Թուրքիայի ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում անդրադարձ է եղել Հայոց ցեղասպանության հարցին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավորությամբ նախագահական պալատում գումարվել է ազգային անվտանգության խորհրդի (ԱԱԽ) նիստ, որը տևել է 7 ժամ:
Նախագահականի պաշտոնական կայքում հրապարակված տեղեկության համաձայն` նախօրեին կայացած նիստի օրակարգում եղել է գյուլենական ուժերի հարցը, գրում է ermenihaber.am-ը: «Զուգահեռ պետություն» անվանվող գյուլենական համայնքը դիտվել է Թուրքիայի ազգային անվտանգությանն ուղղված սպառնալիք և ներառվել «կարմիր գրքի» վտանգների ցանկում: ԱԱԽ-ն այդ հարցի վերաբերյալ կազմել է կառավարության համար նախատեսված առաջարկությունների փաթեթ:
Նիստի ավարտին ընդունվել է հայտարարություն, որի մեջ անդրադարձ է եղել նաև Հայոց ցեղասպանության հարցին` ձևակերպված որպես 1915-ի իրադարձություններ: Աղբյուրի համաձայն` հայտարարության տեքստում նշված է, որ 1915-ի դեպքերը ցեղասպանություն որակող երկրների խորհրդարանների կայացրած որոշումները հեռու են պատմական իրողություններից և հետապնդում են քաղաքական շահեր: Հետևաբար նման որոշումներն Անկարայի համար իրավականորեն առ ոչինչ են:

The National Security Council of Turkey convened a session at the presidential palace. The session lasted 7 hours and was moderated by President of Turkey Recep Tayyib Erdogan.
According to the press release posted on the President’s official website, the issue of Gulen’s forces was on the agenda, writes ermenihaber.am. The Gülen, which is referred to as the “Parallel State”, was viewed as a threat to Turkey’s national security and was included in the “Red Book” of dangers. The National Security Council prepared a package of proposals to be submitted to the government.
The session ended with the adoption of a statement in which the National Security Council also touched upon the issue of the Armenian Genocide, which was formulated as the events of 1915. According to the source, the statement read that the decisions taken by the parliaments of countries viewing the events of 1915 as genocide are far from the historical realities and pursue political interests. Therefore, such decisions mean nothing to Ankara in legal terms.