«Ֆրեսկո». կոտրելով կարծրատիպերը, սերմանելով համամարդկային արժեքներ
Մենք ապրում ենք մի ժամանակաշրջանում, երբ հոգևորը, մարդասիրական արժեքներն ու քրիստոնեական մտածողությունն օրեցօր դուրս են մղվում մեր առօրյայից ու կենցաղից՝ դառնալով վերացական ու ոչ օրգանական: Մեր հանրության մի ստվար զանգվածի համար հոգևորը սկսվում և ավատրվում է լոկ եկեղեցու պատերից ներս:
Եթե ինչ-որ ժամանակ արվեստը միտված էր մարդկանց մղելու դեպի մարդկայինն ու մարդասիրականը, վեհն ու կատարյալը, ապա այսօր հենց նույն արվեստի միջոցով շատ հաճախ մարդկանց հոգեպես ստրկացնում և ամլացնում են՝ դարձնելով հոգևոր ու համամարդկային արժեքներից զուրկ խամաճիկներ:
«Ֆրեսկո» (որմնանկարի տեսակ, իտալ. «fresco». բառացի նշանակում է թարմ) անվանումը ստացած կինոփառատոնի նոր ձևաչափը գալիս է փոխելու ստեղծված իրականությունը՝ կոտրելով փառատոների մասին եղած բոլոր պատկերացումները, թարմություն ու նոր շունչ բերելով հայ հանրությանը:
Աշխարհի տարբեր անկյուններից բերված ֆիլմերը, որոնք իրենց մեջ պարունակում են մարդասիրական ուղերձ, սերմանում են խաղաղություն ու հանդուրժողականություն, սեր ու առողջ արժեքներ, մի քանի օրերի ընթացքում կդառնան հայ ժողովրդի առօրյայի կարևոր մասնիկը:
«Ֆրեսկոն» նախատեսվում է դառնալ սահմաններից ու սահմանումներից դուրս մի իրադարձություն, որը մի տանիքի տակ կհավաքի համաշխարհային կինոգործիչների, հոգևորականների ու հոգեբանների, ֆիլմերում բարձրաձայնված տարբեր խնդիրներին առնչվող մասնագետների: Կինոդիտումներից անմիջապես հետո կկազմակերպվեն ակտիվ ու անկաշկադ քննարկումներ՝ նպաստելով ֆիլմերում արծարծված առողջ գաղափարների ամրացմանը, բարձրաձայնված խնդիրների լուծմանը:
Մենք կարևոր խնդիր ունենք. այսօր բոլոր փառատոներն ու մշակութային ծրագրերը անցկացվում են գերազանցապես մայրաքաղաք Երևանում. արդյունքում մարզերի բնակչությունը պարզապես կտրված է մնում հոգևոր ու մշակութային զարգացումից: «Ֆրեսկո» կինոփառատոնի շրջանակներում կկազմակերպվեն նախադեպը չունեցող կինոարշավներ հանրապետության տարբեր գեղատեսիլ ու գողտրիկ վայրեր՝ նպաստելով տեղի պատմամշակութային արժեքների ճանաչմանն ու բնակչության հոգևոր մտածողության աճին:
Փառատոնը մեծ կարևորություն է տալիս նաև սոցիալական հատուկ խմբերի ու սահմանափակ կարողություններով անձանց մասնակցությանը: Այսպիսով, հաշմադամություն ունեցող անձիք ոչ միայն կմասնակցեն փառատոնի բոլոր միջոցառումներին, այլև կընդգրկվեն կազմակերպչական աշխատանքներում:
«Ֆրեսկոն» գալիս է ապացուցելու, որ քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն առաջինն ընդունած ազգը շարունակում է քրիստնեական արժեքների կրողն ու տարածողը մնալ, շարունակում է լինել մարդասեր ու հյուրընկալ, ստեղծագործ ու բաց՝ կենսարար ու ճշմարիտ արվեստի առաջ:
«Ֆրեսկոյի» մեկնարկը նախատեսվում է 2014 թվականի մայիս-հունիս ամսիներին: Փառատոնը կլինի ամենամյա՝ տարեցտարի նպաստելով ստեղծված հոգևոր-մշակութային ճգնաժամի հաղթահարմանը, համամարդկային ու հոգևոր արժեքների տարածմանն ու խորացմանը, ինչպես նաև ազգային ու քաղաքացիական ինքնագիտակցության զարգացմանը մեր երկրում:

«Фреско»: ломая стереотипы, прививая общечеловеческие ценности
Мы живем в период, когда духовное, гуманистические ценности и христианское мышление день ото дня вытесняются из наших будней и быта, становясь отвлеченными и неорганическими. Для огромной массы нашего общества духовное начинается и кончается только в стенах церкви.
Если в какие-то времена искусство было ориентировано на то, чтобы устремлять людей к человечному и гуманному, величественному и совершенному, то сегодня посредством того же самого искусства зачастую людей духовно унижают и порабощают, превращая в марионеток, лишенных духовности и общечеловеческих ценностей.
Новый формат кинофестиваля, названный «Фреско» (разновидность рисунка на камне, на итальянском дословно означает «свежий») призван изменить сложившуюся реальность, сломать все имеющиеся представления о фестивале, вдохнуть свежесть и новое дыхание в общество.
Привезенные из разных концов мира фильмы, содержащие в себе гуманистическое послание, прививают мир и толерантность, любовь и здоровые ценности, на несколько дней станут важной частицей будней армянского народа.
«Фреско», который соберет под одной крышей мировых кинодеятелей, представителей духовенства и психологов, специалистов разных профессий, затрагиваемых в фильмах, претендует на то, чтобы стать событием вне границ и определений. Сразу после просмотров будут организованы активные и раскованные обсуждения, способствующие закреплению затронутых в фильмах здоровых идей, решению поднятых проблем.
Перед нами стоит важная задача: сегодня все фестивали и культурные программы проводятся преимущественно в столице Ереван, в итоге население областей просто остается оторванным от духовного и культурного развития. В рамках кинофестиваля «Фреско» будут организованы не имеющие прецедентов кинопоходы по разным достопримечательным местам республики, способствуя пропаганде местных историко-культурных ценностей и росту духовного развития населения.
Фестиваль придает важное значение также участию особых социальных групп и лиц с ограниченными возможностями. Таким образом, лица, имеющие инвалидность, не только примут участие во всех мероприятиях фестиваля, но и будут привлечены к организационной работе. «Фреско» призван доказать, что нация, первой принявшая христианство как государственную религию, продолжает оставаться носителем и распространителем христианских ценностей, гуманна и гостеприимна, созидательна и открыта перед жизнетворным и истинным искусством.
Старт «Фреско» планируется в мае-июне 2014 года. Фестиваль будет ежегодным, год от года содействуя преодолению сложившегося духовного и культурного кризиса, распространению и углублению общечеловеческих и духовных ценностей, а также развитию национального и гражданского самосознания в нашей стране.