Կնշվի Մխիթարյան Միաբանության Սևրի Սամուել Մուրադյան վարժարանի և մշակութային կենտրոնի հիմնադրման 180 ամյակը
Հուլիսի 25-ին՝ ժամը 16:00-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի կունենա Մխիթարյան Միաբանության Սևրի Սամուել Մուրադյան վարժարանի և մշակութային կենտրոնի հիմնադրման 180 ամյակին նվիրված միջոցառում (Հասցե՝ Վ. Սարգսյան 26/1, «Էրեբունի պլազա» բիզնես կենտրոն, 9-րդ հարկ, «Արգիշտի» սրահ):
Ողջույնի խոսքով հանդես կգա նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Սևրի կենտրոնի 180-ամյա գործունեության համառոտ պատմությունը կներկայացնի Սևրի կենտրոնի տնօրեն, Մխիթարյան միաբանության անդամ Հարություն վարդապետ Պզտիկյանը:
Հայ մշակույթի պահպանման գործում Մխիթարյանների դպրոցի դերի մասին կպատմի Արմեն Տեր-Ստեփանյանը Մ.Մաշտոցի անվան Մատենադարանից:
Ելույթներ կունենան ՀՀ ԳԱԱ գրականության ինստիտուտի տնօրեն Ավիկ Իսահակյանը և փոխտնօրեն Վարդան Դևրիկյանը:
Միջոցառմանը կցուցադրվի ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվերով նկարահանված Սևրի կենտրոնի 180-ամյա պատմությունը ներկայացնող տեսաֆիլմ, տեղի կունենա կենտրոնի պատմությունը լուսաբանող լուսանկարների, գրքերի և Մխիթարյանների վարժարանների նշանավոր սաների մասին արխիվային այլ նյութերի ցուցադրություն:

Будет отмечено 180-летие основания Севрской гимназии Самуел Мурадян и культурного центра Конгрегации Мхитаристов
В Министерстве Диаспоры РА 25 июля в 16:00 состоится мероприятие, посвященное 180-летию основания Севрской гимназии Самуел Мурадян и культурного центра Конгрегации Мхитаристов (адрес: В.Саркисяна 26/1, бизнес-центр «Эребуни», 9 этаж, зал «Аргишти»).
С приветственной речью выступил министр Грануш Акопян.
180-летнюю деятельность Севрского центра кратко представит директор Севрского центра, член Конгрегации Мхитаристов вардапет Арутюн Пзтикян.
О роли школы Мхитаристов в сохранении армянской культуры расскажет Армен Тер-Степаняниз Матенадарана им. М.Маштоца.
С речами выступят директор �?нститута литературы НАН РА Авик �?саакягн и заместитель директора Вардан Деврикян.
На мероприятии будет продемонстрирован снятый по заказут Министерства Диаспоры РА видеофильм, представляющий 180-летнюю историю Севрского центра, состоится демонстрация фотографий, книг, архивных и других материалов, освещающих историю центра, рассказывающих об известных выпускниках  гимназий Мхитаристов.