ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը պարգևատևրեց Ռուսաստանի հայերի միության Վոլգոգրադի տարածաշրջանային բաժանմունքի և Վոլգոգրադի հայկական համայնքի խորհրդի անդամ Արթուր Մարտիրոսյանին
Մայիսի 19-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նախարարության «Պողոս Նուբար» մեդալով պարգևատրեց Ռուսաստանի հայերի միության Վոլգոգրադի տարածաշրջանային բաժանմունքի խորհրդի անդամ, Վոլգոգրադի «Հայկական համայնք» հասարակական կազմակերպության նախագահ, «Մաքս» ընկերակցության ղեկավար Արթուր Մարտիրոսյանին:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը բարձր գնահատեց Ա.Մարտիրոսյանի կողմից Վոլգոգրադ քաղաքում իրականացրած բարեգործական բազմաթիվ ծրագրերը, որոնք նպաստել են հայապահպանությանը և հայ մշակույթի տարածմանը:
«1989թ. հեռանալով Հայրենիքից՝ տարիներ շարունակ հեռավոր Վոլգոգրադում ծավալել եք հայապահպանությանն ուղղված լայնածավալ գործունեություն: Համայնքին մատուցած Ձեր ծառայություններն արդեն իսկ բարձր են գնահատվել Ռուսաստանի հայերի միության կողմից: Իսկ այսօր ավելի քան 100 հազար հայություն ունեցող Վոլգոգրադում հովանավորում եք կառուցվող նոր հայկական Սբ. Գևորգ եկեղեցու և հայկական հոգևոր-մշակութային կենտրոնի շինարարությունը»,- նշեց նախարարը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը հորդորեց նոր բացվող մշակույթի կենտրոնն անվանել Մեսրոպ Մաշտոցի անունով և կոչ արեց Եկեղեցում մատուցված պատարագներից հետո մանուկներին ու պատանիներին անպայման ուղղորդել մշակութային կենտրոն, որտեղ նրանք կհաղորդակցվեն նաև հայկական մշակութային արժեքներին:
Շնորհակալություն հայտնելով նախարարությանը Սփյուռքում ապրող հայության հանդեպ ուշադիր և հոգատար վերաբերմունքի համար՝ Արթուր Մարտիրոսյանը հավաստիացրեց, որ այսուհետ Վոլգոգրադի հայ համայնքն առավել ակտիվ կգործակցի գերատեսչության հետ և իր մասնակցությունը կբերի Հայրենիք-Սփյուռք մերձեցմանն ուղղված բազմաթիվ ծրագրերին:

RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan awards board member of the territorial division of the Union of Armenians of Russia and board member of the Armenian community of Volgograd Artur Martirosyan
On May 19, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan granted the Boghos Nubar Medal of the RA Ministry of Diaspora to board member of the territorial division of the Union of Armenians of Russia, President of the Armenian Community NGO of Volgograd, Head of Max Association Artur Martirosyan.
The RA Minister of Diaspora praised Martirosyan’s several charity programs that have contributed to the preservation of the Armenian identity and the dissemination of Armenian culture in Volgograd.
“You left the homeland in 1989, but have been carrying out large-scale activities to preserve the Armenian identity in the distant Volgograd for many years. The Union of Armenians of Russia has already praised your services to the homeland. Today, you are sponsoring the construction of the new St. Gevorg Armenian Church and the Armenian spiritual cultural center in Volgograd where there are more than 100,000 Armenians,” the minister mentioned.
The RA Minister of Diaspora urged to call the new cultural center after Mesrop Mashtots and called on ending all the liturgies at the church by taking the children and youth to the cultural center where they will become familiar with Armenian cultural values.
Expressing gratitude to the Ministry of Diaspora for the attention and generosity towards the Armenians in Volgograd, Artur Martirosyan assured that from now on, the Armenian community of Volgograd would work more actively with the ministry and would participate in the several programs for the strengthening of bonds between the Homeland and the Diaspora.