«Ես իմ անուշ Հայաստանի…». «Արի տունը» Կարբի գյուղում
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն-2014»  ծրագրի շրաջանակներում  4-րդ փուլի Աբխազիայից ժամանած 13-18 տարեկան 19 պատանիների ու աղջիկների հյուրընկալել էին Արագածոտնի մարզի  Կարբի գյուղական համայնքի բնակիչները՝ գյուղապետ Կարո Բաղդասարյանի գլխավորությամբ:
Գյուղապետ Կարո Բաղդասարյանը «Հայերն այսօրի»  հետ զրույցում նշեց, որ մեծ սիրով են համաձայնել ընդունել երեխաներին, պատրաստակամություն են հայտնել նաև  գյուղի բնակիչները՝ արձագանքելով Սփյուռքի նախարարության առաջարկությանը: Նա նաև ասաց, որ եթե էլի լինեին երեխաներ՝ մեծ ուրախությամբ կընդունեին: Գյուղապետը ողջունելով  «Արի տուն» ծրագիրը՝ ընդգծեց,  որ այն մեծ նպաստ է բերում հայապահպանության մեծ գործին:
Արի տուն ծրագրով նախատեսված առաջին շաբաթ և կիրակի օրերը երեխաները անցկացնում են հյուրընկալող ընտանիքներում , որոնցից մեկն էլ  համարվում է համայնքի օր:
Հուլիսի 19-ին Կարբիի գյուղապետարանի աշխատակազմը միջոցառումների մեծ ու բազմաբովանդակ ծրագիր էր նախատեսել արիտունցիների համար:
Կարբի համայնքի գյուղապետարանի  աշխատակազմի ղեկավար Անահիտ Խուդավերդյանը մեզ հետ զրույցում պատմեց, որ երեխաներին ընդունել են 14 ընտանիքներ, եղել են ընտանիքներ, որոնք ընդունել են երկու երեխա: Անահիտը պատմեց, որ սկզբում մտավախություն են ունեցել, սակայն հետո,  երբ ծանոթացել են երեխաների հետ, այդ մտավախությունները փոխարինվել են հաճելի զգացողություններով և անմիջական ու մտերմիկ կապով: Նրա խոսքերով՝ գյուղում աբխազահայ աղջիկների ու պատանիների մուտքով մեծ աշխուժություն է սկսվել:
Գյուղացիները աղ ու հացով, երգ ու պարով են դիմավորել Աբխազիայի երեխաներին, գեղեցիկ ու հանդիսավոր արարողություն կազմակերպել մշակույթի տանը, ներկայացրել գյուղի անցյալն ու ներկան: Ամեն երեկո հատուկ երեխաների համար կազմակերպվում են միջոցառումներ, հանգիստն անցնում է աշխույժ և բովանդակալից:
Միջոցառմանը մասնակցեցին նախ Սփյուռքի նախարարության աշխատակիցները, եղան գյուղի գրադարանում, այցելեցին հյուրընկալող ընտանիքներ, զրուցեցին նրանց հետ:
Աբխազիաից հայրենիք եկած Ժենյա Գառնեցյանին ընդունել է Ալինա  Մարգարյանի ընտանիքը: Ալինան պատմեց, որ անմիջապես է դուր եկել աշխույժ ու գեղեցկուհի Ժենյան, որ իր երեխաները մեծ դժվարությամբ կբաժանվեն նրանից: Օրերս Ժենյայի ծննդյան օրն էր, և Ալինան պատմեց, որ մեծ շուքով Կարբի ձորում նրա ընկերուհիների հետ միասին նշել են  այդ օրը: Ժենյան էլ իր հերթին էր ուրախ, որ իրեն այսքան սիրով ու ջերմությամբ ընդունեցին հայրենիքում:
Հյուրընկալող ընտանիքներից մեկն էլ Լևոնյանների ընտանիքն է, որի դուստրը՝ Լիլիթը, պատմեց, որ չնայած տարիքային տարբերությանը, երկու աբխազահայ աղջիկների ու իր միջև մեծ բարեկամություն ու մտերմություն է հաստատվել:
Հյուրընկալող ընտանիքների հետ ծանոթանալուց հետո մեզ սպասվում էր «Ե՛կ խոսենք հայերեն»  խորագրով միջոցառում, որը կազմակերպել էին Կարբի գյուղի մշակույթի տան սաները: Նրանց ասմունքին, հայրենասիրական երգերին միացան նաև արիտունցիները:
Գյուղի և հարակից տարածքում գտնվող պատմամշակութային և տեսարժան վայրեր այցելություններից  առանձնացան Սաղմոսավանքում   և Տառերի պուրակում շրջայցերը: Սաղմոսավանքում մեզ և մասնակիցներին անսպասելի անակնկալ էր սպասվում: Այնտեղ մենք հանպատրաստից ներկա գտնվեցինք «Կարին» ազգային-ազգագրական պարային համութի պարի դասին: Նրանք արիտունցիներին սովորեցրին մեր ազգային շարքային, մարտական ու աշխատանքային պարերը: Երեխաները  մեծ ոգևորությամբ վանքի դիմաց շուրջպար բռնեցին:
