Տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն 2013» ծրագրի երրորդ փուլի բացումը
Հուլիսի 9-ին Երևանի Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի դալիճում կայացավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության` Սփյուռքի երիտասարդների՝ Հայաստան ճանաչողական այցելությունների «Արի տուն» ծրագրի երրորդ փուլի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Ծրագրի երրորդ փուլին մասնակցում է շուրջ 170 պատանի և աղջիկ Ռուսաստանից, Ռումինիայից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Ուկրաինայից, ԱՄՆ-ից, Վրաստանից, Իսրայելից և Բելառուսից:
Մասնակիցներին ողջույնի խոսքով դիմեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը և շնորհակալական խոսքեր ուղղեց մասնակիցների ծնողներին, ովքեր լսել են ՀՀ սփյուռքի նախարարության կանչը և վստահ իրենց զավակներին ուղարկել Հայաստան: «Մենք անսահման շնորհակալ ենք նաև մեր հյուրընկալ ընտանիքներին, ովքեր 10 օր շարունակ պահում և հոգ են տանում օտար ափերից Հայրենիք ժամանած պատանիներին և աղջիկներին», – ընդգծեց ՀՀ սփյուռքի նախարարը՝ հավելելով. «Շնորհակալ ենք հատկապես Արարատի, Արմավիրի, Կոտայքի մարզպետարաններին և Երևանի վարչական շրջաններին, որոնք սիրով իրենց դռներն են բացում մեր մասնակիցների առաջ»:
Տիկին Հակոբյանը նշեց նաև, որ մասնակիցների համար կազմակերպվել են Մայրենիի դասընթացներ. «Հաջորդ ուրբաթ մենք կհանդիպենք և կտեսնենք, թե ձեզանից ով՝ որքան է հայերեն սովորել»:
Այնուհետև մասնակիցներին ողջունեց Պարոնյանի անվան թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Երվանդ Ղազանչյանը:
Ելույթներով հանդես եկան Վրաստանի, ԱՄՆ-ի Իսրայելի, Գերմանիայի ներկայացուցիչները, իսկ մասնակիցներից ոմանց՝ Հայրենիքում կնքվելու ցանկությունն անմիջապես գտավ իր դրական արձագանքը: ՀՀ սփյուռքի նախարարն առաջարկեց Խոր Վիրապում կնքել բոլոր ցանկացողներին:

Состоялось открытие третьего этапа программы Министерства Диаспоры РА «Ари тун-2013»
9 июля в зале Ереванского государственного театра музыкальной комедии им. Акопа Пароняна состоялась торжественная церемония открытия третьего этапа программы ознакомительных визитов молодежи Диаспоры в Армению Министерства Диаспоры РА «Ари тун-2013».
В третьем этапе программы участвуют около 170 юношей и девушек из России, Румынии, Франции, Германии, Украины, США, Грузии, �?зраиля и Беларуси.
С приветственной речью к участникам обратилась министр Диаспоры РА Грануш Акопян, высказавшая слова благодарности родителям участников, которые, услышав зов Министерства Диаспоры РА, с уверенностью отправили своих детей в Армению. «Мы беспредельно благодарны также нашим гостеприимным семьям, которые на протяжении 10 дней принимают и заботятся о юношах и девушках, прибывших на родину с чужбины, – подчеркнула министр Диаспоры РА, добавив: – Благодарны особенно областным администрациям Арарата, Армавира, Котайка, а также административным районам Еревана, которые охотно распахивают свои двери перед нашими участниками».
Госпожа Акопян отметила также, что для участников организованы курсы родного языка: «В следующую среду мы встретимся и посмотрим, кто из вас в какой мере освоил армянский язык».
Затем участников приветствовал художественный руководитель театра им.Пароняна Ерванд Казанчян.
С речами выступили представители Грузии, США, �?зраиля, Германии, а некоторые из участников выразили желание креститься на Родине, что сразу же нашло позитивный отклик. Министр Диаспоры РА предложила крестить всех желающих в Хор Вирапе.