Հայ կինն ու մայրական ամենասուրբ պատգամը…
Հայ կինը դարեր ի վեր մեծ դերակատարություն է ունեցել հասարակական, քաղաքական կյանքում, ավելի ուշ նաև (19-րդ դարում), մեծ դերակատարություն է սկսել ունենալ` իբրև մշակութային գործիչ, գիտնական, գրող, պետական, հասարակական ու քաղաքական գործիչ:
Հայ կինը եղել է նաև ֆիդայական շարժման մասնակից` թև ու թիկունք լինելով տղամարդկանց:
Հայաստանի Առաջին Հանրապետության ընթացքում (1918-1920) հայ կինը դարձավ դիվանագետ. Ճապոնիայում Հայաստանի դեսպան նշանակվեց Դիանա Աբգարը: Համաշխարհային դիվանագիտության պատմության մեջ մինչ այդ կին դեսպանի միայն մեկ դեպք էր հայտնի` Ռոսիկա Շվիմեր, ով Հունգարիայի դեսպանն էր Շվեյցարիայում:
Հայերն Այսօր
Խորհրդային Հայաստանում կանայք հիմնականում դերակատարություն ունեցան հասարական ու տնտեսական կյանքում: Կանանց իրավահավասարությունը շեշտելու համար ԽՍՀՄ-ում մեծ շուքով սկսվեց նշվել Կանանց միջազգային օրը` Մարտ 8-ը: Այդ օրերին ԱԺ պատգամավոր, այսօր ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի նախաձեռնությամբ կանանց նվիրված տոնական մեկ օրը վերածվեց մեկամսյակի:
Այս առիթով ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյան իր տված հարցազրույցներից մեկի ժամանակ ասել է.
«Ես ուրախ եմ, որ մեր պետական տոնացույցի մի շարք կարևոր օրեր` իբրև պետական տոն ընդունելու գործում, ունեցել եմ իմ ակտիվ մասնակցությունը, սակայն ամենից ուրախ և հպարտ եմ, որ ունենք Ապրիլի 7: Այդ օրն առաջարկելով որպես Մայրության և գեղեցկության տոն` ես ցանկացա Մարտի 8-ը, իբրև կնոջ դերի, հասարակության մեջ նրա իրավունքների հաստատման օրվա խորհուրդ, լրացնել մայրության և գեղեցկության օրով: Չէ՞ որ մայրությունն ամենաաստվածային, ամենասուրբ կոչումն է, մայրն ամենաթանկ էակն է, մորից վեր ու վեհ ոչինչ չկա: Իզուր չէ, որ մեր բառապաշարում բոլոր բարձրագույն արժեք ներկայացնող նախադասությունները կազմվում են «մայր» որոշիչով` մայր Հայաստան, մայր հայրենիք, մայրենի լեզու, մայր հող…»:
Հրանուշ Հակոբյանի հայրենասիրական և մոր հանդեպ ունեցած պատկառանքի հիմքերից մեկը նրա բառերով պատմված հետևյալ դեպքն է.
«Թուրքիայում միջխորհրդարանական վեհաժողովի նիստերից հետո Կարսի իշխանությունների հետ երեքժամյա բանակցությունների արդյունքում հնարավորություն ունեցանք մտնել Անի, ավելի ճիշտ` Անիի ավերակներ: Շրջելիս հոգուս մեջ իրար էին խառնվել կարոտը, հպարտությունը,մորմոքը և ցավը: Ես լուռ հավաքեցի ավերակված ու խոնարհված եկեղեցիների քարերից մասունքներ ու հետս տուն տարա:
Մորս փոխանցելով Անիի մասունք-քարերը` հուզմունքով պատմում էի Անիի ասքը` ցավոտ ու պարտավորեցնող: Մայրս նայում էր իմ այլայլված դեմքին և երկյուղածությամբ շոյում Անիի քարոտ ողբերգությունը: Հաջորդ օրը, երբ աշխատանքից տուն եկա, մեր հյուրասենյակի պահարանի վրա թղթով հող էր դրված: Ի պատասխան իմ լուռ զարմանքի` մորս հայացքն ամեն ինչ ասաց: Մայրս կոշիկներիցս քերել էր թաց ցեխը, որը «հավաքվել» էր Անիի ավերակների արահետներում քայլելիս, չորացրել ու տեղադրել էր տան պատվավոր անկյունում:
Սա ամենասուրբ, ամենամայրական պատգամն էր ինձ: Ես կարկամել էի: Շնորհակալ եմ Աստծուն` ինձ նման քնքուշ, սիրասուն, ազգասեր մայր պարգևելու համար: Նա ամբողջ կյանքը նվիրել է երեխաների դաստիարակությանը, նրանց ապագան կերտելուն: Իմ ամենագլխավոր խորհրդատուն է մայրս: Երբ նախաձեռնեցի կյանքի կոչել «Մայրության և գեղեցկության օր» տոնը, հոգուս խորքում մայրս էր. ցանկանում էի նախևառաջ երախտիքս հայտնել իմ քնքուշ, սիրասուն, որդիասեր և հայրենասեր մայրիկին եւ Հայասատանի, Արցախի ու աշխարհասփյուռ հայ մայրերին, քոյրերին , գեղանի աղջիկներին…»:
Ա. Ահարոնյանի այս խոսքերը լավագույն բնորոշումներից մեկն են նման հայ կանանց.