Արիտունցիները  Երևան վերադարցան հաճելի տպավորություններով և մեծ բավականություն  ստացած:
Սփյուռքի նախարարությունը շնորհակալություն է հայտնում Կարբի համայնքի բնակիչներին նման գեղեցիկ ընդունելության համար:

«Ес им ануш Айастани…»: «Ари тун» в селе Карби
Девятнадцать юношей и девушек из Абхазии в возрасте13-18 лет, в рамках 4 этапа участвующих в программе Министерства Диаспоры РА «Ари тун-2014», гостят в принимающих семьях общины села Карби области Арагацотн.
В беседе с «Армяне сегодня» староста села Каро Багдасарян отметил, что сельчане, откликнувшись на предложение Министерства Диаспоры, с большой готовностью согласились принять детей. Он также добавил, что если бы было больше детей – приняли бы с радостью. Приветствовав программу «Ари тун», сельский староста подчеркнул, что она вносит большой вклад в великое дело сохранения армянства.
В рамках программы «Ари тун» первые субботу и воскресенье дети проводят в принимающих семьях. Один день считается днем общины.
Аппарат сельской администрации Карби к 19 июля подготовил большую программу мероприятий. Руководитель аппарата Анаит Худавердян в беседе с нами рассказала, что детей приняли 14 семей, были семьи, принявшие по два ребенка. Анаит рассказала, что вначале испытывали некоторые опасения, однако потом, познакомившись с детьми, эти опасения развеялись, уступив место приятным ощущениям и непосредственным теплым отношениям. По ее словам, с приездом девочек и юношей из Абхазии в селе закипела жизнь.
С хлебом-солью, песнями и танцами сельчане встретили детей из Абхазии, организовали в доме культуры красивое торжественное мероприятие, представив прошлое и настоящее села. Каждый вечер специально для детей организуются мероприятия, отдых проходит активно и содержательно.
В мероприятии приняли участие сотрудники Министерства Диаспоры -0 они побывали в сельской библиотеке, посетили принимающие семьи, побеседовали с ними.
Приехавшую на родину из Абхазии Женю Гарнецян приняла семья Алины Маргарян. Алина рассказала, что ей сразу понравилась жизнерадостная и красивая Женя, и что ее детям будет очень трудно с ней расстаться. На днях Женя отметила день рождения, и Алина рассказала, что этот день они отметили с большим размахом в компании подружек в ущелье Карби. Женя также очень рада тому, что ее с такой радостью и теплотой приняли на родине.
Одна из принимающих семей, Левоняны, чья дочь Лилит рассказала, что несмотря на возрастную разницу, между ней и двумя девочками из Абхазии установилась дружба и близость.
После знакомства с принимающими семьями ожидалось мероприятие «Давай побеседуем, Родина», организованное воспитанниками Дома культуры села Карби. К их декламации и патриотическим песням присоединились и участники программы «Ари тун».
Участники программы посетили культурно-исторические памятники в селе и окрестностях, в том числе Сагмосаванк и Аллею букв. В Сагмосаванке нас ждал сюрприз: нам посчастливилось присутствовать на репетиции национально-этнографического танцевального ансамбля «Карин». Его участники преподали аритунцам урок национального танца. С большим воодушевлением дети устроили хоровод вокруг монастыря.