«Արի տուն-2014». «Վերադարձ ինքնությանը». «Իմ ամբողջ դրացիները, ծանոթները թաքուն հայեր են, որոնք քուրդ են «դարձել» միայն 1915 թվականից հետո…». Մեթին Գյուզել
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/09/Untitled-111.jpg)
«Վերադարձ ինքնությանը» խորագրի հերոսն այս անգամ Դիարբեքիրում ապրող 49-ամյա Մեթին Գյուզելն է, ով և ներկայացնում է իր կյանքի պատմությունը: Պատմություն, երբ մի փոքրիկ դիպվածը քեզ ստիպում է առերեսվելու քո սեփական ինքնությանը.
«Առաջին անգամ եմ Հայաստանում և ուրախ եմ, որ հնարավորություն ունեմ մասնակցելու «Արի տուն» ծրագրին: Ես Դիարբեքիրի Քուլպ գյուղից եմ: Մեր գյուղում դպրոց չկար: Ես սովորել եմ Դիարբեքիրի գիշերօթիկ դպրոցում, որտեղ և իմացել եմ իմ իրական ծագման մասին: Բարձր դասարանի աշակերտները, ուսուցիչներն ինձ, մի քանի այլ տղաների տեսնելով` ասում էին` հայերը եկան: Այդ խոսքերն ինձ համար տարօրինակ էին, ինչու` հայ, չէ՞ որ ես քուրդ եմ: Զարմանալի էին ինձ այդ բառերը, որովհետև մեր ընտանիքում մեր հայ լինելու մասին երբեք չի խոսվել:
Երբ արձակուրդներին տուն գնացի, անմիջապես ծնողներիս հարցրի, թե ինչու են ինձ դպրոցում հայ ասում: Այդ ժամանակ էր, որ ծնողներս պատմեցին մեր ընտանիքի իրական պատմությունը, որ մենք ոչ թե քուրդ ենք, այլ` հայ: Բայց նաև ասացին. «Այդ ամենով շատ մի´ հետաքրքրվիր, մի´ խոսիր այդ մասին, և քո հայ լինելը ցույց մի´տուր ուրիշներին»:
Այդ ժամանակ ես փոքր էի և շատ բան չէի կարող հասկանալ: Բայց իմ ընտանիքի իրական պատմությունը, առեղծվածն ինձ հանգիստ չէր տալիս: Սկսեցի պրպտել և աստիճանաբար հասկացա, որ միայն իմ ընտանիքը չէ, որ թաքցրել է իր ինքնությունը, որ իմ ամբողջ դրացիները, ծանոթները թաքուն հայեր են, որոնք քուրդ են «դարձել» միայն 1915 թվականից հետո: Մեր շրջանում տարածված արտահայտություն կա, որը մոտավորապես այսպես է հնչում` սուրը զարնել են ու մի քանի հոգի մնացել է առանց զարնվելու: «Առանց զարնվողները» մենք էինք` թաքուն հայերը, որոնց «քլըճ արտ»` միայնակ ապրողներ են ասել, և մենք նրանց զավակներն ենք, թոռները, որոնք բավականին շատ են այսօր Դիարբեքիրում:
Ճիշտ է` այսօր գիտեմ, որ հայ եմ, բայց ոչինչ չգիտեմ իմ նախնիների մասին: Միակ մարդիկ` իմ մեծ ծնողները, ովքեր կարող էին ինձ որևէ բան պատմել, այսօր կենդանի չեն: Կառավարական թղթերից միայն գիտեմ, որ պապիկիս անունը Առաքել է եղել, որը դարձել է Էներ:
Ծնողներս իրենց ծագումը գաղտնի են պահել, բայց իմ ով լինելն իմ ընկերները, ծանոթները գիտեն: Ես այսօր Դիարբեքիրում ճաշարան ունեմ: Հաճախորդների մեծ մասը նույնպես գիտի այդ ամենը: Այդ պատճառով է նաև, որ շատ թաքուն հայեր են սկսել ճաշարան այցելել:
Ափսոսում եմ, որ ավելի երիտասարդ տարիքում չեմ այցելել Հայաստան: Այդ ժամանակ ես ավելի հույսով կսկսեի ապրել: Երբ եկա Հայաստան, սիրտս ավելի արագ սկսեց բաբախել: Հասկացա, որ այսօր Հայաստանը՝ այս փոքրիկ երկիրն է հայերի հայրենիքը միայն: Երբ վերադառնամ, հարկավ, ինձ ավելի շատ հայ պետք է զգամ:
Մի բան ևս. այն երկիրը, որտեղ մենք այսօր ապրում ենք, ամեն վայրկյան կարող է փոխվել: Պետք է ընդամենը սպասել ու տեսնել, թե ապագայում ինչ կլինի…»:

«Ари тун-2014»: «Возвращение к идентичности»: «Все мои соседи, знакомые – скрытые армяне, которые «стали» курдами только после 1915 года…»: Метин ГЮЗЕЛ
Гость рубрики «Возвращение к идентичности» на этот раз – 49-летний Метин Гюзел из Диарбекира, представляющий историю своей жизни. �?стория, когда маленький инцидент принуждает тебя встать лицом к лицу с собственной идентичностью.
«В Армении я впервые, и рад, что имею возможность участвовать в программе «Ари тун». Я из села Кулп Диарбекира, где школы не было. Учился в Диарбекирской школе-интернате, где и узнал о подлинном своем происхождении. Старшщеклассники, учителя, видя меня и еще несколько парней, говорили: «Армяне пришли». Эти слова странными были для меня – почему армянин, ведь я курд. Поразительны были для меня эти слова, потому что в нашей семье никогда не говорилось о нашем армянском происхождении.
Когда приехал на каникулы домой, сразу спросил родителей, почему в школе меня называют армянином. Тогда то родители и рассказали мне подлинную историю нашей семьи – что мы не курды, а армяне. Но также сказали: «Не слишком интересуйся всем этим, не говори об этом. Не демонстрируй другим твое армянское происхождение».
Я тогда был маленький и многого не понимал. Но подлинная история моей семьи, тайна не давала мне покоя. Начал искать и постепенно понял, что не только наша семья скрыла сворю идентичность, что все мои соседи, знакомые – скрытые армяне, которые «стали» курдами только после 1915 года. В нашем районе распространено выражение, которое звучит примерно так: «Ударили мечом, и несколько человек остались живы». Оставшимися в живых были мы, скрытые армяне, которых называли «клч арт» – живущие в одиночестве, и мы их дети, внуки, которых в Диарбекире сегодня достаточно много.
Правда, сегодня я уже знаю, что армянин, но ничего не знаю о моих предках. Единственных людей, моих дедушек и бабушек, кто могли бы что-либо рассказать мне, сегодня нет в живых. Только из государственных документов знаю, что деда моего звали Аракел, ставший Энером.
Родители скрывали свое происхождение, но о том, что я армянин, мои друзья и знакомые знают. Я сегодня в Диарбекире имею столовую, большая часть посетителей также знают все это. �?менно поэтому многие скрытые армяне начали посещать столовую.
Сожалею, что в более молодые годы не побывал в Армении. Тогда я жил бы с большей надеждой. Когда приехал в Армению, сердце стало биться чаще. Понял, что сегодня Армения, только эта маленькая страна – родина всех армян. По возвращении, конечно, в большей мере буду чувствовать себя армянином.
�? еще одно: страна, где сегодня мы живем, можем измениться каждую секунду. Нужно лишь подождать и посмотреть, что будет в будущем…»