Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանականն ապրիլի 24ին Ծիծեռնակաբերդում կհարգի Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի Համայնքների պալատի պատգամավոր, Հայբրիտանական միջխորհրդարանական միության բրիտանական խմբի նախագահ Ջոն Ուիթինգդեյլը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը` ապրիլի 24ին, կլինի Երևանում: Այս մասին բրիտանացի պատգամավորը նշեց «Արմենպրես»ի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ: «Ցավոք սրտի, Հայոց ցեղասպանության տարելիցի ոգեկոչման ժամանակաշրջանը համընկել է Բրիտանիայի խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական ընթացքի հետ: Ընտրությունները տեղի են ունենալու ապրիլի 24ից երկու շաբաթ անց: Ուստի դա դժվարացնում է բրիտանացի խորհրդարանականների այցը: Սակայն ես այցելելու եմ Երևանում կայանալիք արարողությանը», հայտնեց նա:
Պատգամավորը դժվարացավ նշել, թե իրենից բացի արդյո՞ք այլ պաշտանյաներ ևս կայցելեն Հայաստան, թե ոչ. «Համոզված եմ` Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանն անպայման ներկա կլինի արարողությաը, սակայն կարծում եմ, որ ես կլինեմ Միացյալ Թագավորությունից ժամանած հիմնական ներկայացուցիչը»:
Իսկ մեր դիտարկմանը, որ Մեծ Բրիտանիան դեռևս պաշտոնապես չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանության իրողությունը` Ուիթինգդեյլը պատասխանեց. «Ինչպես մյուս երկրները, Բրիտանիան անկասկած ճանաչել է փաստը, որ Օսմանյան կայսրությունում ապրող հայերի կոտորածներ են տեղի ունեցել: Դուք ճիշտ եք, որ դեռ պաշտոնական ճանաչում չի եղել: Ներկայումս մենք ցանկանում ենք բարելավել հայ թուրքական հարբերությունները: Իմ կարծիքով` դա անելու համար կարևոր է, որ մարդիկ ճանաչեն և ոգեկոչեն տեղի ունեցածը: Անկախ նրանից` դա պաշտոնական ձևակերպում կստանա կառավարության կողմից, թե ոչ: Անգամ պաշտոնական ճանաչման բացակայության դեպքում ակներև է, որ այդ երկրի կառավարությունը ընդունում է, որ տարիներ տևած պատերազմը և կոտորածները հանգեցրել են 1.5 մլն հայերի սպանության»:
Օսմանյան կայսրությունում Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին իրագործված հայբնակչության կոտորածներն անվանում են Հայոց ցեղասպանություն: Այդ կոտորածներն իրագործվեցին երիտթուրքական կառավարության կողմից Օսմանյան կայսրության տարբեր շրջաններում: Միջազգային առաջին արձագանքն այս իրադարձություններին 1915թ. մայիսի 24ի Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի եւ Մեծ Բրիտանիայի համատեղ հայտարարությունն էր, որտեղ հայ ժողովրդի նկատմամբ կատարված բռնությունները բնորոշվեցին որպես «հանցագործություն մարդկության եւ քաղաքակրթության դեմ»: Կողմերը կատարված հանցագործության համար պատասխանատու էին համարում թուրքական կառավարությանը: Առաջին համաշխարհային պատերազմի նախօրեին Օսմանյան կայսրությունում ապրում էին երկու միլիոնից ավելի հայեր: Շուրջ մեկուկես միլիոն հայ սպանվեց 19151923թթ., իսկ մնացածները` կամ բռնի մահմեդականացվեցին, կամ էլ ապաստանեցին աշխարհի տարբեր երկրներում: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել եւ դատապարտել են աշխարհի երկու տասնյակ պետություններ, ԱՄՆ 43 նահանգներ, Եվրախորհրդարանը, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը, հեղինակավոր այլ կազմակերպություններ:

Парламентарий из Великобритании 24го апреля почтит память жертв Геноцида в Цицернакаберде
Депутат палаты общин британского парламента, председатель группы дружбы с Арменией Джон Уитингдейл 24го апреля будет в Ереване, об этом он сообщил «Арменпресс» по телефону. «К сожалению, годовщина Геноцида армян совпала по времени с выборами в парламент, так что депутаты, по техническим причинам, не смогут приехать. Выборы состоятся через 2 недели после 24го апреля, это предвыборный тяжелый период. Однако я приеду к этой дате», сказал он.
Депутат затруднился сказать, кто, кроме него, приедет из официальных лиц. «Уверен, что примет участие посол Великобритании в Армении; думаю, я буду основным лицом, приезжающим из Великобритании», сказал он.
На наше замечание о том, что Великобритания пока официально не признала Геноцид армян, Джон Уитингдейл ответил:«Как и другие страны, Великобритания признает факт, что в Османской империи уничтожали армян. Вы правы, официального признания не было. Сейчас мы хотим улучшить армянотурецкие отношения. Я думаю, для этого необходимо, чтобы люди признали и помянули Геноцид, независимо от того, получит ли это официальное оформление со стороныправительства. Даже без официального признания очевидно, что правительство признает, что в длившейся годами войне были уничтожены 1,5 миллиона армян».
До Первой мировой войны в Османской империи проживали более 2 миллионов армян, около полутора миллиона из них были уничтожены в 19151923гг., или изгнаны и нашли прибежище в разных уголках мира. Начавшись арестами 24го апреля 1915 года армянской интеллигенции, в основном, в столице Константинополе, а затем их убийствами, уничтожение армянского народа продолжилось на всей территории Османской империи. В дальнейшем армяне, рассеянные по всему миру, начали отмечать 24е апреля ка День памяти жертв Геноцида. Первым международным откликом стало совместное заявление, сделанное 24го мая 1915 года Францией, Россией и Великобританией, в котором погромы и резня армян охарактеризованы, как «преступление против человечества и цивилизации», за которое ответственность возлагалась на турецкое правительство. Геноцид армян признали около 20 стран мира, 43 штата США, Европарламент, Всемирный совет церквей, другие организации.