Մեկնարկեց «Արի տուն» 2014թ ծրագրի երրորդ փուլը
Հուլիսի 7-ին տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության՝ Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» 2014թ. ծրագրի երրորդ փուլի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Ծրագրի մասնակիցներին ողջունեց ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը: Նա մասնավորապես նշեց. «Բարով եք եկել Հայրենիք, բարով եք եկել տուն: Մեր ծրագրի առաքելությունն է օգնել ձեզ՝ ճանաչելու Հայաստանը, ծանոթանալու ազգային մշակույթին, ավանդույթներին ու սովորույթներին: Մեր նպատակը կորչող արմատների, հեռացող արժեքների վերականգնումն ու պահպանումն է: Այս ծրագիրը վերադարձնում է հիշողությունը ազգային նիստուկացի, սովորությունների մասին: Այն ուղղված է հայկական դիմագիծը, մեր միասնականությունը պահելուն: Ես համոզված եմ, որ այս օրերին ձեր մեջ արթնանալու է հայկականության գենը: Եվ կուզեի, որ Հայաստանի մասին խոսելիս ասեք՝ իմ երկիրը, իմ տունը: Բարով եք եկել ձեր տուն»:
Ելույթ ունեցավ «Արի տուն» 2014թ. ծրագրի երրորդ փուլի ամենաակտիվ համայնքի՝ Քանաքեռ-Զեյթունի պատասխանատու Ավետիս Շահումյանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց Սփյուռքի նախարարությանը, ինչպես նաև բոլոր գերատեսչություններին ու կառույցներին, ովքեր իրենց ավանդն են ներդնում ծրագրի իրականացման գործում:
Հյուրընկալ ընտանիքների անունից ելույթ ունեցավ Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի ներկայացուցիչ Մաղաքյան Լեռ-Լևոնը, ով արդեն մի քանի անգամ հյուրընկալել է ծրագրի մասնակիցներին:
«Արի տուն» 2014թ. ծրագրի երրորդ փուլին մասնակցելու համար Հայրենիք են ժամանել 170 պատանի և երիտասարդ ԱՄՆ-ից, ՌԴ-ից, Լեհաստանից, Բելգիայից, Շվեդիայից, Գերմանիայից, Իսպանիայից, Իսրայելից, Ուկրաինայից, Վրաստանից: Այս փուլի մասնակիցներին ուղեկցելու են նաև սիրիահայ ուսանողներ Շաղիկ Շադոյանը և Արես Ռեյիսյանը:
Ծրագրի մասնակիցները 9 օրվա ընթացքում կծանոթանան Հայաստանի պատմական և արդի տեսարժան վայրերին, կունենան բազմաբնույթ հանդիպումներ պետական, հասարակական և մշակութային գործիչների հետ, հայրենագիտության դասեր կառնեն Հայրենիքում, կսովորեն ազգային պարեր և երգեր: Ծրագրի վերջում ճամբարային 5 օրերը մասնակիցները կանցկացնեն Ծաղկաձորում:

Third stage of the 2014 “Ari Tun” Program kicks off
The solemn opening ceremony of the third stage of the 2014 “Ari Tun” Program of the RA Ministry of Diaspora for young Diaspora Armenians’ homeland recognition was held on July 7. The event began with welcoming remarks by RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan who particularly mentioned: “Welcome to the Homeland! Welcome home! The mission of our program is to help you recognize Armenia and become familiar with Armenian culture, customs and traditions. Our goal is to restore and preserve the roots that are becoming detached and the values that are being forgotten. This program helps Armenians remember the national customs and traditions and is aimed at preserving the national image and the unity of the nation. I’m certain that the gene of “Armenianness” will be awakened in you during your stay, and I would like you to refer to Armenia as your land and home whenever you speak about the country. Welcome home!”
Avetis Shahumyan, who represents the most active district for the third stage of the 2014 “Ari Tun” Program, the Kanaker-Zeytun district, gave a speech in which he thanked the Ministry of Diaspora and all the government agencies and organizations for making their contributions to the program.
Representative of the Malatia-Sebastia district Ler-Levon Maghakyan, who has hosted the participants of the program several times, gave a speech on behalf of all the host families.
The participants of the third stage of the 2014 “Ari Tun” Program will be 170 young Armenians from the USA, the Russian Federation, Poland, Belgium, Sweden, Germany, Spain, Israel, Ukraine and Georgia. The participants of this stage will also be accompanied by Syrian-Armenian students Shaghig Shadoian and Ares Reyisian.
During their 9-day stay, the participants will visit Armenia’s historic sites and sites worth seeing, will have meetings with state, public and cultural figures, will take native studies courses in the Homeland and will learn Armenian songs and dances. The participants will spend the last five days of their visit at the camp in Tsakhkadzor.