Հայաստանի և Արցախի խորհրդարանները Մինսկի խմբին կոչ են արել ապահովել Արցախի մասնակցությունը բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերին
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/06/Без-имени-19.jpg)
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջխորհրդարանական հանձնաժողովը,
Ընդգծելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման եւ կազմավորման գործընթացի լիովին եւ անթերի համապատասխանությունը միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներին ու նորմերին եւ այն ժամանակ դեռեւս գործող ԽՍՀՄ օրենսդրությանը, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության՝ որպես Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման երաշխավոր լինելու իրողությունը,
Արձանագրելով, որ` ի պատասխան Արցախի ժողովրդի ազատ կամաարտահայտության, Ադրբեջանը որդեգրեց էթնիկ զտումների եւ ուժային մեթոդներով հարցի լուծման քաղաքականություն, որը շարունակվում է ցայսօր,
Համոզված լինելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը կապահովի ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի անշրջելիությունը եւ Ադրբեջանի համար կհանդիսանա ուժի եւ ուժի սպառնալիքի կիրառման անթույլատրելիության ազդանշան,
Հաշվի առնելով, որ 1994 թ. մայիսի 12-ին ուժի մեջ մտած Լեռնային Ղարաբաղի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի կողմից ստորագրված հրադադարի մասին համաձայնությունը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում խիստ կարեւոր ձեռքբերում է, որը հնարավոր դարձավ Ադրբեջանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների միջեւ ուղղակի բանակցությունների շնորհիվ,
Վերահաստատելով հավատարմությունը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը՝
ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒՄ Է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ հակամարտության վերջնական կարգավորման գրավական հանդիսացող հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման անհրաժեշտության եւ խաղաղ գործընթացի անշրջելիության ապահովման կարեւորության մասին:
ԿՈՉ Է ԱՆՈՒՄ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին գործնական քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի Հանրապետության, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանագծից դիպուկահարների ետքաշման, միջադեպերի հետաքննության եւ ժողովուրդների միջեւ ատելություն սերմանող հայտարարությունների ու գործողությունների բացառման ուղղությամբ,
ՀԱՄՈԶՄՈՒՆՔ Է հայտնում, որ հայ ժողովուրդը` Հայաստանում, Արցախում եւ ի սփյուռս աշխարհի, ինչպես եւ նախկինում, կգործադրի իր ողջ ներուժը՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի` ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ եւ միջազգային իրավունքի հիմնարար փաստաթղթերով երաշխավորված ինքնորոշման իրավունքն ու անվտանգությունն ապահովելու համար:
ԴԻՄՈՒՄ Է Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ ձեռնարկելու անհրաժեշտ քայլեր` ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության լիարժեք մասնակցության ապահովմանը բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերին:

Заявление Межпарламентской комиссии НС РА и НС НКР
Межпарламентская комиссия Национального Собрания Республики Армения и Национального Собрания Нагорно-Карабахской Республики,
подчеркивая полное и безупречное соответствие процесса провозглашения и образования НКР основополагающим принципам и нормам международного права и все еще действовавшему в то время законодательству СССР, а также факт, что Республика Армения является гарантом реализации права народа Арцаха на самоопределение,
констатируя, что в ответ на свободное волеизъявление народа Арцаха Азербайджан прибег к продолжающейся до сих пор политике этнических чисток и решения вопроса силовыми методами,
в уверенности, что международное признание НКР обеспечит необратимость переговорного процесса урегулирования азербайджанско-карабахского конфликта и явится для Азербайджана сигналом к недопустимости применения силы или угрозы силой,
учитывая, что вступившее в силу 12 мая 1994 г. соглашение о перемирии, подписанное Нагорным Карабахом, Азербайджаном и Арменией, – весьма важное достижение в процессе урегулирования азербайджанско-карабахского конфликта, которое стало возможным благодаря прямым переговорам между властями Азербайджана и Нагорного Карабаха,
подтверждая приверженность исключительно мирному урегулированию азербайджанско-карабахского конфликта,
ЗАЯВЛЯЕТ о необходимости упрочения являющегося залогом окончательного урегулирования режима перемирия между Нагорно-Карабахской Республикой и Азербайджанской Республикой и важности обеспечения необратимости мирного процесса,
ПР�?ЗЫВАЕТ страны-сопредседатели Минской группы (МГ) ОБСЕ предпринять действенные шаги для отвода снайперов с линии границы Республики Армения, Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджанской Республики, расследования инцидентов, исключения сеящих ненависть в народах заявлений и действий,
В УВЕРЕННОСТ�?, что армянский народ – в Армении, Арцахе и Спюрке (Диаспоре), как и прежде, использует весь свой потенциал для обеспечения права на самоопределение и безопасность народа Нагорно-Карабахской Республики, гарантированного Уставом ООН и основополагающими документами международного права,
ОБРАЩАЕМСЯ к сопредседателям МГ предпринять необходимые шаги, направленные на обеспечение полноценного участия Нагорно-Карабахской Республики во всех этапах переговорного процесса.