ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի շնորհավորական խոսքը Հոգեշնորհ Տեր Նարեկ Վարդապետ Բերբերյանին
Իմ ջերմ ողջույններն ու շնորհավորանքներն եմ հղում Ձեզ` Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Բրազիլիայի Հայոց թեմի առաջնորդ ընտրվելու առիթով: Հիրավի, մեծ խորհուրդ ունի Մեր Տիրոջ՝ Հիսուս Քրիստոսի Սուրբ Հարության տոնի նախաշեմին Ձեր ընտրությունը: Այն Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու և Նրա Գահակալի՝ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, յուրովի գնահատականն է Ձեր նկատմամբ ունեցած մեծ վստահության և Ձեր նվիրյալ ծառայության համար:
Օվկիանոսից անդին մեր բարեկամ Բրազիլիայի ժողովրդի հյուրընկալ հողում արդեն մեկ դար բնակվող հայությունն իր ազգային արմատներին ամուր կառչած է մնացել Հայրենիքի կենարար հոգևոր-մշակութային արժեքներով մշտապես սնուցվելու շնորհիվ:
Հայոց նորագույն պատմության մեջ առանձնակի կարևորվում է Հայրենիք-Սփյուռք ամուր կապերի ամրապնդումն ու զարգացումը, որը միշտ էլ գտնվել է հայ ժողովրդի ու նրա հոգևոր դասի ուշադրության և հոգածության ներքո: Հայի կենսակերպ դարձած սույն խորհրդով առաջնորդվելով՝ ավելի քան երեսուն տարի Բարձրաշնորհ Տ. Տաթև արքեպիսկոպոս Ղարիբյանն իր նվիրյալ ծառայությամբ հավատարիմ մնաց ազգային եկեղեցու վարդապետությանը և պահպանեց Բրազիլիայի Հայոց թեմի ուրույն նկարագիրը:
Վստահ եմ, որ Ձեր առաջնորդությամբ Թեմը շարունակելու է եղած ավանդները և տեղի հայության համար դառնալու է հոգևոր-մշակութային նոր լիցքեր ստանալու սրբատեղի, կրթական-դաստիարակչական, հայ ազգային քրիստոնեական մտածելակերպի հիմնատարրերով հագեցած դարբնոց, որի հոգևոր անսպառ ուժը ի զորու է լինելու հայ համայնքի հոգում անմար պահել Միածնաէջ Սուրբ Տաճարից հորդացող Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի կանթեղի լույսը:
Հա՛յր Սուրբ, երիցս ոգևորիչ է, որ Ձեր հոգևոր ծառայությունը սերտորեն առնչվում է աշխարհասփյուռ հայության ամերիկյան հատվածին: Ընդգծելով Ձեր քսանամյա ազգանվեր գործունեության կարևորությունը և մեծ փորձառությունը այդ տարածաշրջանում, համոզված ենք, որ գիտակցելով ուծացման ահագնացող վտանգը, Ձեր հովվապետությամբ սփյուռքի այդ համայնքների ազգային ավանդույթների պահպանմանը և ազգային ինքնության ու ինքնագիտակցության բարձրացմանը նպաստող ծրագրերի ընդլայնմանն ուղղված նոր կառուցակարգեր են մշակվելու: Եվ Ձեր թեմակալությամբ դառնալու եք Հայաստան – Բրազիլիայի հայ համայնք կապերի խորացման, ամրապնդման երաշխավորը:
Հա՛յր Սուրբ, Ձեր գլխավորությամբ ակնկալում ենք Հայաստան – Սփյուռք գործակցության էլ ավելի սերտացում, և բրազիլահայ համայնքի աշխույժ մասնակցություն ու ներգրավվածություն ՀՀ սփյուռքի նախարարության համահայկական ծրագրերին:
Թո՛ղ Աստծո Ամենակարող Աջը միշտ հովանի լինի Բրազիլիայի Հայոց թեմին, Ձե՛զ, Հա՛յր Սուրբ, և Բրազիլիայի հայությանը:

Благодарственное послание министра Диаспоры РА Грануш Акопян вардапету Нареку Берберяну
Шлю Вам свои горячие приветы и поздравления по случаю избрания предстоятелем Бразильской епархии Святой Армянской Апостольской церкви. Воистину, Ваше избрание в канун Святого Воскрешения нашего Владыки �?исуса Христа имеет большое таинство. Это своеобразная оценка Святой Армянской Апостольской церкви и Его Святейшества Верховного  Патриарха и Католикоса Всех армян Гарегина II доверия Вам и Вашего преданного служения.
Армянство, уже целый век проживающее за океаном, на гостеприимной земле дружественного нам бразильского народа, осталось крепко привязанным к своим национальным корням благодаря постоянной подпитке живительными духовно-культурными ценностями Родины.
В новейшей  армянской истории особую важность приобретает укрепление и развитие прочных связей Родина-Диаспора, которое всегда находилось в центре внимания и заботы армянского народа и его духовного сословия. Руководствуясь данным таинством, ставшим образом жизни армянина, на протяжении более 30 лет архиепископ Татев Гарибян своим преданным служением остался верен доктрине национальной церкви и сохранил своеобразный облик армянской епархии Бразилии.
Уверена, что под Вашим предстоятельством епархия продолжит имеющиеся традиции и станет для местного армянства святым местом получения новых духовно-культурных зарядов, насыщенной компонентами образования и воспитания, формирования армянского национально-христианского образа мышления кузницей, неисчерпаемая духовная сила которой способна сохранять в душе армянской общины неугасимый свет лампады   Святого Григора Лусаворича, исходящий из Священного Храма Эчмиадзина.
Святой Отец, вдвойне воодушевляет, что Ваше духовное служение тесно связано с американским сегментом разбросанного по всему миру армянства. Подчеркивая важность Вашей патриотической деятельности на протяжении двух десятков лет и огромный опыт в этом регионе, убеждены, что, осознавая усиливающуюся угрозу ассимиляции, под Вашим пасторством  будут выработаны новые концепции расширения программ, способствующих повышению уровня сохранения национальных традиций, национальной идентичности и самосознания в этих общинах.  Своим пастырством Вы станете гарантом углубления, укрепления связей Армения – армянская община Бразилии.
Святой Отец, под Вашим руководством мы ожидаем еще большего укрепления взаимодействия Армения-Диаспора и активного участия и вовлеченности армянской общины Бразилии в общеармянских программах Министерства Диаспоры РА.
Пусть Всемогущая Длань Господня всегда будет простираться над армянской епархией Бразилии , Вашей, Святой отец, и армянством Бразилии.