Մեկնարկեց «Արի տուն» ծրագրի 4-րդ փուլը
Հուլիսի 14-ին տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության՝ Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» 2014թ ծրագրի 4-րդ փուլի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
«Արի տուն» 2014թ ծրագրի չորրորդ փուլին մասնակցելու համար Հայրենիք են ժամանել  206  պատանի և երիտասարդ  ԱՄՆ-ից, Լեհաստանից, Գերմանիայից, Բելգիայից, Իսպանիայից, Չեխիայից, Լիբանանից, Սիրիայից, Կիպրոսից, Իսրայելից, Թուրքիայից, Վրաստանից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Ռուսաստանի Դաշնությունից:
Ծրագրի մասնակիցներին ողջունեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը. «Ողջունելի է, որ որոշել եք ձեր ամառային հանգիստն անցկացնել Մայր Հայրենիքում: Այս երկու շաբաթների ընթացքում կբարեկամանաք և այդ մտերմությունը կշարունակեք նաև հետագայում: Ծրագրի շրջանակներում կայցելեք Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, Եռաբլուր պանթեոն, պատմական և տեսարժան վայրեր: Մոտենում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ խորհրդանշական տարելիցը, և մենք ձեզ հետ միասին ենք պայքարելու հանուն պատմական արդարության վերականգնման»: Նախարարը հորդորեց մասնակիցներին խոսել միայն հայերեն և ծրագրի ավարտին հեռանալ Հայրենիք վերադառնալու պայմանով:
Ավանդույթի համաձայն՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ծրագրի մասնակիցներից մեկին՝ Կիպրոսից ժամանած 13-ամյա Ռուբեն Հովհաննիսյանին, հագցրեց «Արի տուն» տարբերանշանով շապիկ և գլխարկ:
Միջոցառման ընթացքում սփյուռքից ժամանած պատանիները հանդես եկան հայրենասիրական ստեղծագործությունների կատարումներով: Ներկաներին իր երգով ողջունեց Շանթ հեռուստաընկերության «X ֆակտոր» հեռուստածրագրի՝ Տյումենի մասնակից Գևորգ Փաշայանը:
Ելույթներով հանդես եկան և հայապահպանությանն ուղղված այս ծրագրի կազմակերպման համար Սփյուռքի նախարարությանը շնորհակալություն հայտնեցին սփյուռքից ժամանած պատանիների ծնողները և հյուրընկալ ընտանիքի անդամները:
Ծրագրի մասնակիցները 9 օրվա ընթացքում կծանոթանան Հայաստանի պատմական և տեսարժան վայրերին, կունենան բազմաբնույթ հանդիպումներ պետական, հասարակական և մշակութային գործիչների հետ, հայրենագիտության դասեր կառնեն Հայրենիքում, կսովորեն ազգային պարեր և երգեր: Նախորդ փուլերի նման այս փուլում ևս նախատեսվում է 4-օրյա ճամբարային ծրագիր Ծաղկաձորում:

4th stage of the “Ari Tun” Program kicks off
The solemn opening ceremony of the 4th stage of the 2014 “Ari Tun” Program for Diaspora Armenian youth’s homeland recognition was held on July 14. The program is organized by the RA Ministry of Diaspora.
Among the participants of the fourth stage of the 2014 “Ari Tun” Program are 206 young Diaspora Armenians from the USA, Poland, Germany, Belgium, Spain, the Czech Republic, Lebanon, Syria, Cyprus, Israel, Turkey, Georgia, Ukraine, Belarus, Kazakhstan and the Russian Federation.
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan greeted the participants of the program and said: “I welcome the fact that you have decided to spend your summer vacation in the Mother Homeland. In the course of the next two weeks, you will make new friends and will strengthen your friendship in the future. You will visit Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial, Yerablur Pantheon, as well as historic and cultural sites. We are approaching the 100th anniversary of the Armenian Genocide, and together we will fight for the restoration of historic justice.” The minister also urged the participants to speak only in Armenian and leave the country under the condition that they return.
According to tradition, Minister Hakobyan dressed 13-year old participant Ruben Hovhannisian from Cyprus in a shirt and hat with the “Ari Tun” logo on them.
During the event, the young Diaspora Armenians recited poems devoted to the homeland, and participant of SHANT TV’s X Factor TV contest Gevorg Pashayan from Tyumen welcomed the participants with his song.
The parents of the Diaspora Armenian youth and the members of the host families gave speeches and expressed gratitude to the Ministry of Diaspora for organizing this program aimed at preserving the Armenian identity.
During their 9-day stay, the participants of the program will visit historic sites and sites worth seeing in Armenia, have meetings with state, public and cultural figures, take native studies courses and learn Armenian songs and dances. Like the other stages, this stage will also end with a 4-day camping event in Tsakhkadzor