Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համաժողով Բելգիայում
Մարտի 17-ին Բելգիայի Լիեժ քաղաքի համալսարանում «Մեսրոպ Մաշտոց» միության ղեկավար Լուսինե Ներսիսյանի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համաժողով:
Ներկա էին Բելգիայում ՀՀ դեսպանատան ներկայացուցիչներ Արման Իսրայելյանը և Մեսրոպ Շաբոյանը, Հայ Առաքելական եկեղեցու հոգեշնորհ Տեր Զատիկ Վարդապետ Ավետիքյանը,  հայ համայնքի անդամներ, բելգիացի հյուրեր և արամեացիներ:
Համաժողովին ելույթ ունեցավ Լյուվենի կաթոլիկ համալսարանի ռեկտոր, բանասիրական գիտությունների և արևելքի պատմության դոկտոր, Քաղաքակրթության, արվեստի և նամակների գիտահետազոտական ինստիտուտի նախագահ, պրոֆեսոր Բեռնաղ Կուլին:
Վերջինս խոսեց Հայոց ցեղասպանության և նրանից բխող հետևանքների մասին․ներկայացրեց  որոշ փաստեր, քարտեզներ և նկարներ:
Ելույթից հետո տրվեցին բազմաթիվ հարցեր տարբեր ազգի ներկայացուցիչների կողմից, որոնց պրոֆեսորը լիարժեք պատասխանեց:
Այնուհետև «Մեսրոպ Մաշտոց» միության ղեկավարները շնորհակալություն հայտնեցին պրոֆեսոր Կուլիին և  ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի՝ փոքրիկ հուշանվեր հանձնեցին:

On March 17, head of Mesrop Mashtots Union Lusine Nersisyan organized a conference dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide at the University of Liège in Belgium.
Among those attending the conference were representatives of the RA Embassy in Belgium Arman Israelyan and Mesrop Shaboyan, Father, Archimandrite Zatik Avetikyan from the Armenian Apostolic Church, members of the local Armenian community, as well as Belgian guests and Arameans.
The conference included a speech by Rector of the Catholic University of Leuven, Doctor of Philological Sciences and the History of the East, President of the Scientific Research Institute for Civilization, Arts and Letters, Professor Bernag Kul.
Kul talked about the Armenian Genocide and its consequences and presented some facts, maps and pictures.
After his speech, Kul gave full answers to the questions from representatives of different nationalities.
Afterwards, the leaders of the Mesrop Mashtot sUnion expressed gratitude to Professor Kul and granted small gifts on the occasion of the Centennial of the Armenian Genocide.