«Արի տուն-2014». «Վերադարձ ինքնությանը». «Իմ ամբողջ դրացիները, ծանոթները թաքուն հայեր են, որոնք քուրդ են «դարձել» միայն 1915 թվականից հետո…». Մեթին Գյուզել
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/09/Untitled-111.jpg)
«Վերադարձ ինքնությանը» խորագրի հերոսն այս անգամ Դիարբեքիրում ապրող 49-ամյա Մեթին Գյուզելն է, ով և ներկայացնում է իր կյանքի պատմությունը: Պատմություն, երբ մի փոքրիկ դիպվածը քեզ ստիպում է առերեսվելու քո սեփական ինքնությանը.
«Առաջին անգամ եմ Հայաստանում և ուրախ եմ, որ հնարավորություն ունեմ մասնակցելու «Արի տուն» ծրագրին: Ես Դիարբեքիրի Քուլպ գյուղից եմ: Մեր գյուղում դպրոց չկար: Ես սովորել եմ Դիարբեքիրի գիշերօթիկ դպրոցում, որտեղ և իմացել եմ իմ իրական ծագման մասին: Բարձր դասարանի աշակերտները, ուսուցիչներն ինձ, մի քանի այլ տղաների տեսնելով` ասում էին` հայերը եկան: Այդ խոսքերն ինձ համար տարօրինակ էին, ինչու` հայ, չէ՞ որ ես քուրդ եմ: Զարմանալի էին ինձ այդ բառերը, որովհետև մեր ընտանիքում մեր հայ լինելու մասին երբեք չի խոսվել:
Երբ արձակուրդներին տուն գնացի, անմիջապես ծնողներիս հարցրի, թե ինչու են ինձ դպրոցում հայ ասում: Այդ ժամանակ էր, որ ծնողներս պատմեցին մեր ընտանիքի իրական պատմությունը, որ մենք ոչ թե քուրդ ենք, այլ` հայ: Բայց նաև ասացին. «Այդ ամենով շատ մի´ հետաքրքրվիր, մի´ խոսիր այդ մասին, և քո հայ լինելը ցույց մի´տուր ուրիշներին»:
Այդ ժամանակ ես փոքր էի և շատ բան չէի կարող հասկանալ: Բայց իմ ընտանիքի իրական պատմությունը, առեղծվածն ինձ հանգիստ չէր տալիս: Սկսեցի պրպտել և աստիճանաբար հասկացա, որ միայն իմ ընտանիքը չէ, որ թաքցրել է իր ինքնությունը, որ իմ ամբողջ դրացիները, ծանոթները թաքուն հայեր են, որոնք քուրդ են «դարձել» միայն 1915 թվականից հետո: Մեր շրջանում տարածված արտահայտություն կա, որը մոտավորապես այսպես է հնչում` սուրը զարնել են ու մի քանի հոգի մնացել է առանց զարնվելու: «Առանց զարնվողները» մենք էինք` թաքուն հայերը, որոնց «քլըճ արտ»` միայնակ ապրողներ են ասել, և մենք նրանց զավակներն ենք, թոռները, որոնք բավականին շատ են այսօր Դիարբեքիրում:
Ճիշտ է` այսօր գիտեմ, որ հայ եմ, բայց ոչինչ չգիտեմ իմ նախնիների մասին: Միակ մարդիկ` իմ մեծ ծնողները, ովքեր կարող էին ինձ որևէ բան պատմել, այսօր կենդանի չեն: Կառավարական թղթերից միայն գիտեմ, որ պապիկիս անունը Առաքել է եղել, որը դարձել է Էներ:
Ծնողներս իրենց ծագումը գաղտնի են պահել, բայց իմ ով լինելն իմ ընկերները, ծանոթները գիտեն: Ես այսօր Դիարբեքիրում ճաշարան ունեմ: Հաճախորդների մեծ մասը նույնպես գիտի այդ ամենը: Այդ պատճառով է նաև, որ շատ թաքուն հայեր են սկսել ճաշարան այցելել:
Ափսոսում եմ, որ ավելի երիտասարդ տարիքում չեմ այցելել Հայաստան: Այդ ժամանակ ես ավելի հույսով կսկսեի ապրել: Երբ եկա Հայաստան, սիրտս ավելի արագ սկսեց բաբախել: Հասկացա, որ այսօր Հայաստանը՝ այս փոքրիկ երկիրն է հայերի հայրենիքը միայն: Երբ վերադառնամ, հարկավ, ինձ ավելի շատ հայ պետք է զգամ:
Մի բան ևս. այն երկիրը, որտեղ մենք այսօր ապրում ենք, ամեն վայրկյան կարող է փոխվել: Պետք է ընդամենը սպասել ու տեսնել, թե ապագայում ինչ կլինի…»:

2014 “Ari Tun” Program: Return to Identity: “My friends and acquaintances are Armenians who “became” Kurds only after 1915…”-Metin Guzel
The guest for this edition of Return to Identity is 49-year old resident of Diyarbekir Metin Guzel, who presents his life story. A short episode of this story will make you come to grips with your identity.
“This is my first visit to Armenia, and I’m happy to have the opportunity to participate in the “Ari Tun” Program. I’m from the Kulp village of Diyarbekir. There used to be no school in our village. I attended the night school in Diyarbekir where I found out about my real origin. When the teachers and high school students would see me and several other boys, they would say, ��?The Armenians arrived’. It was strange for me to hear that. Why were they calling me Armenian? After all, I was Kurdish. It was surprising because there had never been any talk about the Armenian identity in our family.
When I went home on vacation, I immediately asked my parents why I was called “Armenian” at school. It was then when my parents told me the real story of our family, that we’re not Kurds, but Armenian. However, they also said the following: “Don’t get interested in all that! Don’t talk about it! Don’t show others that you are Armenian!”
At the time, I was a child and didn’t understand much, but I was concerned about the real story and the mystery of my family. I started searching and gradually realized that my family is not the only one that has hidden its identity and that all my friends and acquaintances are hidden Armenians who “became” Kurds after 1915. Where we live there is a common expression, which is the following: “The knife was struck, but some were not struck”. Those who “weren’t struck” were us, the hidden Armenians, who were once called “kltch art” (the lonely), and we are their children and grandchildren who are quite a lot in number in Diyarbekir today.
True, I know I’m Armenian, but I don’t know anything about my ancestors. My grandparents were the only ones who could tell me anything, but unfortunately, they are no longer with us. I only know from documents that my grandfather’s name was Arakel and that his name had been changed to Ener.
My parents kept their origin a secret, but my friends and acquaintances knew who I was. Today, I have a cafeteria in Diyarbekir. Most of the clients also know all this. That’s why many hidden Armenians have started coming to my cafeteria.
I regret not having visited Armenia when I was younger. If I did, I would have started living with more hope. When I came to Armenia, my heart started beating faster. I realized that today Armenia is a small country and only the homeland of the Armenians. When I return, I will definitely feel more Armenian.
I would like to add that the country in which we live today can change any second. We simply have to wait and see what will happen in the future…”