Կոմիտասյան կատարումները ճապոնական կոտո նվագարանի ուղեկցությամբ
Սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Կոմիտաս Վարդապետ» փառատոնի շրջանակներում Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում կայացավ Կոմիտասին նվիրված համերգ՝ ճապոնական կոտո նվագարանի ուղեկցությամբ: Համերգին ներկա էր ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Երեկոն սկսվեց Ճապոնիայից ժամանած կոտոյահար Ասուկա Յոշիզակիի և ջութակահար Կարեն Իսրայելյանի ելույթով: Հայաստանում առաջին անգամ ներկայացվեց հազար տարվա պատմություն ունեցող ճապոնական կսմիթային գործիք կոտոն: Հնչեց Կոմիտասյան երաժշտությունը՝ ջութակի և կոտո նվագարանի ուղեկցությամբ: Ելույթ ունեցավ նաև Ավստրիայից ժամանած ճապոնացի երգիչ Յուհեյ Ծուչիդան:
Վերջում ցուցադրվեց Կոմիտասին նվիրված «Հավերժի ճամփորդը» ներկայացման պրեմիերան` «Ծաղկազարդ» երգչախմբի և Սարգիս Նաջարյանի մասնակցությամբ:

Performances of Komitas’s songs with accompaniment of Japanese koto
On September 30, a concert featuring performances of Komitas’s songs with the accompaniment of the Japanese koto instrument was held at Hakob Paronyan State Musical Comedy Theater on the sidelines of the “Komitas Vardapet” Pan-Armenian Festival organized by the RA Ministry of Diaspora. RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan attended the concert.
The event began with a performance by Japanese koto player Asuka Yoshizaki and violinist Karen Israelyan and was followed by performances of Komitas’s songs with the accompaniment of the violin and the Japanese koto spanning millennia. Japanese singer from Austria Juhey Tsuchida also performed during the concert.
The event ended with the premiere of the play “Eternal Traveler” devoted to Komitas with the participation of Tsakhkazard Choir and Sargis Najaryan.