Հովհաննես Թումանյանի թբիլիսյան բնակարանը փոխանցվեց Վիրահայոց թեմին
Հունիսի 8-ին Թբիլիսի էր ժամանել Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը՝ գրողների միության պատվիրակության ուղեկցությամբ: Այցի նպատակը Հովհաննես Թումանյանի թբիլիսյան բնակարանը ամբողջական տեսքով Վիրահայոց թեմին փոխանցելն էր: Այս մասին «Հայերն այսօրին» տեղեկացնում է Վիրահայոց թեմի մամլո դիվանը:
Հյուրերը «Հայարտուն» կենտրոնում Կոմիտասին նվիրված ցուցահանդեսը դիտելուց հետո, այցելեցին Խոջիվանքի հայ գրողների և հասարակական գործիչների պանթեոն՝ ծաղիկներ խոնարհելու Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի և ազգի մյուս մեծերի շիրիմներին:
Հայաստանի գրողների միության նախագահը և Վիրահայոց թեմի առաջնորդը, թբիլիսահայ մտավորականության ներկայացուցիչների և առաջնորդարանի պաշտոնեության հետ միասին ուղևորվեցին դեպի Հովհաննես Թումանյանի թբիլիսյան բնակարան, որտեղ նրանց միացան Վրաստանում ՀՀ դեսպանության խորհրդական Կարեն Մելիքյանը, Վրաստանի գրողների միության քարտուղար Մաղվալա Գոնաշվիլին, «Ցիսկարի» ամսագրի խմբագիր, գրող Բաղաթեր Արաբուլին և այլոք:
Հովհաննես Թումանյանի տան մի մասը, գրադարանի վերածված 150 քառակուսի մետր տարածքը, 2012 թվականին, Հայաստանի գրողների միության երջանկահիշատակ նախագահ Լևոն Անանյանի անդուլ ջանքերով ձեռք էր բերվել Գյումրիի նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի հովանավորությամբ:
Տան ամբողջական տեսքով ձեռք բերման հարցը գտնվում էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուշադրության ներքո և այդ ուղղությամբ հետևողական աշխատանք էր տանում նաև Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունը: Եվ միայն վերջերս՝ 2015 թվականին, Վիրահայոց թեմի առաջնորդի դիմումով, «Սուրբ Գևորգ» եկեղեցու հիմնադրամի միջոցներով գնվեց նաև շենքի ժառանգներին մնացած մասը և նախօրոք ձեռք բերված հատվածի հետ միասին ամբողջական տեսքով նվիրաբերվեց թեմին՝ որպես սեփականություն:
Երկու երկրների գրողների միությունների նախագահների հանդիպումը խորհրդանշորեն տեղի ունեցավ հատկապես այս տանը:
Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը հանդիսավորապես Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանին հանձնեց տան բանալիները: Տունը այսուհետ կոչվելու է «Մշակույթի և արվեստի Թումանյանական Վերնատուն» և նրա գործունեությունը նպատակաուղղված է լինելու երկու քրիստոնյա ազգերի համագործակցության, բարեկամական հարաբերությունների, ստեղծագործական կապերի զարգացմանը և խորացմանը: Իրականացվելու են գրքերի քննարկում-շնորհանդեսներ, հայ և վրաց ստեղծագործական, մշակութային տարբեր միջոցառումներ: Շենքում գործելու է դահլիճ, քառալեզու գրադարան, ՀԲԸՄ Վիրտուալ Համալսարանը, իսկ սենյակներից մեկը կրելու է Լևոն Անանյանի անունը:
Շնորհավորանքի ելույթներով հանդես եկան Վրաստանի գրողների միության քարտուղար Մաղվալա Գոնաշվիլին, Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միության նախագահ Գևորգ Սնխչյանը, Վրաստանում ՀՀ դեսպանության խորհրդական Կարեն Մելիքյանը, բանաստեղծ-թարգմանիչ Գիվի Շահնազարը, գրող,թարգմանիչ Անահիտ Բոստանջյանը:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանն իր օրհնության և գնահատանքի խոսքում օրը անվանեց, հիրավի, պատմական, քանզի Ամենայն հայոց բանաստեղծի բնակարանը շուտով կվերադառնա իր նպատակային ծառայությանը և Թեմի անունից ստանձնեց անհրաժեշտ վերանորոգչական աշխատանքների իրականացման, անհրաժեշտ գույքով և կահավորանքով ապահովման պարտավորություն:
Այնուհետև Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը և Վրաստանի գրողների միության քարտուղար Մաղվալա Գոնաշվիլին, ստորագրեցին համագործակցության մասին հուշագիր, որին միացան Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միությունը, «Հայարտուն» կենտրոնը, Հայ-վրացական մշակությային կապերի «Կամուրջ» հասարակական կազմակերպությունը:
