ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհավորել է «Աբովյան» մշակութային միության ղեկավար պարոն Մաթո Հախվերդյանին
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/10/Untitled-146.jpg)
Հարգելի պարոն Հախվերդյան,
ՀՀ սփյուռքի նախարարության և անձամբ իմ անունից սիրով և ջերմությամբ ողջունում եմ Ձեզ և շնորհավորում «Աբովյան» մշակութային միության 30-ամյա հոբելյանը:
Բարձր եմ գնահատում «Աբովյան» մշակութային միության դերը հայկական մշակույթի և հայ ինքնության պահպանման գործում, ինչպես նաև կարևորում միության նյութական և հոգևոր ներդրումը Նիդերլանդների հայ համայնքի համախմբման գործում:
Լիահույս եմ, որ միությունը Ձեր գլխավորությամբ դեռ երկար տարիներ կշարունակի իր ազգապահման կարևոր գործունեությունը՝ նիդերլանդաբնակ մեր հազարավոր հայրենակիցներին սերմանելով հայեցի մտածողություն, հայկական արժեքներ՝ պահպանելով հայ մշակույթն ու պատմությունը:
Կրկին շնորհավորում եմ Ձեզ և միության ստեղծագործական խմբին, մաղթում ուժ, եռանդ Ձեր հայրենանվեր գործում, ինչպես նաև երկարամյա բեղուն գործունեություն՝ ի շահ հայ ժողովրդի և Հայաստան-սփյուռք գործակցության զարգացման և հզորացման:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян поздравила руководителя культурного союза «Абовян» господина Мато Ахвердяна
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян поздравила руководителя культурного союза «Абовян» господина Мато Ахвердяна с юбилеем 30-летия союза. В послании, в частности, говорится:
«Уважаемый господин  Ахвердян,
От имени Министерства Диаспоры РА и своего лично с любовью и теплотой приветствую Вас и поздравляю с юбилеем 30-летия культурного союза «Абовян».
Высоко ценю роль культурного союза «Абовян» в деле сохранения армянской культуры и армянской идентичности, а также считаю важным материальный и духовный вклад союза в деле сплочения армянской общины Нидерландов.
Полна надежды, что союз под Вашим руководством еще долгие годы будет продолжать свою важную деятельность по сохранению нации, сея в душах тысяч наших соотечественников, проживающих в Нидерландах, армянское мышление, армянские ценности, сохраняя армянскую культуру и историю.
Еще раз поздравляю Вас и творческую группу союза, желаю сил, энергии в ваших патриотических делах, а также многолетнюю плодотворную деятельность в интересах армянского народа и на благо развития и укрепления взаимодействия Армения-Диаспора.