Մեկնարկեց «Իմ Հայաստան» համահայկական II փառատոնը
Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարարությունը, ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո 2012 թվականից իրականացնում է «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնը:
Հուլիսի 1-ին Ալ.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում մեծ հանդիսավորությամբ բացվեց «Իմ Հայաստան» համահայկական II փառատոնը, որին ներկա էին ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը, Հայաստանի Ազգային Ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը եւ այլ պաշտոնատար անձինք, հասարակական գործիչներ, արվեստագետներ, մտավորականներ:
Բացման արարողությունը բաղկացած էր 3 հիմնական մասերից` պատվիրակությունների շքերթ, բուն համերգային ծրագիր, մասնակիցների ընդհանուր շուրջպար:
Բուն համերգային ծրագիրը մեկնարկեց Հայաստանի Հանրապետության օրհներգով՝ Աննա Մայիլյանի կատարմամբ:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը: Նա մասնավորապես նշեց. «ՀՀ Կառավարության եւ անձամբ իմ անունից ջերմորեն ողջունում եմ բոլոր մասնակիցներին: Բարո՛վ եք եկել Հայաստան: Ազգը ճանաչելի դարձնելու լավագույն միջոցը մշակույթն է: Այստեղ համախմբվել է Հայաստանի, Արցախի եւ Սփյուռքի եռամիասնությունը, որը մեր ուժի իրական գրավականն է: Հավաքվելով հայրենիքում եւ ձեր ներուժը ներդնելով հայրենի մշակույթի զարգացման գործում՝ դուք ձեր նպաստն եք բերում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների իրականացման գործընթացում: Սա հայանպաստ, հայանվեր միջոցառում է: Շնորհակալություն եւ բարի երթ բոլոր մասնակիցներին»:
Այնուհետեւ միջոցառման հանդիսավարներ Ավետ Բարսեղյանը եւ սիրիահայ ուսանողուհի Լուսի-Վանա Կարապետյանը բեմ հրավիրեցին «Իմ Հայաստան» փառատոնի «Պարարվեստի օրեր» ծրագրին մասնակցելու համար աշխարհի 12 երկրներից հայրենիք ժամանած 36 պարախմբերին՝ ՌԴ-ից՝ «Շիրակ», «Տաշիր», «Կռունկ», «Հայասա», «Արմավիր», «Նարեկ», «Արին Բերդ», «Տարոն», «Նարե», «Արենի», «Կարոտ», «Արփի», «Հայաստանի փայլեր», «Արտույտ», «Նաիրի», «Անի», «Թերպսիխորա», «Նոյան», Վրաստանից՝ «Անի», «Ֆանտազիա», «Վանք», «Ջեյրան», «Վաչյան», «Բարալեթ», «Նաիրի», Ուկրաինայից՝ «Արաքս», «Արմենիա», Լիբանանից՝ «Արին», Քուվեյթից՝ «Շաքե», Ավստրալիայից՝ «Նաիրի», Կանադայից՝ «Անի», Ֆրանսիայից՝ «Արա», ԱՄՆ-ից՝ «Զվարթնոց» պարային համույթներին, ինչպես նաև Հայաստանի և Արցախի պարախմբերին:
2012թ. առաջին անգամ անցկացված «Իմ Հայաստան» փառատոնի մասին պատմող տեսաֆիլմը դիտելուց հետո Արցախի պարի պետական համույթը ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցին նվիրված «Հիշում եմ եւ պահանջում» խորագրով պարային համարը:
Երաժշտական կատարումներով հանդես եկան ՀՀ վաստակավոր արտիստ Շուշան Պետրոսյանը, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Թովմաս Պողոսյանի ղեկավարած «Սայաթ-Նովա» մշակութային միության նորօրյա աշուղների խումբը, ՀՀ վաստակավոր արտիստ, դուդուկահար Գեւորգ Դաբաղյանը եւ նրա սաները, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Լեյլա Սարիբեկյանը, երգիչներ Համլետ Գեւորգյանը եւ Արմինկան, պարային կատարմամբ՝ «Բերդ» ՀՀ վաստակավոր պարային համույթը:
Փառատոնի բացմանն առաջին անգամ ցուցադրվեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պարային սյուիտ: Մասնակիցները հանդես եկան առանձին համարներով և միասին պարեցին հայկական ավանդական քոչարին:
Համերգը ուղեկցվեց Հայաստանի տեսարժան վայրերի էկրանային ցուցադրությամբ և «Իմ Հայաստան» առաջին փառատոնի մասին պատմող կադրերով:
Միջոցառման ավարտին Հայաստանի, Արցախի եւ Սփյուռքից ժամանած պարախմբերի եւ նրանց պարուսույցների մասնակցությամբ Ալ.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը ցնծաց հայկական քոչարիի հուժկու հնչյունների ներքո:
«Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի գլխավոր հովանավորն է «Օրանժ Արմենիա» ընկերությունը, փառատոնի հովանավորն է «Տաշիր գրուպ» ընկերությունը, փառատոնին տեղեկատվական աջակցություն են ցուցաբերում «Հայաստանի հանրային», «Շանթ», «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերությունները եւ Հայաստանի հանրային ռադիոն:

Since 2012, the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia has been carrying out the “My Armenia” Pan-Armenian Festival under the high patronage of RA President Serzh Sargsyan.
