունեցել Պալատի նախագահ տիկին Բակարտխո Տեջերիան` ներկայացնելով պաշտոնական հայտարարությունը, որով «իր հարգանքն ու համերաշխությունն է հայտնում զոհերի ընտանիքներին», ովքեր այսօր դեռևս տառապում են կոտորածների հետևանքների պատճառով:
Հայտարարության տեքստում հիշատակվում է, որ «չնայած բազմաթիվ խնդրանքներին ու կոչերին` Թուրքիայի կառավարությունը պաշտոնապես չի ճանաչել այս պատմական ոճրագործությունը, որը համակարգված իրականացվել է որպես Ցեղասպանություն»:
Խորհրդարանը կոչ է արել «թափանցիկ և անկեղծ երկխոսության» սկսել թուրքերի և հայերի միջև «միասնական ապագա կառուցելու համար, որը թույլ կտա փակել պատմության այս ողբերգական գլուխը», ինչի համար կարևոր է հասկանալը, ճանաչումն ու արդարությունը:

Парламент басков осудил Геноцид армян и призвал Турцию признать его
Парламент басков осудил «ужасный» Геноцид армян и потребовал от Турции признать его, а также призвал «установить мир между двумя странами на основе общей истории». Об этом сообщает Artsakhpress.
«Геноцид армян имел место во время Первой мировой войны, когда Османская империя распорядилась депортировать сотни армян и этапировать массовыми колоннами.
Как передает итспанское издание Abc.es, в завершение сегодняшнего заседания парламента басков выступила председатель палаты госпожа Бакартхо Течериан, представившая официальное заявление, которым «выражает свое уважение и солидарность с семьями жертв», которые сегодня все еще страдают от последствий истреблений.
В тексте заявления упоминается, что «несмотря на многочисленные просьбы и призывы, правительство Турции официально не признало это историческое преступление, которое системно осуществлялось  как Геноцид».
Парламент призвал начать «прозрачный и искренний диалог» между турками и армянами «во имя построения совместного будущего, которое позволит закрыть эту трагическую главу истории», для чего необходимы понимание, признание и справедливость.