Կնշվի Մխիթարյան Միաբանության Սևրի Սամուել Մուրադյան վարժարանի և մշակութային կենտրոնի հիմնադրման 180 ամյակը
Հուլիսի 25-ին՝ ժամը 16:00-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի կունենա Մխիթարյան Միաբանության Սևրի Սամուել Մուրադյան վարժարանի և մշակութային կենտրոնի հիմնադրման 180 ամյակին նվիրված միջոցառում (Հասցե՝ Վ. Սարգսյան 26/1, «Էրեբունի պլազա» բիզնես կենտրոն, 9-րդ հարկ, «Արգիշտի» սրահ):
Ողջույնի խոսքով հանդես կգա նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Սևրի կենտրոնի 180-ամյա գործունեության համառոտ պատմությունը կներկայացնի Սևրի կենտրոնի տնօրեն, Մխիթարյան միաբանության անդամ Հարություն վարդապետ Պզտիկյանը:
Հայ մշակույթի պահպանման գործում Մխիթարյանների դպրոցի դերի մասին կպատմի Արմեն Տեր-Ստեփանյանը Մ.Մաշտոցի անվան Մատենադարանից:
Ելույթներ կունենան ՀՀ ԳԱԱ գրականության ինստիտուտի տնօրեն Ավիկ Իսահակյանը և փոխտնօրեն Վարդան Դևրիկյանը:
Միջոցառմանը կցուցադրվի ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվերով նկարահանված Սևրի կենտրոնի 180-ամյա պատմությունը ներկայացնող տեսաֆիլմ, տեղի կունենա կենտրոնի պատմությունը լուսաբանող լուսանկարների, գրքերի և Մխիթարյանների վարժարանների նշանավոր սաների մասին արխիվային այլ նյութերի ցուցադրություն:

180th anniversary of the foundation of Sevres Samuel Mouradian College and the Cultural Center of the Mechitarist Congregation will be celebrated
At 16:00, July 25, an event dedicated to the 180th anniversary of the foundation of the Severs Samuel Mouradian College and the Cultural Center of the Mechitarist Congregation will be held in the RA Ministry of Diaspora (Address: «Argishti» Hall, 9th floor, «Erebuni Plaza» Business Center, 26/1 V. Sargsyan Str.).
Welcome speech will be delivered by the Minister Hranush Hakobyan.
The overview of the 180-year activity of the Sevres Center will be presented by the Director of the Sevres Center, the Member of Mechitarist Congregation Rev. Fr. Harutyun Pztikian.
Armen Ter-Stepanian from Matenadaran after M. Mashtots will speak about the role of the Mechitarist School in the preservation of the Armenian culture.
Speeches will be made by the Director of the Institute of Literature of the  RA National Academy of Sciences Avik Isahakyan and the Deputy Director Vardan Devrikyan.
A video film about the 180-year history of Sevres Center shot upon the request of the RA Ministry of Diaspora will be shown during the event; photos, books and other archive materials related to the well-known alumni of Mechitarist colleges, with the view of illumination of the history of the center,  will be exhibited.