On July 1, RA First Lady Rita Sargsyan, Chairman of the RA National Assembly Galust Sahakyan, RA Prime Minister Hovik Abrahamyan, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan and other state officials, as well as public figures, artists and intellectuals attended the solemn opening ceremony of the 2nd “My Armenia” Pan-Armenian Festival held at Alexander Spendiaryan National Academic Theater of Opera and Ballet.
The opening ceremony included the entrance of delegations, a concert and a round-dance performed by all the participants.
The concert began with a performance of the Armenian national anthem by Anna Mayilyan.
In his welcoming remarks, RA Prime Minister Hovik Abrahamyan particularly mentioned: “On behalf of the Government of the Republic of Armenia and myself, I cordially welcome all the participants. Welcome to Armenia! Culture is the best way of familiarizing the nation. Here we see the Armenia-Artsakh-Diaspora triumvirate, which is the real guarantee for our strength. By gathering in the homeland and putting in your efforts for the development of Armenian culture, you make your contribution to the implementation of events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide. This is a pro-Armenian event. I thank all the participants and wish them success.”
Afterwards, hosts Avet Barseghyan and Syrian-Armenian student Lucy-Vana Garabedian called the 36 dance ensembles (from 12 countries) in Armenia to participate in the Days of Armenian Dance Program, including the Shirak, Tashir, Krunk, Hayasa, Armavir, Narek, Arin Berd, Taron, Nare, Areni, Karot, Arpi, Hayastani Payler, Artuyt, Nairi, Ani, Terpsikhora and Noyan Dance Ensembles (Russian Federation), the Ani, Fantazia, Vank, Jeyran, Vachyan, Baralet and Nairi Dance Ensembles (Georgia), the Arax and Armenia Dance Ensembles (Ukraine), the Arin Dance Ensemble (Lebanon), the Shakeh Dance Ensemble (Kuwait), the Nairi Dance Ensemble (Australia), the Ani Dance Ensemble (Canada), the Ara Dance Ensemble (France), Zvartnots Dance Ensemble (USA), as well as the dance ensembles from Armenia and Artsakh.
After the screening of a video about the first “My Armenia” Pan-Armenian Festival held in 2012, the State Dance Ensemble of Artsakh performed a dance entitled “I Remember and Demand” and dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
The concert included musical performances by Honored Artist of the Republic of Armenia Shushan Petrosyan, the group of troubadours representing the Sayat-Nova Cultural Union led by People’s Artist of the Republic of Armenia Tovmas Poghosyan, Honored Artist of the Republic of Armenia, dudukist Gevorg Dabaghyan and his students, Honored Artist of the Republic of Armenia Leyla Saribekyan, singers Hamlet Gevorgyan and Arminka, as well as a dance performed by the “Berd” Honored Dance Ensemble of the Republic of Armenia.
A dance suite dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide was performed for the first time during the opening ceremony, after which the participants performed their numbers and danced the traditional Armenian kochari dance together.
Sites worth seeing in Armenia and scenes from the first “My Armenia” Pan-Armenian Festival were shown on the big screen throughout the event.
In the end, the members of the dance ensembles from Armenia, Artsakh and the Diaspora, as well as their dance instructors performed the Armenian kochari dance after having swept the audience at the Alexander Spendiaryan National Academic Theater of Opera and Ballet.
The “My Armenia” Pan-Armenian Festival is sponsored by Orange Armenia (general sponsor) and Tashir Group. The information sponsors are Armenian Public Television, Shant TV, Yerkir Media TV and the Public Radio of Armenia.