ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի շնորհավորական խոսքը Զավեն Խանջյանին Հայ Ավետարանչական ընկերակցության գործադիր տնօրենի պաշտոնում նշանակվելու առիթով
ԱՄԵՐԻԿԱՅԻ ՀԱՅ ԱՎԵՏԱՐԱՆՉԱԿԱՆ
ԸՆԿԵՐԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԳՈՐԾԱԴԻՐ ՏՆՕՐԵՆ
ՊԱՐՈՆ ԶԱՎԵՆ ԽԱՆՋՅԱՆԻՆ
Հարգարժա´ն պարոն Խանջյան,
Սիրով շնորհավորում եմ Ձեզ Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցության գործադիր տնօրենի պաշտոնում նշանակվելու առիթով, ինչը Ձեր նվիրյալ և ազնիվ ծառայության ու ազգային գործիչի յուրօրինակ ավանդի և հավատարմության գնահատականն է։
Ձեր աշխատանքով Դուք արդարորեն վաստակել եք Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցության, նրա անդամների սերն ու վստահությունը՝ Ձեր ձեռագիրը թողնելով «Հայաստան» հիմնադրամի, Հյուսիսային Ամերիկայի Ավետարանչական միության, Միացյալ հայկական կոնգրեգացիոնալ եկեղեցու, Մերդինյան Հայ Ավետարանական դպրոցի, Բեյրութի Հայկազյան համալսարանի և «Ամերիկացիները հանուն Արցախի» կազմակերպությունների հոգևոր-մշակութային, կրթադաստիարակչական և հայանպաստ աշխատանքներին:
Համոզված ենք, որ Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցության գործադիր տնօրենի պաշտոնում շարունակելու եք Ամերիկյան պետության կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին Ձեր ակտիվ մասնակցությունը:
Վերջին տարիներին նախագահելով Սիրիայի Հայ օգնության ֆոնդը՝ Ձեր հարուստ փորձառությամբ անգնահատելի աշխատանքներ եք իրականացրել, և վստահ ենք, որ այս նոր ու պատասխանատու պաշտոնում առավել ակտիվությամբ Ձեր ջանքերը կնպատակաուղղեք սիրիահայության համար կենսական նշանակության խնդիրների լուծմանը:
Պարո´ն Խանջյան, ակնկալում ենք, որ Ձեր ղեկավարությամբ Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցությունն իր արժանի դերակատարությունը կունենա Հայաստան–Սփյուռք գործակցության զարգացմանը, իսկ ամերիկահայ համայնքը ակտիվ մասնակցություն կունենա ՀՀ սփյուռքի նախարարության համահայկական ծրագրերին:
Թող Աստծո Ամենակարող Աջը միշտ հովանի լինի Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական Ընկերակցությանը, Ձեզ, պարո´ն Խանջյան, և ողջ ամերիկահայությանը:

Congratulatory message from the RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan to Zaven Khanjian on the occasion of his appointment as the Executive Director of the Armenian Missionary Association
To: Mr. Zaven Khanjian
Executive director
Armenian Missionary association of America
Dear Mr. Khanjian,
I would like to cordially congratulate you on the occasion of your appointment as the Executive Director of the Armenian Missionary Association, as an appreciation for your dedicated and faithful service, as well as the distinctive contribution and loyalty as a national figure.
Due to your activity, you have justly acquired the love and confidence of the Armenian Missionary Association of America and its members, by making your own contribution in the spiritual-cultural, educational and pro-Armenian activities of “Armenia” Fund, Missionary Association of Northern America, United Armenian Congregational Church, Merdinian Armenian Evangelical School, . Beirut Haigazian University, and “The Americans for Artsakh” organization.
We are sure that, in the capacity of the Executive Director at the Armenian Missionary Association of America, you will continue you active involvement in the Armenian Genocide recognition process on behalf of the USA.
While chairing the Syrian Armenian Relief Fund over the last years, you have performed inestimable activities due to your rich experience, and we are sure that, in your new and responsible role, you will more intensively target your efforts toward the resolution of the matters that are of vital importance for the Armenians of Syria.
Mr. Khanjian, we hope that, the Armenian Missionary Association of America, headed by you, will have its appropriate role in development of Armenia-Diaspora relations, and the Armenian American Community will have its vigorous contribution in panarmenian programs of the RA Ministry of Diaspora.
Let the Armenian Missionary Association of America, you, Mr. Khanjian, and the whole American Armenians be under the patronage of the Almighty Right Hand of Lord.