ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի շնորհավորական խոսքը Հունաստանի Հայ կապույտ խաչի հիմնադրման 90-ամյակի առթիվ
ՀՈՒՆԱՍՏԱՆԻ ՀԱՅ ԿԱՊՈՒՅՏ ԽԱՉԻ (ՀՕՄ)
ՇՐՋԱՆԱՅԻՆ ՎԱՐՉՈՒԹՅԱՆ
ՂԵԿԱՎԱՐ ՏԻԿԻՆ ԼՅՈՒՍԻ ՇԱՆԳԱՅԱՆԻՆ
Հարգարժա´ն տիկին Շանգայան, սիրելի՛ հոմուհիներ,
ՀՀ սփյուռքի նախարարության ողջ անձնակազմի և անձամբ իմ անունից շնորհավորում եմ ձեզ Հունաստանի Հայ կապույտ խաչի հիմնադրման 90-ամյակի առթիվ:
Հիմնադրվելով 1924թ. Աթենքում՝ Հունաստանի Հայ կապույտ խաչն իր ծիլերը տարածեց Հունաստանի գրեթե ողջ տարածքում և մասնաճյուղեր բացեց հայաշատ քաղաքներում՝ իր գլխավոր նպատակը դարձնելով ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած հայ գաղթականների, որբերի համար տանիք ստեղծելու և նրանց օգնելու անչափ կարևոր գործը:
Հունաստանյան այս կառույցն իր 90-ամյա պատմության ընթացում հարգանք և ակնածանք է ներշնչել յուրաքանչյուր հայի մոտ` իր կատարած բարեսիրական գործերի, կուտակած ավանդույթների և իր լինելության,  հայապահպանությանը նվիրված ձեռնարկների շնորհիվ:
Անգնահատելի է նաև կառուցի դերը հայ ինքնության պահպանման, հայրենիքից դուրս ապրող երիտասարդ սերնդի հայեցի դաստիարակության և հայոց պատմության ու մշակույթի զարգացման և տարածման գործում: Իր երկարամյա գործունեությամբ Հունաստանի Հայ կապույտ խաչն ապացուցել է հայ ժողովրդին իր անմնացորդ նվիրվածությունն ու հայ մարդու կողքին լինելու իր պատրաստակամությունը: Այս համատեքստում պետք է հատուկ նշեմ նաև 1988թ. Հայաստանում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժից հետո աղետի գոտուն ցուցաբերած Հունաստանի հոմուհիների անգնահատելի աջակցության, անկախ Հայաստանի կողքին լինելու  մասին:
Սիրելի´ քույրեր,
Վստահ ենք, որ այսուհետ ևս Հայ կապույտ խաչի Հունաստանի կառույցին անդամագրվածները և բարերարները կշարունակեն իրենց ազգանվեր գործունեությունը և նորանոր ձեռքբերումներ ու հաջողություններ կարձանագրեն հայանպաստ բոլոր նախաձեռնություններում:
Մաղթում ենք Ձեզ նորանոր հաջողություններ և արգասաբեր աշխատանք` ի բարօրություն  մեր ժողովրդի և հանուն համայն  հայության իղձերի իրականացման:

Поздравительное послание министра Диаспоры РА Грануш Акопян по случаю 90-летия основания Армянского Синего Креста Греции
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/05/522_b.jpg)
Руководителю регионального правления Армянского Синего Креста (САП) Греции
Госпоже Люси Шангаян
Уважаемая госпожа Шангаян, дорогие сотрудницы САП,
От имени всего аппарата Министерства Диаспоры РА и своего лично поздравляю вас по случаю 90-летия основания Армянского Синего Креста Греции.
Будучи основан в 1924 году в Афинах, Армянский Синий Крест Греции распространил свои ответвления почти по всей территории Греции и открыл филиалы в армянонаселенных городах, сделав своей главной целью важнейшее дело создать крышу над головой и помочь армянским беженцам и сиротам, едва спасшимся от Геноцида армян.
Эта греческая структура на протяжении своей 90-летней истории внушила уважение и почтение каждому армянину благодаря своим благотворительным делам, накопленным традициям и начинаниям, посвященным сохранению армянства.
Неоценима также роль структуры в сохранении армянской идентичности, армянском воспитании молодежи, живущей вдали от родины, в развитии и распространении армянской истории и культуры. Своей многолетней деятельностью Армянский Синий Крест Греции доказал свою беспредельную преданность армянскому народу и готовность быть рядом с каждым армянином. В этом контексте должна особо отметить также неоценимое содействие, оказанное членами САП зоне бедствия после разрушительного землетрясения 1988 года в Армении, их готовность быть рядом с независимой Арменией.
Дорогие сестры,
Уверены, что члены и благотворители Греческой структуры Армянского Синего Креста и впредь продолжат свою патриотическую деятельность и достигнут новых достижений и успехов во всех инициативах на благо армян.
Желаем Вам новых успехов и плодотворной работы на благо нашего народа и во имя исполнения мечтаний всего армянства.