Կոմիտասյան կատարումները ճապոնական կոտո նվագարանի ուղեկցությամբ
Սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Կոմիտաս Վարդապետ» փառատոնի շրջանակներում Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում կայացավ Կոմիտասին նվիրված համերգ՝ ճապոնական կոտո նվագարանի ուղեկցությամբ: Համերգին ներկա էր ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Երեկոն սկսվեց Ճապոնիայից ժամանած կոտոյահար Ասուկա Յոշիզակիի և ջութակահար Կարեն Իսրայելյանի ելույթով: Հայաստանում առաջին անգամ ներկայացվեց հազար տարվա պատմություն ունեցող ճապոնական կսմիթային գործիք կոտոն: Հնչեց Կոմիտասյան երաժշտությունը՝ ջութակի և կոտո նվագարանի ուղեկցությամբ: Ելույթ ունեցավ նաև Ավստրիայից ժամանած ճապոնացի երգիչ Յուհեյ Ծուչիդան:
Վերջում ցուցադրվեց Կոմիտասին նվիրված «Հավերժի ճամփորդը» ներկայացման պրեմիերան` «Ծաղկազարդ» երգչախմբի և Սարգիս Նաջարյանի մասնակցությամբ:

�?сполнение произведений Комитаса в сопровождении японского инструмента кото
В рамках фестиваля Министерства Диаспоры РА «Вардапет Комитас» 30 сентября в Государственном театре музыкальной комедии им. А.Пароняна состоялся посвященный Комитасу концерт в сопровождении японского музыкального инструмента кото. На нем присутствовала министр Диаспоры РА Грануш Акопян.
Вечер начался выступлением приехавшей из Японии мастера игры на кото Асуки Йошизаки и скрипача Карена �?сраеляна. Впервые в Армении был представлен японский щипковый инструмент кото, насчитывающий 1000-летнюю историю. Прозвучала музыка Комитаса в сопровождении скрипки и кото. Выступил также приехавший из Австрии японский певец Юхей Цучида.
В заключение была представлена премьера спектакля «Вечный странник», посвященного Комиитасу с участием хора «Цахказард» и Саркиса Наджаряна.