Ուրուգվայաբնակ Ռուբեն Ապրահամյան Էրգանյանը դարձավ ՀՀ քաղաքացի
Հուլիսի 25-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ՀՀ քաղաքացիության անձնագիր հանձնեց Ուրուգվայում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս, Ուրուգվայի հայ համայնքի ներկայացուցիչ Ռուբեն Ապրահամյան Էրգանյանին, ով ՀՀ Նախագահի հրամանագրով դարձել էր Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի:
Ռուբեն Ապրահամյան Էրգանյանը ընթերցեց երդման տեքստը, և նախարարը նրան հանձնեց ՀՀ քաղաքացու անձնագիրը:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը բարձր գնահատեց անվանի սփյուռքահայի գործունեությունը Ուրուգվայի հայ համայնքում, ով նաև ակտիվորեն ներգրավված է երկրի հասարակական կյանքում: Սփյուռքում բարեգործական և հասարակական գործունեություն   ծավալելու, հայապահպանության  գործում առանձնահատուկ  ծառայությունների, Հայաստանի Հանրապետության և Սփյուռքի  միջև գործուն կապերն ամրապնդելու համար  Ռուբեն Ապրահամյան Էրգանյանն արժանացավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Պողոս Նուբար» մեդալի:
Ռուբեն Ապրահամյան Էրգանյանը ծնվել է Ուրուգվայում: Տասնհինգ տարեկանից նա ներգրավվել է Ուրուգվայում հայկական կառույցների՝ մասնավորապես Հայ ուսանողական միության աշխատանքներին, զբաղվել է ձեռներեցությամբ և բարեգործությամբ: 1988թ աղետալի երկրաշարժի ժամանակ դրամական աջակցություն է ցուցաբերել Հայրենիքին: 2009 թվականից մինչ այժմ զբաղեցնում է Ուրուգվայում ՀՀ պատվավոր հյուպատոսի պաշտոնը:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մեծ գոհունակությամբ նշեց վերջին օրերին Հանրապետության Նախագահի պատվիրակության կազմում Ուրուգվայ այցելության, հայկական համայնքի կողմից ջերմ ընդունելության արժանանալու մասին:
Ռուբեն Ապրահամյան Էրգանյանը իր երախտագիտությունը հայտնեց նման բարձր գնահատականի արժանանալու համար և շեշտեց, որ իր համար մեծ պատիվ է հայ լինել և Հայրենիքից դուրս զբաղվել հայապահպանությամբ: «Ով հայ է ծնվել, հայ պետք է մեռնի»,- նշեց նա:

Житель Уругвая Рубен Апраамян Ерганян стал гражданином РА
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 25 июля вручила паспорт гражданина РА почетному консулу РА в Уругвае, представителю армянской общины Уругвая Рубену Апраамяну Ерганяну, указом Президента РА получившему гражданство Республики Армения.
Рубен Апраамян Ерганян зачитал текст клятвы, и министр вручила ему паспорт гражданина РА.
Министр Грануш Акопян высоко оценила деятельность известного армянина Диаспоры в армянской общине Уругвая, который также активно участвует в общественной жизни страны. За активную благотворительную и общественную деятельность в Диаспоре, особые заслуги в деле сохранения армянства, укрепление действенных связей между Республикой Армения и Диаспорой Рубен Апраамян Ерганян удостоен медали Министерства Диаспоры РА «Погос Нубар».
Рубен Апраамян Ерганян родился в Уругвае. С пятнадцатилетнего возраста увлекся работой в армянских структурах Уругвая, в частности, Армянского студенческого союза, занимался предпринимательством и благотворительностью. После разрушительного землетрясения 1988 года оказал материальное содействие Родине. С 2009 года по настоящее время занимает пост почетного консула РА в Уругвае.
Министр Грануш Акопян с большим удовлетворением отметила теплый прием, оказанный во время недавнего визита в Уругвай в составе делегации Президента Республики.
Рубен Апраамян Ерганян выразил признательность за столь высокую оценку и отметил, что для него большая честь быть армянином и вдали от родины заниматься сохранением армянства. «Тот, кто родился армянином, армянином же должен и умереть», – отметил он.