ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի շնորհավորական խոսքը Տ. Աբգար վարդապետ Հովակիմյանին Կանադայի Հայոց թեմի առաջնորդ ընտրվելու առթիվ
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/06/Без-имени-14.jpg)
ՀԱՅԱՍՏԱՆՅԱՅՑ ԱՌԱՔԵԼԱԿԱՆ ՍՈՒՐԲ ԵԿԵՂԵՑՈՒ
ԿԱՆԱԴԱՅԻ ՀԱՅՈՑ ԹԵՄԻ ԱՌԱՋՆՈՐԴ
ՀՈԳԵՇՆՈՐՀ ՏԵՐ ԱԲԳԱՐ ՎԱՐԴԱՊԵՏ ՀՈՎԱԿԻՄՅԱՆԻՆ
Հա՛յր Սուրբ,
Իմ ջերմ ողջույններն ու շնորհավորանքներն եմ հղում Ձեզ` Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Կանադայի Հայոց թեմի առաջնորդ ընտրվելու առթիվ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին Ձեր ընտրությունը Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու և Նրա Գահակալի՝ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, յուրովի գնահատականն է Ձեր նկատմամբ ունեցած մեծ վստահության և Ձեր նվիրյալ ծառայության:
Կանադայի ժողովրդի հյուրընկալ հողում արդեն մեկ դար բնակվող հայությունն իր ազգային արմատներին ամուր կառչած է մնացել Հայրենիքի կենարար հոգևոր-մշակութային արժեքներով մշտապես սնուցվելու շնորհիվ:
Վստահ եմ, որ Ձեր առաջնորդությամբ Թեմը շարունակելու է Հովնան Սրբազանի ավանդները և տեղի հայության համար դառնալու է հոգևոր-մշակութային նոր լիցքեր ստանալու սրբատեղի, կրթա-դաստիարակչական, հայ ազգային քրիստոնեական մտածելակերպի հիմնատարրերով հագեցած դարբնոց, որի հոգևոր անսպառ ուժը ի զորու է հայ համայնքի հոգում անմար պահել Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի կանթեղի լույսը:
Հա՛յր Սուրբ, երիցս ոգևորիչ է, որ Ձեր հոգևոր ծառայությունը այսուհետ առնչվելու է աշխարհասփյուռ հայության Կանադայի հայ համայնքին: Ընդգծելով Ձեր ազգանվեր գործունեությունը Աջարիայի հոգևոր հովվությունում՝ առաջնորդական տեղապահությունները Վիրահայոց և Բուլղարիայի Հայոց թեմերում, համոզված ենք, որ Կանադայի հայ համայնքում Ձեր ծառայությունը կլինի դրանց տրամաբանական շարունակությունը:
Համոզված եմ, որ ուծացման ահագնացող վտանգը, Տորոնտոյի ու Մոնրեալի հայ համայնքների առջև ծառացած նոր մարտահրավերները, Ձեր հովվապետությամբ կմշակվեն ազգային ավանդույթների պահպանմանը և ազգային ինքնության ու ինքնագիտակցության բարձրացմանը նպաստող ծրագրերի ընդլայնմանն նպաստող նոր կառուցակարգեր, որոնց համատեքստում չի անտեսվի նաև օգնությունը սիրիահայ մեր եղբայրներին: Դուք Ձեր թեմակալությամբ դառնալու եք Հայաստան – Կանադայի հայ համայնք կապերի խորացման և ամրապնդման երաշխավորը:
Հա՛յր Սուրբ, թող Ձեր առաջնորդությամբ կանադահայ 17 եկեղեցական համայնքները, թեմի Պատգամավորական ժողովը և ատենապետ տիար Ժաք Ստեփանյանը զորավիգ դառնան Ձեր բոլոր նախաձեռնություններին՝ համախմբվելով թեմի շուրջ, համատեղ իրականացնեն բոլոր ծրագրերը:
Հա՛յր Սուրբ, Ձեր գլխավորությամբ ակնկալում ենք Հայաստան – Սփյուռք գործակցության է՛լ ավելի սերտացումՙ և կանադահայ համայնքի աշխույժ մասնակցություն ու ներգրավվածություն ՀՀ սփյուռքի նախարարության համահայկական ծրագրերին:
Մաղթում եմ Ձեզ նոր հաջողություններ միջեկեղեցական և էկումենիկ հարաբերություններում, հատկապես՝ Եկեղեցիների կանադական խորհրդում:
Թո՛ղ Աստծո Ամենակարող Աջը միշտ հովանի լինի Կանադայի Հայոց թեմին, Ձե՛զ, Հա՛յր Սուրբ, և Կանադայի հայությանը:

Поздравительное послание министра Диаспоры РА Грануш Акопян вардапету Абгару Овакимяну по случаю его избрания предстоятелем армянской епархии Канады
Предстоятелю епархии Святой Армянской Апостольской церкви Канады
вардапету Абгару Овакимяну
Святой Отец,
Шлю Вам горячие приветы и поздравления по случаю избрания предстоятелем епархии Святой Армянской Апостольской церкви Канады. Ваше избрание в канун 100-летия Геноцида армян является своеобразной оценкой Вашего преданного служения и большого доверия к Вам Святой Армянской Апостольской церкви и ее главы – Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех армян Гарегина II.
Армянство, уже целый век проживающее на гостеприимной канадской земле осталось крепко привязанным к своим корням благодаря постоянной подпитке животворными духовно-культурными ценностями Родины.
Уверена, что под Вашим предстоятельством епархия продолжит традиции Святейшего Овнана и станет для местного армянства священным местом получения новых духовно-культурных зарядов, кузницей, насыщенной образовательно-воспитательными компонентами формирования армянского национального христианского мышления, неисчерпаемая духовная сила которого способна сохранить в душе армянской общины свет лампады Святого Григора Лусаворича.
Святой Отец, трижды воодушевляет, что Ваше духовное служение отныне будет связано с армянской общиной Канады. Подчеркивая Вашу самоотверженную деятельность в духовном пастырстве Аджарии, местоблюстительство предстоятеля в армянских епархиях Грузии и Болгарии, убеждены, что Ваше служение в армянской общине Канады станет их логическим продолжением.
Убеждена, что в условиях усиливающейся угрозы ассимиляции, новых вызовов, стоящих перед армянскими общинами Торонто и Монреаля, под Вашим пастырством  будут выработаны новые программы, способствующие сохранению национальных традиций, повышению национальной идентичности и самосознания, в контексте которых не будет забыта также помощь нашим братьям сирийским армянам. Своим предстоятельством Вы станете гарантом углубления и укрепления связей Армения – армянская община Канады.
Святой, отец, пусть под Вашим предстоятельством 17 церковных общин канадских армян, Делегатское собрание епархии и председатель господин Жак Степанян поддерживают все Ваши инициативы, сплотившись вокруг епархии совместно осуществляют все программы.
Святой Отец, под Вашим руководством надеемся на еще большее укрепление взаимодействия Армения-Диаспора и активную вовлеченность армянской общины Канады в общеармянских программах Министерства Диаспоры РА.