Հայագիտական ուսումնասիրությունների ընկերակցության հիմնադրման 40-ամյակին նվիրված գիտաժողովը մեկնարկել է
Հոկտեմբերի 3-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնակցեց ՀՀ ԳԱԱ նիստերի դահլիճում մեկնարկած Հայագիտական ուսումնասիրությունների ընկերակցության հիմնադրման 40-ամյակին նվիրված գիտաժողովին, որը կազմակերպվել է Հայագիտական ուսումնասիրությունների ընկերակցության և ՀՀ ԳԱԱ հայագիտական ինստիտուտների մասնակցությամբ և Գալուստ Գյուլբենկյան hիմնադրամի հայկական համայնքների բաժանմունքի աջակցությամբ:
Իր բացման խոսքում ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը բարձր գնահատեց  կառույցի դերը հայագիտության զարգացման գործում, կարևորեց ամերիկահայ պատմաբան, ՀՀ ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ Ռիչարդ Հովհաննիսյանի դերը՝ Հայագիտական ուսումնասիրությունների ընկերակցության հիմնադրման գործում, ինչպես նաև նշեց, որ ընկերակցության ներկա գործունեության հաջողությունների համար նշանակալի է ԱՄՆ հայագետների ընկերակցության նախագահ, Միչիգանի համալսարանի պրոֆեսոր Գևորգ Բարդակչյանի դերը:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Հայագիտական ուսումնասիրությունների ընկերակցության նախագահ Գևորգ Բարդակչյանին շնորհեց Հակոբ Մեղապարտի անվան հուշամեդալ:
«Շնորհակալություն եմ հայտնում հուշամեդալի շնորհման կապակցությամբ: Այն ես գնահատում եմ որպես մեր կենտրոնի
աշխատանքի բարձր գնահատական», – այդ կապակցությամբ գիտաժողովի հանդիսավոր բացմանն ասաց Գևորգ Բարդակչյանը:
Եռօրյա գիտաժողովին մասնակցում են ԱՄՆ-ի, Եվրոպայի, Հայաստանի հայագիտական առաջատար կենտրոնների, գիտակրթական հիմնարկների ու համալսարանների հայ ու օտարազգի 40 գիտնական:
ՀՀ ԳԱԱ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ սփյուռքի նախարարին՝ աշխարհի տարբեր երկրներում գործող հայագիտական կենտրոնների հետ գործակցելու համար, որի շնորհիվ արտասահմանում գործող բազմաթիվ հայ գիտնականներ փորձում են իրենց գիտական ներուժը ներդնել հայրենիքում, ի նպաստ հայրենիքի զարգացման:
Ողջունելով գիտաժողովի մասնակիցներին և շնորհավորելով 40-ամյա հոբելյանի առթիվ՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ անգնահատելի է հայագետների գործունեությունը՝ հատկապես Սփյուռքում: «Աշխարհի տարբեր երկրներում գործող 78 հայագիտական կենտրոններ իրենց ուսերի են վերցրել հայկական մշակույթի, գիտության պահպանության գործը Սփյուռքում», – ասաց նա:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը հույս հայտնեց, որ Հայագիտական ուսումնասիրությունների ընկերակցությունը կընդլայնի իր գործունեությունը, աշխարհով մեկ սփռված և հայրենիքում գործող բոլոր հայագիտական կենտրոնները կգտնեն համագործակցության եզրեր մեկ հարկի տակ:
Գերատեսչության ղեկավարն ընդգծեց, որ ընդլայնվել է հայագիտության ոլորտը՝ իր մեջ ընդգրկելով ցեղասպանագիտության, սփյուռքագիտության և այլ ոլորտներ:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշեց, որ հատկապես Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին հայագետների խոսքը պետք է առավել ծանրակշիռ դառնա:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ներկաների ուշադրությունը հրավիրեց հատկապես Սփյուռքում մայրենիի պահպանության և հայերենի երկու ճյուղերի մերձեցման խնդիրներին՝ առաջարկելով մշակել հայագիտության զարգացման ծրագիր:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ ԳԱԱ 6 ինստիտուտներին՝ Սփյուռքի նախարարության հետ սերտ համագործակցության համար:
Իր խոսքում ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը ևս շեշտեց Սփյուռքի մեր հայրենակիցների մասնակցության կարևորությունը նման գիտաժողովներին:
ԵՊՀ ռեկտորը խոսեց թարգմանչական ոլորտում առկա խնդիրների մասին, կարևորեց հատկապես քաղաքական հայագիտության զարգացումը և նշեց, որ նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետևողական ջանքերի շնորհիվ պետք է քայլեր ձեռնարկվեն հայերենի 2  ճյուղերի մերձեցման հիմնախնդրի լուծման ուղղությամբ:
ՀՀ ԳԱԱ-ի հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս քարտուղար Յ.Սուվարյանը նշեց, որ հայագիտության զարգացմամբ կկանխվեն նաև որոշ ազգերի կողմից հայկական արժեքների սեփականաշնորհմանն ուղղված փորձերը:
Զեկուցումներով հանդես եկան օտարազգի, սփյուռքյան և հայաստանյան հայագետներ՝ «Հնչյունափոխությունների գործոնը անձնանունների ձևավորման հարցում V-XV դարերի հայերեն ձեռագրերի հիշատակարաններում», «Գրիգոր Տաթևացու Իսլամի դեմ փաստարկների տրամաբանական վերլուծություն», «Երեմիա Չելեպի Քյոմուրջյան՝ հայ պատմագրության «նոր վերելքի» ականավոր մունետիկ», «Կոստանդնուպոլսի հայ ամիրայության ձևավորումը» և այլ թեմաներով:

Стартовал симпозиум, посвященный 40-летию основания Ассоциации арменоведческих исследований
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 3 октября приняла участие в стартовавшем в зале заседаний НАН РА симпозиуме, посвященном 40-летию основания Ассоциации арменоведческих исследований, который организовала Ассоциация арменоведческих исследований при участии арменоведческих институтов НАН РА и содействии отделения армянских общин фонда «Галуст Гюльбенкян».