«Աշխարհը չգիտե, թե ի՜նչ երկաթե կամք, ի՜նչ անընկճելի կորով, ի՜նչ անձնուրաց արիություն և որչա՛փ առաքինություն կա այդ թխադե՜մ, այդ հեզ ու բարի աչքերով ամոթխած ու արդար էակի մեջ, որ կոչվում է հայ կին, հայ մայր»:
Ահարոնյանի այս խոսքերով շնորհավորում ենք հայ կանանց, հայ մայրերի տոնը և մաղթում, որ մայրական ամենասուրբ պատգամը խթան հանդիսանա բոլոր մայրերին և նրանք ևս նույն սկզբունքով դաստիարակեն իրենց զավակներին…

Армянская женщина и священный материнский завет…
На протяжении веков армянская женщина играла большую роль в общественной, политической жизни, позднее (в XIX веке) начала играть большую роль в качестве деятеля культуры, ученого, писателя, государственного, общественного и политического деятеля.
Армянская женщина участвовала и в движении фидаинов, будучи опорой, воодушевляя мужчин.
В годы Первой Армянской Республики (1918-20гг.) армянская женщина стала дипломатом: послом Армении в Японии была назначена Диана Абгар – до нее в истории мировой дипломатии был зафиксирован лишь один случай назначения женщины послом – известная Росика Швиммер, посол Венгрии в Швейцарии.
В Советской Армении женщины в основном играли роль в общественной и экономической жизни. Чтобы подчеркнуть равноправие женщин, в СССР начали с большим размахом отмечать Международный женский день 8 Марта. По инициативе депутата НС, ныне министра Диаспоры РА Грануш Акопян один праздничный день, посвященный женщинам, трансформировался в месячник.
В одном из своих интервью министр Диаспоры РА Грануш Акопян сказала в этой связи:
«Рада, что в деле провозглашения праздничными днями ряда важных дней в нашем государственном календаре внесла и свое активное участие, однако более всего радуюсь и горжусь тем, что у нас есть 7 Апреля. Предлагая этот день как Праздник материнства и красоты, я хотела дополнить 8 марта, как символ роли женщины, утверждения ее прав в обществе, Днем материнства и красоты. Ведь материнство – самое Божественное, самое святой призвание, мать – самое дорогое существо, выше и величественнее которого ничего быть не может. Не случайно в нашем словарном запасе выражения, отражающие наивысшие ценности, начинаются словом «мать» – Мать-Армения, Мать-Родина, Мать-Земля…»
Одной из основ патриотизма и почтительного отношения Грануш Акопян к матери служит рассказанный ею случай:
«По итогам трехчасовых переговоров с властями Карса после заседания Межпарламентской Ассамблеи в Турции мы получили возможность попасть в Ани, точнее – на развалины Ани. Здесь в моей душе перемешались тоска и гордость, боль. Молча собрала обломки камней разрушенных церквей и увезла с собой.
Передавая матери священные камни Ани, с волнением рассказывала сагу об Ани – болезненную и обязывающую. Мать смотрела на мое взволнованное лицо и в волнении поглаживала каменную трагедию Ани. Возвратившись на следующий день с работы, на комоде в нашей гостиной нашла землю, аккуратно разложенную на бумаге. В ответ на мое безмолвное удивление, взгляд матери все объяснил: соскребя влажную грязь с моих туфель, мать собрала ее, высушила и поместила в почетном углу квартиры.
Это стало для меня самым священным, самым материнским заветом. Я онемела. Благодарна Богу, даровавшему мне такую чуткую, нежную, любящую, патриотичную мать. Всю жизнь она посвятила воспитанию детей, формированию их будущего. Мама – самый главный мой советчик. Когда инициировала Праздник материнства и красоты, в глубине души была моя мать, хотела прежде всего выразить благодарность моей чуткой, нежной, любящей, патриотичной маме…»
Лучше всего характеризуют армянскую женщину следующие слова А.Агароняна:
«Миру неведомо, сколь железная воля, непоколебимая сила, какая самоотверженность и высочайшая нравственность в этих смуглых, покорных и добрых, справедливых существах, имя которым – армянская женщина, армянская мать».
Этими словами Агароняна поздравляем праздник армянских женщин и матерей, и желаем, чтобы самый священный материнский завет стал стимулом для всех матерей и они также по тем же принципам воспитывали своих детей…