«Արի տուն» ծրագրի շրջանակներում այց Եռաբլուր և Ծիծեռնակաբերդի բարձունք
Հուլիսի 11-ին «Արի տուն -2014» ծրագրի 3-րդ փուլի մասնակից սփյուռքահայ երեխաների օրը սկսվել էր հայոց լեզվի դասընթացով: Երեխաները մեծ սիրով ուսումնասիրում և սովորում էին հայոց լեզուն : Կազմակերպիչների նպատակը նրանց հայերեն խոսել սովորեցնելն է , քանի որ սփյուռքահայ երեխաներից շատ քչերն են խոսում հայերեն: Դասընթացի վերջում երեխաները ուսուցչուհու հետ միասին երգեցին «Երևան դարձած իմ Էրեբունի» երգը : Դասընթացից հետո նրանց սպասվում էր հրաշալի և հագեցած օր:
Երեխաներն ուղևորվեցին Եռաբլուր պանթեոն : Շատերն առաջին անգամ էին այստեղ : Նրանք եկել էին հարգանքի տուրք մատուցել իրենց կյանքը հայրենիքի ազատության համար զոհաբերած հայորդիների հիշատակին:
Ծրագրի մասնակից Դիանան ասում է ` հպարտ եմ, որ հայ եմ. «Գալով Եռաբլուր` լցվեցի հայրենասիրական ոգով : Մենք այստեղ տեսանք հերոսների , որոնք իրենց կյանքն են զոհել հանուն Հայրենքի : Նրանցից շատերը, չնայած նրա, որ ապրել են հայրենիքից հեռու , եկել և կռվել են : Ես հպարտ եմ , որ նրանց հայրենակիցն եմ» ,- նշում է Դիանան :
Երեխաները ծաղիկներ դրեցին հերոսների շիրմաքարերին, եկեղեցում մոմ վառեցին և ուղեվորվեցին Ծիծեռնակաբերդի բարձունք :
Այնտեղ նրանք ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ, շրջան կազմեցին և սկսեցին աղոթել : Ծրագրի կազմակերպիչները հորդորեցին երբեք չմոռանալ , թե ով է թուրքը ու հատուցում պահանջել:
Ծրագրի մասնակից Ելենան ցեղասպանության մասին պատմությունները լսելով ասաց.
«Ցեղասպանության մասին միշտ եմ իմացել, ծնողներս դեռ մանկուց պատմել են : Այստեղ՝ ծրագրի շրջանակներում, ավելի շատ պատմություններ իմացա , որոնց համար զգացի թե՛ հպարտություն , թե՛ տխրություն: Հպարտ եմ , որովհետև կարողացել են շարունակել ապրել , արարել : Տխուր եմ , որովհետև կորցրել ենք 1.500.000 միլիոն հայ» ,-ասում է Ելենան:
Մասնակիցները շնորհակալ են ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը նման հնարավորություն ընձեռելու համար: Նրանք վստահեցնում են, որ Հայրենիքից իրենց հետ կտանեն հիանալի, վառ հուշեր և գիտելիքի մեծ պաշար:

Посещение Ераблура и холма Цицернакаберд в рамках программы «Ари тун»
День одиннадцатое июля для детей из Диаспоры, участвующих в 3-м этапе  программы «Ари тун-2014» начался с курса армянского языка. Дети с большой охотой учат армянский язык. Цель организаторов – научить их говорить на армянском, поскольку мало кто из детей из Диаспоры владеет родным языком. В конце урока дети вместе с педагогом спели песню «Ереван дарцац им Эребуни».
После занятий их ждал прекрасный, насыщенный день. Дети направились в воинский пантеон «Ераблур». Многие оказались здесь впервые. Они пришли воздать дать уважения памяти армянских воинов, пожертвовавших жизнью за свободу Родины.
Участница программы Диана говорит, что гордится, Что она армянка: «Придя на Ераблур, преисполнилось патриотизмом. Мы здесь увидели героев, отдавших жизни во имя Родины. Многие из них, несмотря на то, что жили вдали от Родины, приехали и сражались. Горжусь, что я их соотечественница», – отмечает Диана.
Дети возложили цветы на могилы героев, зажгли свечи в церкви, затем направились на холм Цицернакаберд.
Здесь они возложили цветы к Вечному огню, встали в круг и начали молиться. Организаторы программы призвали никогда не забывать, кто такие турки, и требовать возмездия.
Участник программы Елена, слушая истории о Геноциде, сказала: «О Геноциде слышала всегда, родители рассказывали еще в детстве. Здесь в рамках программы узнала больше историй, за которые испытываю и гордость, и грусть. Горжусь, что мы сумели жить дальше и творить, печалюсь, что погибли полтора миллиона   армян».
Участники благодарны Министерству Диаспоры РА за предоставленную возможность. Они заверяют, что увезут с Родины замечательные воспоминания и большой запас знаний.