В своей вступительной речи президент НАН РА Радик Мартиросян высоко оценил роль структуры в деле развития арменоведения, подчеркнул важность роли американского историка армянского происхождения, иностранного члена НАН РА Ричарда Ованнисяна в деле основания Ассоциации арменоведческих исследований, а также отметил, что в успехах нынешней деятельности ассоциации весома роль председателя арменоведческой ассоциации США, профессора Мичиганского университета Геворга Бардакчяна.
В трехдневном симпозиуме участвуют 40 армянских и иностранных ученых из ведущих арменоведческих центров, научно-образовательных учреждений, университетов США, Европы, Армении.
Президент НАН РА выразил благодарность министру Диаспоры РА за сотрудничество с арменоведческими центрами разных стран мира, благодаря чему многие работающие за рубежом многие ученые-армяне стараются внедрить свой научный потенциал на Родине, на благо развития Армении.
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян наградила председателя Ассоциации арменоведческих исследований Геворга Бардакчяна памятной медалью «Акоп Мегапарт».
«Выражаю благодарность за награждение памятной медалью. Я оцениваю это как высокую оценку работы нашего центра», – сказал в этой связи на торжественном открытии симпозиума Геворг Бардакчян.
Приветствовав участников симпозиума и поздравив с 40-летним юбилеем, министр Диаспоры РА Грануш Акопян отметила, что неоценима деятельность арменоведов, особенно в Диаспоре. «78 арменоведческих центров, функционирующих в разных странах мира, взяли на себя дело сохранения армянской культуры, науки в Диаспоре», – сказала она.
Министр Диаспоры РА выразила надежду, что Ассоциация арменоведческих исследований расширит свою деятельность, и все арменоведческие центры, разбросанные по всему миру и функционирующие на родине, найдут грани сотрудничества под одной крышей.
Глава ведомства подчеркнула, что сфера арменоведения расширилась, охватив геноцидоведение, диаспороведение и другие сферы.
Министр Диаспоры РА отметила, что особенно в канун 100-летия Геноцида армян слово арменоведов должно звучать более полновесно.
Министр Грануш Акопян привлекла особое внимание присутствующих к проблемам сохранения родного языка в Диаспоре и сближения двух ветвей армянского языка, предложив разработать программу развития арменоведения.
Министр Диаспоры РА выразила благодарность 6 институтам НАН РА за тесное сотрудничество с Министерством Диаспоры РА.
Ректор ЕГУ Арам Симонян в своей речи также подчеркнул важность участия наших соотечественников из Диаспоры в подобных симпозиумах.
Он говорил о существующих проблемах в области перевода, особо отметил важность развития политического арменоведения и отметил, что благодаря, в частности, последовательным усилиям Министерства Диаспоры РА должны быть предприняты шаги к решению проблемы сближения двух ветвей армянского языка.
Академик-секретарь отделения арменоведения и общественных наук НАН РА Ю.Суварян отметил, что развитием арменоведения будут пресечены также попытки отдельных наций присвоить армянские ценности.
С докладами на темы «Фактор чередования гласных в вопросе формирования собственных имен в журналах армянских рукописей V-XV веков», «Логический анализ доводов Григора Татеваци против �?слама», «Еремия Челепи Кемурджян – видный поборник «нового взлета» армянской летописи», «Формирование армянского амирата в Константинополе» и другие выступили иностранные ученые, арменоведы Армении и Диаспоры.