Ուրուգվայաբնակ Ռուբեն Ապրահամյան Էրգանյանը դարձավ ՀՀ քաղաքացի
Հուլիսի 25-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ՀՀ քաղաքացիության անձնագիր հանձնեց Ուրուգվայում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս, Ուրուգվայի հայ համայնքի ներկայացուցիչ Ռուբեն Ապրահամյան Էրգանյանին, ով ՀՀ Նախագահի հրամանագրով դարձել էր Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի:
Ռուբեն Ապրահամյան Էրգանյանը ընթերցեց երդման տեքստը, և նախարարը նրան հանձնեց ՀՀ քաղաքացու անձնագիրը:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը բարձր գնահատեց անվանի սփյուռքահայի գործունեությունը Ուրուգվայի հայ համայնքում, ով նաև ակտիվորեն ներգրավված է երկրի հասարակական կյանքում: Սփյուռքում բարեգործական և հասարակական գործունեություն   ծավալելու, հայապահպանության  գործում առանձնահատուկ  ծառայությունների, Հայաստանի Հանրապետության և Սփյուռքի  միջև գործուն կապերն ամրապնդելու համար  Ռուբեն Ապրահամյան Էրգանյանն արժանացավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Պողոս Նուբար» մեդալի:
Ռուբեն Ապրահամյան Էրգանյանը ծնվել է Ուրուգվայում: Տասնհինգ տարեկանից նա ներգրավվել է Ուրուգվայում հայկական կառույցների՝ մասնավորապես Հայ ուսանողական միության աշխատանքներին, զբաղվել է ձեռներեցությամբ և բարեգործությամբ: 1988թ աղետալի երկրաշարժի ժամանակ դրամական աջակցություն է ցուցաբերել Հայրենիքին: 2009 թվականից մինչ այժմ զբաղեցնում է Ուրուգվայում ՀՀ պատվավոր հյուպատոսի պաշտոնը:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մեծ գոհունակությամբ նշեց վերջին օրերին Հանրապետության Նախագահի պատվիրակության կազմում Ուրուգվայ այցելության, հայկական համայնքի կողմից ջերմ ընդունելության արժանանալու մասին:
Ռուբեն Ապրահամյան Էրգանյանը իր երախտագիտությունը հայտնեց նման բարձր գնահատականի արժանանալու համար և շեշտեց, որ իր համար մեծ պատիվ է հայ լինել և Հայրենիքից դուրս զբաղվել հայապահպանությամբ: «Ով հայ է ծնվել, հայ պետք է մեռնի»,- նշեց նա:

On July 25, the RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan granted the passport of the citizen of the Republic of Armenia to the RA Honorary Consul in Uruguay, Representative of the Armenia Community in Uruguay Ruben Aprahamian Erganian, who, by virtue of the RA President’s Decree, became the Citizen of the Republic of Armenia.
Ruben Aprahamian Erganian read the text of the oath, after which Minister Hranush Hakobyan granted him the passport.
Minister Hranush Hakobyan rated high the activity of the prominent Diaspora Armenian in the Armenian Community of Uruguay, who is also actively involved in the public life of the country. In view of being engaged in charity and public activities in Diaspora, special services in preservation of the Armenian identity and strengthening sound links between the Republic of Armenia and the Diaspora, Ruben Aprahamian Erganian was awarded with ″Pogos Nubar″ Medal of the RA Ministry of Diaspora.
Ruben Aprahamian Erganian was born in Uruguay. From an age of 15 he has been involved in the activities of Armenian organizations in Uruguay, particularly the Armenian Students’ Union, and engaged in entrepreneurship and charity. During the disastrous earthquake in 1988, he provided financial assistance to his Homeland. From 2009 to present he has been the RA Honorary Consul in Uruguay.
Minister Hranush Hakobyan mentioned with great pleasure about her visit to Uruguay on the delegation of the President of the Republic and being warmly received by the Armenian community.
Ruben Aprahamian Erganian thanked for the high appreciation and stressed that it is an honor for him to be an Armenian and putting forth efforts aiming at preservation of the Armenian identity outside the Homeland. As stated by him, “One born as an Armenian should die as an Armenian”.