Թուրքիոյ մէջ ներկայացուած է «Հայերն ու թուրքերը պատմութեան մէջ» 35 հատորնոց գիրքը
«Ակունք» կայքը կը հաղորդէ, որ թրքական պատմագիտական ընկերութիւնը պատրաստած է «Հայերն ու թուրքերը պատմութեան մէջ» վերնագրով 35 հատորներէ բաղկացած գիրք մը, որուն առաջին 10 հատորի շնորհահանդէսը տեղի ունեցած է վերջերս։ Ընկերութեան նախագահ Մեթին Հիւլակիւ նշած է, որ գիրքին վրայ աշխատած է 350 գիտնական։ «Գիրքին մէջ կը խօսուի թուրքերու եւ հայերու միասնութեան մասին։ Մեր մշակոյթի մէջ պատերազմիլը ամէնէն վերջին ընտրութիւնն է։ Վարչապետի ուղերձն ալ մարդկային զգացումները յառաջ բերող յայտարարութիւն էր», նշած է Հիւլակիւ։
35 հատորներէ բաղկացած գիրքին մէջ տեղ գտած են շարք մը պատմաբաններու յօդուածներ, որոնք կը վերաբերին տարբեր թեմաներու։ Գիրքին մէջ ներկայացուած է պատմութեան թրքական մեկնաբանութիւնը՝ համեմուած իրենց կեղծարարութիւններով։
Այդ տեսանկիւնէն ներկայացուած է միջնադարուն հայերու ապրելակերպը, ընկերատնտեսական կեանքը, հայերը կեդրոնի եւ գաւառներու մէջ, բնակչութեան թիւը, եկեղեցիները, միսիոնարները, հայութեան գաղթը, հայկական հարցի միջազգայնացման հոլովոյթը։
«Այս գիրքին մէջ փորձած ենք ներկայացնել, թէ հայերը երբ եկած են պատմական թատերաբեմ եւ այսօր ինչ վիճակի մէջ են, թուրքերու եւ հայերու միջեւ ե՞րբ երկկողմամանի յարաբերութիւններ ձեւաւորուած են։ Ընդհանուր առմամբ 35 հատոր նախատեսած ենք։ 6-7 հատորը պիտի թարգմանուի անգլերէնի, հնարաւոր է՝ թարգմանուի նաեւ ֆրանսերէնի, գերմաներէնի եւ ռուսերէնի», պատմած է Հիւլակիւ՝ նշելով, որ յաջորդ 10 հատորը պիտի հրատարակուի հոկտեմբերին, իսկ մնացեալ մասը՝ 2015-ի յունուարին։ Ան նշած է նաեւ, որ գիրքի խմբագրական աշխատանքներուն մէջ հայ պատմաբաններու մասնակցութիւնը ակնկալած են, սակայն արձագանգ չեն ստացած։

В Турции подготовлен 35-томник «Армяне и турки в истории»
Сайт «Акурк» сообщает, что �?сторическое общество Турции подготовило 35-томник «Армяне и турки в истории», презентация первых 10 томов которого состоялась недавно. Председатель общества Метин Хивлаки отметил, что над книгой работали 350 ученых. «В книге говорится о единстве турок и армян. В нашей культуре война – на последнем месте. �? послание премьер-министра – заявление, вызывающие человеческие чувства», – отметил он.
В 35-томнике нашли место статьи ряда историков на различные темы, представлена турецкая интерпретация истории, разбавленная их фальсификациями. Представлен также образ жизни средневековых армян, их социальное положение, жизнь армян в центре и в провинции, численность населения, церкви, эмиграция армян, процесс интернационализации армянского вопроса.
«В этой книге мы попытались представить, когда армяне вышли на историческую сцену и в каком положении находятся сегодня, когда между турками и армянами сформировались двусторонние отношения. В целом предусмотрено 35 томов. 6-7 томов должны быть переведены на английский. Возможно, также на немецкий, французский и русский языки», – рассказал Хивлаки, отметив, что следующие 10 томов будут изданы в октябре, а остальная часть – в январе 2015 года. Он также отметил, что в работе по редактированию книги ожидалось участие армянских историков, однако ответа не последовало.