ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունեց Վարանդ և Քրիստին Հովնանյաններին
Ողջունելով հյուրերին, նախարարը շնորհակալություն հայտնեց Սփյուռքում հայապահպանությանը, հայ մշակույթի տարածմանն ու պահպանմանն ուղղված նրանց ազգանվեր գործունեության համար:
Կալիֆորնիայի Հայ Երիտասարդաց Միության «Կոմիտաս» երգչախումբը ստեղծվել է 2007թ.` Սփյուռքում հայ մշակույթն ու հայ լեզուն պահպանելու նպատակով: Գեղարվեստական ղեկավարն է Միքայել Ավետիսյանը: 48 անդամ ունեցող երգչախումբը համերգներով հանդես է եկել Կալիֆորնիայի Ֆրեզնո և Սան Ֆրանցիսկո քաղաքներում, մասնակցել է բազմաթիվ միջոցառումների և պարգևատրվել մրցանակներով ու պատվոգրերով:
Առաջին անգամ Հայաստանում «Կոմիտաս» երգչախումբը մենահամերգով հանդես եկավ այս տարի՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» համահայկական 2-րդ փառատոնի խմբերգային արվեստի օրերի շրջանակներում:
Հայապահպանության գործում ունեցած մեծ ներդրումի և ազգանպաստ գործունեություն իրականացնելու համար ՀՀ սփյուռքի նախարարի հրամանով երգչախումբը պարգևատրվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության բարձրագույն պարգևով՝ ոսկե մեդալով:
Վարանդ Հովնանյանը երգչախմբի ստեղծման դժվարին գործում ունեցած մեծ ավանդի ու մեծն Կոմիտասի արվեստի անխոնջ քարոզչության համար պարգևատրվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Կոմիտաս» մեդալով:

RA Minister of Diaspora receives Varand and Christin Hovnanian
On August 26, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received founders of the Komitas Choir of Glendale, Varand and Christin Hovnanian.
Greeting the guests, the minister expressed gratitude for their pro-national activities aimed at preserving the Armenian identity, as well as disseminating and preserving Armenian culture in the Armenian Diaspora.
The Komitas Choir of the Armenian Youth Association of California was established in 2004 with the purpose of preserving Armenian language and culture abroad. The artistic director of the choir is Mikayel Avetisyan. The 48-member choir has performed in Fresno and San Francisco, has participated in several events and has received awards and diplomas.
The Komitas Choir performed in Armenia for the first time during the Choral Arts Days that were part of the 2nd “My Armenia” Pan-Armenian Festival organized by the RA Ministry of Diaspora this year.
By the decree of the RA Minister of Diaspora, the choir was granted the Gold Medal of the RA Ministry of Diaspora for its great contribution to the preservation of the Armenian identity and pro-national activities.
Varand Hovnanian was awarded the “Komitas” Medal of the RA Ministry of Diaspora for his great contributions to the difficult task of creating the choir and for advocating the art of the great Komitas.