ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Կաթողիկոս Պատրիարք Ներսես Պետրոս ԺԹ-ին
Մայիսի 29-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Կաթողիկոս Պատրիարք Ներսես Պետրոս ԺԹ-ին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Հայ Կաթողիկե Եկեղեցու ջանքերի համախմբման, ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման միջոցառումների կազմակերպման վերաբերյալ հարցեր: Կարևորվեց ողջ աշխարհում հայ կաթողիկե համայնքի համախմբումը և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման կոչերով մարդկությանը մշտապես ականջալուր դարձնելու պահանջը: Առանձնակի կարևորվեց Հռոմի Ֆրանցիսկոս Ա պապի վերաբերմունքը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման հարցում:
Քննարկվեցին նաև Հայ Կաթողիկե Եկեղեցու թեմերին կից դպրոցներում հայերենի դասավանդման, հայեցի դաստիարակության, հոգևորականների պատրաստման, եկեղեցիներում հայալեզու քարոզի և պատարագի մատուցմանը վերաբերող հարցեր:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Կաթողիկոս Պատրիարք Ներսես Պետրոս ԺԹ-ին ներկայացրեց Սիրիայի քաղաքացիական պատերազմի հետևանքով Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերի խնդիրների լուծման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կատարած աշխատանքները և բարձր գնահատեց Հայ Կաթողիկե Եկեղեցու ներկայացուցիչների ցուցաբերած մեծ աջակցությունը ծանր կացության մեծ գտնվող սիրիահայերին: Ներկայացվեց նաև սիրիահայերի համար «Նոր Հալեպ» բնակարանաշինության ծրագիրը և կարևորվեց Հայ Կաթողիկե Եկեղեցու հետագա աջակցությունը սիրիահայերի հիմնախնդիրների լուծմանը:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла Армянского Католического Католикоса Патритарха Дома Киликийского Нерсеса Петроса XIX
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 29 мая приняла Армянского Католического Католикоса Патритарха Дома Киликийского Нерсеса Петроса XIX.
В ходе встречи были обсуждены вопросы сплочения усилий Армянской Католической Церкви в канун 100-летия Геноцида армян, организации мероприятий по поминовению жертв Геноцида армян. Была отмечена важность сплочения армянских католических общин по всему миру и постоянного напоминания человечеству призывами о признании и осуждении Геноцида армян. Особая важность была придана отношению Папы Римского Франциска к вопросу признания и осуждения Геноцида армян.
Были обсуждены вопросы преподавания армянского языка в школах при епархиях Армянской Католической Церкви, армянского воспитания, подготовки кадров духовенства, проведения Литургий и чтения проповедей на армянском языке.
Министр Грануш Акопян представила Армянскому Католическому Католикосу Патритарху Дома Киликийского Нерсесу Петросу XIX работу, проделанную правительством РА по решению проблем сирийских армян, в следствие гражданской войны в  Сирии переехавших в Армению и высоко оценила большое содействие, оказанное представителями Армянской католической Церкви оказавшимся в тяжелой ситуации сирийским армянам. Была представлена также программа жилищного строительства «Новый Алеппо» для сирийских армян, отмечена важность дальнейшего содействия Армянской Католической Церкви решения проблем сирийских армян.