Լսի՛ր Թուրքիա, մենք հիշում ենք և պահանջում
Դեկտեմբերի 24-ին ԱՀԹ ս.Երրորդություն եկեղեցու դահլիճում հանդիսատեսի դատին հանձնվեց «Լսի՛ր Թուրքիա, մենք հիշում ենք և պահանջում» ներկայացումը, որ բեմադրել էին Արարատյան Հայրապետական թեմի երիտասարդները: Այս մասին հայտնում է ԱՀԹ տեղեկատվական բաժինը:
Ներկայացումը սկսվեց Տերունական աղոթքով, ապա Տ. Պետրոս ավագ քահանա Մալյանը ներկաներին փոխանցեց Տ.Նավասարդ արքեպիսկոպոսի ողջույներն ու օրհնությունները:
Ներկայացումը կառուցված էր դատի տեքսով, որի ժամանակ մարդասպան Թուրքիան փորձում էր արդարացնել իր ոճիրը: Դատարանում որպես նախճիրի վկաներ հանդես էին գալիս մտավորականներն ու հայդուկները, նորահարսերն ու մանուկները, հայոց լեռներն ու դաշտերը, սարերն ու գետերը: Ներկայացման նպատակը աշխարհին ևս մեկ անգամ հիշեցնելն էր հայ արդար դատը՝ «Լսի՛ր Թուրքիա, մենք հիշում ենք և պահանջում» կոչով:
Ներկայացումից հետո մասնակից երիտասարդները ԱՀԹ առաջնորդական փոխանորդ գերաշնորհ Տ.Նավասարդ արքեպիսկոպոսի անունից նվեր ստացան Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի խորհրդանիշ անմոռուկ ծաղկի կրծքանշաններ:
Սա «Հայոց մեծ եղեռնի 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» ծրագրի ոգեկոչման 8-րդ միջացառումն էր, որ Տ.Նավասարդ արքեպիսկոպոսի օրհնությամբ և երիտասարդաց կառույցների հոգևոր պատասխանատու Տ. Պետրոս ավագ քահանա Մալյանի համակարգմամբ թեմի երիտասարդներն իրականացնում են ամեն ամսի 24-ին:

Слушай, Турция, мы помним и требуем
В зале церкви Св. Еррордутюн АПЕ 24 декабря на суд зрителей был представлен спектакль «Слушай, Турция, мы помним и требуем», поставленный молодежью Араратской Патриаршей епархии. Об этом сообщает информационный отдел АПЕ.
Спектакль начался молитвой Терунакан, затем старший иерей Петрос Малян передал присутствующим приветствия и благословения архиепископа Навасарда.
Спектакль был построен в виде судебного заседания, на котором убийца Турция пыталась оправдать свое преступление. В качестве свидетелей преступления в суде выступали представители интеллигенции и гайдуки, молодые женщины и дети, армянские холмы и поля,  горы и реки. Цель спектакля – еще раз напомнить миру справедливый армянский суд «Слушай, Турция, мы помним и требуем».
После спектакля молодые участники получили от имени викария АПЕ архиепископа Навасарда значки официального символа 100-летия Геноцида армян цветка незабудки.
Это было 8-е мероприятие программы «Навстречу 100-летию Геноцида армян», которую с благословения архиепископа Навасарда и при координации старшего иерея Петроса Маляна молодежь епархии осуществляет 24 числа каждого месяца.