Ախալցխայում մայրենիի ուսուցիչները ՀՀ սփյուռքի նախարարի անունից ստացան պատվոգրեր
Մայիսի 2-ին Ախալցխայի Հայկական երիտասարդական կրթամշակութային կենտրոնում քաղաքի հայկական դպրոցի հայոց  լեզվի ուսուցիչներին հանձնվեցին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի կողմից տրված պատվոգրերը՝ հայոց լեզվի պահպանման եւ զարգացման գործում ունեցած ներդրումների, երիտասարդ սերնդին հայեցի կրթություն եւ դաստիարակություն փոխանցելու համար:
Ախալցխայի շրջանի Սուխլիս գյուղի մայրենի լեզվի ուսուցչուհի, երկար տարիների վաստակ ունեցող Վերոնիկա Հակոբյանը Սփյուռքի նախարարի կողմից արժանացավ «Մայրենիի դեսպան» շքանշանին:
Արարողությանը ներկա էր նաեւ Ախալցխայի շրջանի Գամգեբելիի տեղակալ Աշոտ Մանասյանը, ով իր խոսքում բարձր գնահատեց Սփյուռքի նախարարության ուշադրությունը Սամցխե-Ջավախք շրջանի մայրենի լեզվի ուսուցիչների հանդեպ՝ նշելով, որ մայրենիի ուսուցիչների գործը անհամեմատ կարեւոր է մեր երեխաների ապագայի համար:
ԱՀԵԿ-կենտրոնի ղեկավարության խոսքերով` այս նախաձեռնությունը շատ կարեւոր է, եւ ամենայն հավանականությամբ ՀՀ սփյուռքի եւ կրթության նախարարությունների կողմից ապագայում եւս տեղի կունենան գնահատանքներ՝ մայրենի լեզվի ուսուցիչների հայրենանվեր մեծ գործի նկատմամբ:
Շքանշան եւ պատվոգրեր ստացած ուսուցիչները իրենց խորին շնորհակալությունը հայտնեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը: Ուսուցիչները շնորհակալություն հայտնեցին նաեւ ԱՀԵԿ կենտրոնի ղեկավարությանը՝ պատվոգրերի, շքանշանի փոխանցման եւ ուսուցիչների մեծարման երեկո կազմակերպելու համար:

Учителя родного языка Ахалциха от имени министра Диаспоры РА получили Почетные грамоты
В Армянском молодежном образовательно-культурном центре Ахалциха 2 мая учителям армянского языка армянских школ города были вручены Почетные Грамоты от имени министра Диаспоры РА за вклад в сохранение и развитие армянского языка, армянское воспитание и образование молодого поколения.
Учительница родного языка села Сухлис Ахалцихского района, имеющая многолетний опыт Вероника Акопян удостоилась от министра Диаспоры РА ордена «Посол родного языка».
На церемонии присутствовал также заместитель Гамгебели Ахалцихского района Ашот Манасян, который в своем выступлении высоко оценил внимание Министерства Диаспоры к преподавателям родного языка района Самцхе-Джавахк, отметив, что работа учителей родного языка несоизмеримо важна для будущего наших детей.
По словам руководства АМЦА, эта инициатива очень важна, и, по всей вероятности, в будущем со стороны министерств Диаспоры и образования РА также будут иметь место подобные оценки патриотического труда преподавателей родного языка.
Педагоги, получившие орден и Почетные грамоты, выразили свою глубокую благодарность Министерству Диаспоры РА, руководству АМЦА за вручение Почетных грамот и ордена, а также за организацию вечера чествования педагогов.