«Սովորենք հայերեն..» «Արի տուն-2014»-ը Ստեփան Շահումյանի անվան դպրոցում
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն-2014» 5-րդ փուլի մասնակիցների համար հայոց լեզվի դասընթացները Ստեփան Շահումյանի անվան թիվ 1 դպրոցում սկսվեցին հետաքրքիր անակնկալով. դպրոցի տնօրինութունը, մանկավարժներն ու աշակերտները կազմակերպել էին հայրենասիրական դաս-հանդիսություն:
Տնօրեն Կարինե Սաքանյանը բացման խոսքում ողջունեց 12 երկրից ժամանած սփյուռքահայ պատանիներին ու աղջիկներին, և հակիրճ ներկայացրեց մայրաքաղաքի թիվ առաջին դպրոցի փառավոր պատմությունը:
Ստեփան Շահումյանի անվան դպրոցը արդեն երրորդ տարին է հյուրընկալում արիտունցիներին: Նրանց համար երևանյան դպրոցների լավագույն մանկավարժները անցկացնում են հայոց լեզվի և հայրենագիտության հնգօրյա դասընթացներ:
5-րդ փուլի մասնակիցների համար նախատեսված դասերի առաջին օրը՝ հուլիսի 22-ին, Մաշտոցի պողոտան շքեղացել էր արիտունցիների, հյուրընկալող ընտանիքների անդամների, դպրոցի մանկավարժների ու աշակերտների և բազմաթիվ անցորդների մասնակցությամբ հայրենասիրական երգերով, պարերով, ասմունքով և հայրենասիրական վանկարկումներով հագեցած գեղեցիկ ու մեծ հանդիսությամբ: Տոնական էր ամբողջ պողոտան, ուր թևածում էր մեսրոպյան ոսկեղենիկ ու հայաշունչ հայերենը, մաշտոցյան ոգին:

«Учим армянский…» «Ари тун-2014» в школе им. Степана Шаумяна
Курсы армянского языка для участников 5-го этапа программы «Ари тун-2014» Министерства Диаспоры РА в школе №1 имени Степана Шаумяна начались с интересного сюрприза: дирекция, педагоги и учащиеся школы организовали патриотический урок-торжество.
В своем вступительном слове директор Карине Саканян приветствовала юношей и девушек диаспоры, приехавших из 12 стран, и кратко представила славную историю первой столичной школы.
Школа им. Степана Шаумяна уже третий год принимает аритунцев. Лучшие педагоги ереванских школ проводят для них пятидневные курсы армянского языка и страноведения.
В первый день занятий, предусмотренных для участников 5-го этапа, 22 июля, проспект Маштоца стал местом большого празднества с патриотическими песнями, танцами, декламацией, патриотическими лозунгами, в котором участвовали аритунцы, члены принимающих семей, педагоги и учащиеся школы, многочисленные прохожие. В праздничном убранстве был весь проспект, на котором властвовал язык великого Маштоца, маштоцевсукий дух.