ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը մասնակցեց «Արի տուն» ծրագրի 2-րդ փուլի փակման հանդիսավոր արարողությանը
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/07/31.jpg)
Հուլիսի 4-ին Ծաղկաձորի «Արի տուն» ճամբարում կայացավ Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» ծրագրի 2-րդ փուլի փակման հանդիսավոր արարողությունը:
Միջոցառմանը մասնակցեցին ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Կոտայքի մարզպետ Արամ Հարությունյանը, այլ պաշտոնատար անձինք:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը ողջունեց ներկաներին, կարևորեց ծրագրի դերը հայապահպանության գործում և վստահեցրեց, որ այն առաջիկայում առավել կընդլայնվի և կկատարելագործվի:
Արիտունցիները ողջունեցին հյուրերին, ներկայացրին իրենց տպավորությունները, ծրագրի շրջանակներում յուրացրած ազգային երգն ու պարը, ասմունքը և ստացած գիտելիքները: Կատարումների, հայրենիքին ձոնված բանաստեղծությունների միջոցով նրանք արտահայտեցին իրենց սերն ու նվիրվածությունը Հայրենիքի, նրա մշակույթի հանդեպ և վստահեցրին, որ դառնալու են հայապահպանության ու Հայրենիքի առաջընթացի երաշխավոր-առաջամարտիկներ, ընդմիշտ պահելու են կապը նոր ընկերների, հյուրընկալ ընտանիքների հետ: Նրանց զգացողությունների խտացված արտահայտությունը կարելի է համարել արիտունցիներից մեկի բանաստեղծության հետևյալ տողը՝ «Քո սերն եմ ես, իմ Հայաստան, որ ծնվել եմ օտար հողում»:
Ծրագրի այս փուլը Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության յուրօրինակ խորհուրդն ուներ իր մեջ. «Արի տունը» հյուրընկալել էր նաև Արցախի ներկայացուցիչներին և երիտասարդության քաղաք հռչակված Սիսիանի լավագույն աշակերտներին, պատանիների և աղջիկների Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Վրաստանից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Շվեդիայից, Լատվիայից, Սիրիայից, Լիբանանից: Ծրագրի այս փուլին մասնակցում էին 185 պատանիներ և աղջիկներ:
Նրանք բոլորն իրենց կրծքին կրում էին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի խորհրդանիշ անմոռուկը` հավատ ներշնչելով, որ հայոց պահանջատիրության կրողներն են լինելու:
Հյուրընկալ ընտանիքների անունից ներկաներին ողջունեց իր օջախում երեք երեխա հյուրընկալած բ.գ.թ., պրոֆեսոր Լավրենտի Միրզոյանը:
Իր ելույթով ներկաներին հիացրեց Իմ Հայաստան ծրագրի մասնակից, Լիբանանի Հայ բարեգործական ընդհանուր միության «Արին» պարախումբը:
Երեխաներին իրենց խոսքով ու հայրենասիրական երգերով ոգևորեցին ՀՀ վաստակավոր արտիստ Շուշան Պետրոսյանը և երգիչ Անդրեն:
Վերջում հրաժեշտի ավանդական խարույկի շուրջ թնդաց հայոց ավանդական քոչարին, խարույկ, որ խորհրդանշում է աշխարհացրիվ հայ պատանիների ու երիտասարդների հոգու ջերմությունը, որ նրանք ստանում են` մասնակցելով «Արի տուն» ծրագրին:

Премьер-министр РА Овик Абрамян принял участие в церемонии закрытия 2-го этапа программы «Ари тун»
В Цахкадзорском лагере «Ари тун» 4 июля состоялась торжественная церемония закрытия 2-го этапа программы познания родины молодежью Диаспоры «Ари тун».
В мероприятии участвовали премьер-министр РА Овик Абрамян, министр Диаспоры РА Грануш Акопян, губернатор Котайкской области Арам Арутюнян, другие официальные лица.
Премьер-министр Овик Абрамян приветствовал присутствующих, отметил важность программы в деле сохранения армянства и заверил, что в дальнейшем она еще более расширится и совершенствуется.
Аритунцы приветствовали гостей, представили свои впечатления, разученные в рамках программы национальные песни и танцы, декламацию и приобретенные знания. Своим исполнением, посвященными родине стихами они выразили свою любовь и преданность Родине, ее культуре, заверили, что станут гарантами-первопроходцами сохранения армянства и прогресса Родины, навсегда сохранят связь с новыми друзьями, гостеприимными семьями. Сконцентрированным выражением их чувств можно считать считать следующую строку стихотворения одного из аритунцев: «Я любовь твоя, Армения, хоть и родился на чужой земле».
Этот этап программы содержал в себе своеобразную символику триединства Армения-Арцах-Диаспора: в «Ари тун» гостили также представители Арцаха и лучшие учащиеся провозглашенного молодежным городом Сисиана, юноши и девушки из России,Украины, Грузии, США, Франции, Швеции, Латвии, Сирии, Ливана. В этом этапе программы участвовали 185 юношей и девушек.
На груди у всех их был символ 100-летия Геноцида армян цветок незабудка, внушая веру, что они станут носителями требования армян.
От имени принимающих семей присутствующих приветствовал принявший в своем доме троих детей кандидат филологических наук, профессор Лаврентий Мирзоян.
Восторг присутствующих вызвало выступление участника фестиваля «Моя Армения» танцевального ансамбля ВАБС «Арин» из Ливана.
Своими речами и патриотическими песнями воодушевили детей Заслуженная артистка РА Шушан Петросян и певец Андре.
В заключение у традиционного прощального костра зазвучало армянское «Кочари» – костра, символизирующего тепло сердец разбросанных по всему миру армянских юношей и девушек, которое получают они, участвуя в программе «Ари тун».