Աւագ հիւպատոս Հրայր Կարապետեան ներկայացուցած է Քեսապի կացութիւնը
Ս. Փե­թերսպուրկի մէջ Հա­յաս­տա­նի աւագ հիւ­պա­տոս Հրայր Կա­րապե­տեանի խնդրան­քով տե­ղի ու­նե­ցած են հան­դի­պումներ ԱՊՀ-ի միջ­խորհրդա­րանա­կան Վե­հաժո­ղովի խոր­հուրդի ընդհանուր քար­տուղար Ալեք­սէյ Սեր­կէեւի, Հա­ւաքա­կան անվտան­գութեան պայ­մա­նագի­րի կազ­մա­կեր­պու­թեան խորհրդա­րանա­կան վե­հա­ժո­ղովի պա­տաս­խա­նատու քար­տուղար Փիոթր Ռիապու­խի­նի եւ Ս. Փե­թերսպուրկի մէջ Յու­նաստա­նի գլխա­ւոր հիւ­պա­տոս Թէոտո­րոս Պի­զաքի­սի հետ` իբ­րեւ Եւ­րո­պական Միու­թեան նա­խագա­հող երկրի ներ­կա­յացու­ցիչ:
Ս. Փե­թերսպուրկի մէջ Հա­յաս­տա­նի աւագ հիւ­պա­տոսու­թիւնը News.am-ին յայտնած է, որ հան­դի­պումնե­րուն ըն­թացքին Հրայր Կա­րապե­տեան կող­մե­րուն ներ­կա­յացու­ցած է Սու­րիոյ Քե­սապ բնա­կավայ­րին մէջ ծանօթ դէպ­քե­րուն վե­րաբե­րեալ Հա­յաս­տա­նի նա­խագա­հին ու­ղերձը եւ շար­ժա­ռիթ­նե­րը:
Կող­մե­րուն փո­խան­ցուած է, որ Թուրքիոյ օժան­դա­կու­թեամբ ահա­բեկ­չա­կան խումբե­րու գոր­ծո­ղու­թիւննե­րուն պատ­ճա­ռով Քե­սապէն շուրջ 670 ըն­տա­նիք­ներ ստի­պուած եղած են լքե­լու իրենց պատ­մա­կան բնա­կավայ­րե­րը, թա­լանի են­թարկուած են անոնց տու­նե­րը եւ պղծուած են եկե­ղեցի­ները: Փաս­տօ­րէն, պատ­մութեան մէջ եր­րորդ ան­գամն ըլ­լա­լով տուեալ տա­րած­քին մէջ տե­ղի կ՚ու­նե­նան ցե­ղային զտումներ, որոնց ան­մի­ջական պա­տաս­խա­նատուն Թուրքիան է: Յատ­կա­պէս կը մտա­հոգէ այն փաս­տը, որ իրա­դար­ձութիւննե­րը տե­ղի կ՚ու­նե­նան Հա­յոց ցե­ղաս­պա­նու­թեան 100րդ տա­րելի­ցի նա­խաշե­մին:
Հիւպատոսին խօսակիցնե­րը նշած են, որ իրենք եւս մտա­հոգ են Սու­րիոյ մէջ տե­ղի ու­նե­ցող իրա­դար­ձութիւննե­րուն ըն­թացքէն եւ հայ­կա­կան կող­մին տագ­նա­պը բաժնելով, այդ մա­սին ման­րա­մաս­նօ­րէն պի­տի ներ­կա­յաց­նեն իրենց կազ­մա­կեր­պութիւննե­րուն մաս կազ­մող կա­ռոյցնե­րուն եւ եր­կիրներուն:

At the request of Armenia’s Senior Consul in Saint Petersburg Hrair Karapetyan, meetings have been held with Secretary General of the Council of the CIS Inter-Parliamentary Assembly Alexey Sergeyev, corresponding secretary of the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organization Piotr Riabukhin and Consul General of Greece in Saint Petersburg Theodoros Pizakis as a representative of the country with chairmanship In the European Union.
Armenia’s Senior Consul’s Office in Saint Petersburg told NEWS.am that during the meetings, Hrair Karapetyan presented the statement of Armenia’s President on the events in the Syrian town of Kessab and the motives behind them.
Karapetyan informed that nearly 670 families have been compelled to leave their historic residences, their homes have been robbed and churches have been destroyed due to the operations of Turkey-backed terrorist groups. For the third time in history, ethnic cleansing took place in Kessab, and Turkey is directly responsible for that. What’s especially troubling is the fact that the events are taking place ahead of the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
The interlocutors mentioned that they are also concerned about the events taking place in Syria, shared the Armenian side’s concerns and said they would transmit the Information to the structures and countries that are members to their organizations.