21 երկիր պատնեշում են Էրդողանին «Հայոց ցեղասպանության եղելության» հարցով
– Որքան մոտենում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը՝ Ապրլի 24-ը, այնքան աշխուժանում են հուշ-երեկոները և ձեռնարկները՝ թեժացնելով միաժամանակ դրանց դեմ Թուրքիայի մերժողականությունը: Էրդողանը Անկարայում հանդիպելով իր երկրի դիվանագիտական ներկայացուցիչների հետ շեշտել է, որ ԱԳ նախարարությունը և համապատասխան կազմակերպությունները ողջ ուժով պետք է պայքարեն այս հավակնությունների դեմ: Այդ հանդիպման ժամանակ Էրդողանը պահանջել է ռազմավարական նոր ուղի որդեգրել՝ ընդդեմ Հայաստանի և Սփյուռքի հայերի կատարած աշխատանքների:
Մինչ այսօր Թուրքիան մերժում է ընդունել 1,5 միլիոն նահատակների իրողությունը: Այս առիթով Երուսաղեմի կաթոլիկների պատրիարք Ֆուադ Ալթաուալը, խոսելով Հայոց ցեղասպանության մասին ասել է, որ Թուրքիայի մերժողականության քաղաքականությունը շարունակվում է տասնամյակներ ի վեր, որին պետք է հաղթել ճշմարտության ուժով:
2015 թվականը կարևոր թվական է հայոց համար՝ 100-րդ տարելիցն է այն կոտորածների, որի համար հայ ժողովուրդը դիմանում է մեծ մարտահրավերով, անկախ նրանից, որ Թուրքիան ջանում է զոհերի թիվը նվազեցնել 300 հազարի, ասելով, որ կատարվածը Ցեղասպանություն չէր և բողոքում է այդ բառը գործածողների դեմ: Սակայն աշխարհի 21 պետություններ և այլ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպություններ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը:

21 государство препятствуют Эрдогану в отрицании факта Геноцида армян
– Чем ближе 100-летняя годовщина Геноцида армян, 24 апреля, тем более активными становятся памятные вечера и мероприятия, тем самым повышая накал противоборствующего отрицания Турции. Эрдоган, встретившись в Анкаре с представителями дипломатического корпуса своей страны, подчеркнул, что Министерство иностранных дел и соответствующие организации всей мощью должны бороться против этих претензий. На этой встрече Эрдоган потребовал взять на вооружение новую стратегию против работы, проводимой армянами Армении и Диаспоры.
До сего дня Турция отказывается признать факт полутора миллионов жертв. В этой связи католический Патриарх �?ерусалима Фуад Алтауал, говоря о Геноциде армян, сказал, что политика отрицания продолжается Турцией на протяжении десятилетий, и преодолеть ее нужно силой правды.
2015 год важен для армян – исполняется 100-летие истреблений, которым армянский народ противостоит большими вызовами, независимо от того, что Турция стремится сократить число жертв до 300 тысяч, утверждая, что происшедшее не было геноцидом и протестует против тех, кто использует этот термин. Однако 21 государство мира и авторитетные международные организации признали Геноцид армян.