Անգելա Մերկելը ապրիլի 24-ին չի այցելի Երևան
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը չի մասնակցի ապրիլի 24-ին Երևանում կայանալիք Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողություններին: Այս մասին, ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ, տեղեկացնում է Գերմանիայի թուրքական «zaman-online.de» կայքը: Գերմանիային Հայաստանում կներկայացնի Եվրամիության (ԵՄ) հարցերով պատասխանատու նախարար Միշել Ռոտը, ով ներկայացնում է «Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցություն»-ը (ՍԴԿ- SPD):
«Երևանում կազմակերպվելիք հայերի տեղահանության և սպանությունների հիշատակման միջոցառումներին լինելում եմ Գերմանիայի դաշնային կառավարության ներկայացուցիչը»,- ասել է Ռոտը՝ չօգտագործելով ցեղասպանություն եզրույթը:
Իսկ Թուրքիայում կայանալիք Գալիպոլիի միջոացռումներին Գերմանիայի մասնակցության հարցի մասին աղբյուրը ոչինչ չի հայտնում:
Ավելի վաղ Գերմանիայի կառավարությունը, պատասխանելով «Ձախերի կուսակցության» (Die Linke) հարցմանը, պատասխանել էր, որ ապրիլի 24-ին Երևանում Գերմանիայի ներկայացուցչի հարցը դեռ քննարկման մեջ է:
Իսկ այն հարցին, թե արդյոք Գերմանիայի կառավարությունը որակում է 1915թ ջարդերը որպես ցեղասպանություն, պատասխան էր տրվել, թե անհրաժեշտ է պատմաբանների հանձնաժողով ստեղծել, որը կուսումնասիրի այդ հարցը: Այդ պատասխանում ևս չէր գործածվել ցեղասպանություն տերմինը:

Ангела Меркель 24 апреля не посетит Ереван
Канцлер Германии Ангела Меркель не примет 24 апреля участия в предстоящих в Ереване церемониях поминовения жертв Геноцида армян. Об этом, как передает ermenihaber.am, информирует турецкий сайт Германии zaman-online.de.
Германию будет представлять в Армении министр, ответственный по вопросам Евросоюща Мишель Рот, представитель Социал-демократической партии.
«На организуемых в Ереване поминальных мероприятиях депортации и убийств армян я буду представителем федерального правительства Германии», – скала Рот, избегая употребить термин «геноцид».
А относительно участия Германии в Галлиполийских мероприятиях в Турции источник ничего не сообщает.
Ранее правительство Германии, отвечая на запрос «Партии левых», ответило, что вопрос представителя Германии 24   апреля в Ереване пока находится в стадии обсуждения.
На вопрос же, квалифицирует ли правительство Германии истребление армян 1915 года как геноцид, прозвучал ответ, что необходимо создать комиссию историков, которая изучит этот вопрос. В этом ответе термин «геноцид» также не прозвучал.