Մեկնարկեց «Արի տուն» 2014թ ծրագրի երրորդ փուլը
Հուլիսի 7-ին տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության՝ Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» 2014թ. ծրագրի երրորդ փուլի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Ծրագրի մասնակիցներին ողջունեց ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը: Նա մասնավորապես նշեց. «Բարով եք եկել Հայրենիք, բարով եք եկել տուն: Մեր ծրագրի առաքելությունն է օգնել ձեզ՝ ճանաչելու Հայաստանը, ծանոթանալու ազգային մշակույթին, ավանդույթներին ու սովորույթներին: Մեր նպատակը կորչող արմատների, հեռացող արժեքների վերականգնումն ու պահպանումն է: Այս ծրագիրը վերադարձնում է հիշողությունը ազգային նիստուկացի, սովորությունների մասին: Այն ուղղված է հայկական դիմագիծը, մեր միասնականությունը պահելուն: Ես համոզված եմ, որ այս օրերին ձեր մեջ արթնանալու է հայկականության գենը: Եվ կուզեի, որ Հայաստանի մասին խոսելիս ասեք՝ իմ երկիրը, իմ տունը: Բարով եք եկել ձեր տուն»:
Ելույթ ունեցավ «Արի տուն» 2014թ. ծրագրի երրորդ փուլի ամենաակտիվ համայնքի՝ Քանաքեռ-Զեյթունի պատասխանատու Ավետիս Շահումյանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց Սփյուռքի նախարարությանը, ինչպես նաև բոլոր գերատեսչություններին ու կառույցներին, ովքեր իրենց ավանդն են ներդնում ծրագրի իրականացման գործում:
Հյուրընկալ ընտանիքների անունից ելույթ ունեցավ Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի ներկայացուցիչ Մաղաքյան Լեռ-Լևոնը, ով արդեն մի քանի անգամ հյուրընկալել է ծրագրի մասնակիցներին:
«Արի տուն» 2014թ. ծրագրի երրորդ փուլին մասնակցելու համար Հայրենիք են ժամանել 170 պատանի և երիտասարդ ԱՄՆ-ից, ՌԴ-ից, Լեհաստանից, Բելգիայից, Շվեդիայից, Գերմանիայից, Իսպանիայից, Իսրայելից, Ուկրաինայից, Վրաստանից: Այս փուլի մասնակիցներին ուղեկցելու են նաև սիրիահայ ուսանողներ Շաղիկ Շադոյանը և Արես Ռեյիսյանը:
Ծրագրի մասնակիցները 9 օրվա ընթացքում կծանոթանան Հայաստանի պատմական և արդի տեսարժան վայրերին, կունենան բազմաբնույթ հանդիպումներ պետական, հասարակական և մշակութային գործիչների հետ, հայրենագիտության դասեր կառնեն Հայրենիքում, կսովորեն ազգային պարեր և երգեր: Ծրագրի վերջում ճամբարային 5 օրերը մասնակիցները կանցկացնեն Ծաղկաձորում:

Стартовал третий этап программы «Ари тун-2014»
Торжественная церемония открытия третьего этапа программы ознакомления молодежи Диаспоры с родиной «Ари тун» Министерства Диаспоры РА состоялась 7 июля. Участников программы приветствовал заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян. Он, в частности, отметил: «Добро пожаловать на Родину, добро пожаловать домой. Миссия нашей программы – помочь вам узнать Армению, познакомиться с национальной культурой, традициями, обычаями. Наша цель – восстановление и сохранение исчезающих корней, отдающихся ценностей. Эта программа возвращает память о национальных традициях, обычаях. Она направлена на сохранение армянского облика, нашего единства. Я убежден, что в эти дни в вас пробудится ген армянственности. Хотел бы, чтобы вы, говоря об Армении, говорили: «Моя страна», «Мой дом». Добро пожаловать в ваш дом».
Выступил ответственный за программу «Ари тун» самой активной общины третьего этапа – общины Канакер-Зейтун Аветис Шаумян. Он выразил благодарность Министерству Диаспоры, а также всем ведомствам и структурам, которые внесли свой вклад в осуществление программы.
От имени принимающих семей выступил представитель общины Малатия-Себастия Лер-Левон Магакян, который уже несколько раз принимал в гости участников программы.
Для участия в третьем этапе программы «Ари тун-2014» на родину прибыли 170 юношей и молодых людей из США, РФ, Польши, Бельгии, Швеции, Германии, �?спании, �?зраиля, Украины и Грузии. Участников этого этапа будут сопровождать также армянские студенты из Сирии Шагик Шадоян и Арес Реисян.
Участники программы в течение 9 дней ознакомятся с историческими и современными достопримечательностями Армении, состоятся их разнообразные встречи с государственными, общественными и культурными деятелями, пройдут уроки страноведения на родине, разучат национальные песни и танцы. Последние пять лагерных дней программы они проведут в Цахкадзоре.