Թուրքիայի ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում անդրադարձ է եղել Հայոց ցեղասպանության հարցին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավորությամբ նախագահական պալատում գումարվել է ազգային անվտանգության խորհրդի (ԱԱԽ) նիստ, որը տևել է 7 ժամ:
Նախագահականի պաշտոնական կայքում հրապարակված տեղեկության համաձայն` նախօրեին կայացած նիստի օրակարգում եղել է գյուլենական ուժերի հարցը, գրում է ermenihaber.am-ը: «Զուգահեռ պետություն» անվանվող գյուլենական համայնքը դիտվել է Թուրքիայի ազգային անվտանգությանն ուղղված սպառնալիք և ներառվել «կարմիր գրքի» վտանգների ցանկում: ԱԱԽ-ն այդ հարցի վերաբերյալ կազմել է կառավարության համար նախատեսված առաջարկությունների փաթեթ:
Նիստի ավարտին ընդունվել է հայտարարություն, որի մեջ անդրադարձ է եղել նաև Հայոց ցեղասպանության հարցին` ձևակերպված որպես 1915-ի իրադարձություններ: Աղբյուրի համաձայն` հայտարարության տեքստում նշված է, որ 1915-ի դեպքերը ցեղասպանություն որակող երկրների խորհրդարանների կայացրած որոշումները հեռու են պատմական իրողություններից և հետապնդում են քաղաքական շահեր: Հետևաբար նման որոշումներն Անկարայի համար իրավականորեն առ ոչինչ են:

На заседании Совета национальной безопасности Турции была затронута тема Геноцида армян
Под председательством президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в президентской резиденции было созвано заседание Совета национальной безопасности, продлившееся 7 часов.
Согласно информации, помещенной на официальном сайте главы государства, в повестке состоявшегося накануне заседания был вопрос гюлленовских сил, пишет ermenihaber.am. Гюлленовская община, именуемая «параллельным государством», рассматривалась как угроза, направленная против национальной безопасности Турции и включена в перечень угроз «красной книги». СНБ составил по этому вопросу пакет предложений, предусмотренный для правительства.
По завершении заседания было принято заявление, в котором затрагивается также вопрос Геноцида армян, сформулированный как события 1915 года. Согласно источнику, в тексте заявления отмечено, что решения, принятые парламентами стран, которые квалифицируют события 1915 года как геноцид, далеки от исторических реалий и преследуют политические интересы. Соответственно, подобные решения для Анкары юридически ничего не значат.