Հ.Գ. Հայ մեծ գրող Հովհաննես Թումանյանի Թբիլիսիի տունը գտնվում է Ամաղլեբա (նախկին՝ Դավիթաշվիլի) փողոցի 18 հասցեում, որում ապրել է Թումանյանը 1909-1923 թթ-ը, իսկ 1952 թ-ին տան իրերը տեղափոխվել են Երևան: 6 սենյակներից 4-ը վերածվել էին գրադարանի, իսկ մյուս 2-ը` մնացել գրողի ժառանգներին: Անկախացումից հետո Թբիլիսիի քաղաքապետարանը որոշ հանգամանքների բերումով գրադարանային մասը փոխանցել էր Վրաստանի մի քաղաքացու, ումից և հարկ եղավ ձեռք բերել այն:

Hovhannes Tumanyan’s house in Tbilisi transferred to the Armenian Diocese of Georgia
On June 8, President of the Union of Writers of Armenia Eduard Militonyan and delegates of the Union visited Tbilisi. The purpose of the visit was to transfer the house of Hovhannes Tumanyan in Tbilisi to the Armenian Diocese of Georgia, reports the press divan of the Armenian Diocese of Georgia to Hayern Aysor.
After viewing the exhibition dedicated to Komitas at Hayartun Center, the guests visited the Khojivank Pantheon of Armenian writers and public figures and laid flowers near the tombs of Poet of All Armenians Hovhannes Tumanyan and other great Armenians. The President of the Union of Writers of Armenia and the leader of the Georgian-Armenian Diocese, with the accompaniment of Tbilisi-Armenian intellectuals and representatives of the prelacy, headed towards the house of Hovhannes Tumanyan in Tbilisi where they were joined by Adviser of the RA Embassy in Georgia Karen Melikyan, secretary of the Union of Writers of Georgia Maghvala Gonashvili and editor of “Tsiskari magazine and writer Baghater Arabuli and others.
A part of Hovhannes Tumanyan’s house, that is, a 150 square meter area that has turned into a library, was obtained through the unwavering efforts of the late President of the Union of Writers of Armenia Levon Ananyan and under the sponsorship of former mayor of Gyumri Vardan Ghukasyan in 2012. The acquisition of the house in its entirety was in the focus of RA President Serzh Sargsyan, and the RA Embassy in Georgia was also working consistently on that. Just recently, by the appeal of the leader of the Georgian-Armenian Diocese, the part that had been left for the inheritors was purchased through funding provided by the fund of the St. Gevorg Armenian Church and was donated to the Diocese as property.
The meeting of the presidents of the Unions of Writers of Armenia and Georgia was symbolically held in Tumanyan’s house. President of the Union of Writers of Armenia Eduard Militonyan solemnly handed the keys to the house over to leader of the Georgian-Armenian Diocese, His Grace, Father, Bishop Vazgen Mirzakhanyan. From now on, the house will be called “Tumanyan Vernatun for Culture and the Arts”, and its activities will be geared towards the development and deepening of cooperation between the two Christian nations, the friendly relations and the ties between creators. The “Tumanyan Vernatun for Culture and the Arts” will also hold discussions and book presentations and various events for Georgian and Armenian writers. The building will house a hall, a library of books in four languages, the AGBU Armenian Virtual University, and one of the rooms will be named after Levon Ananyan. Secretary of the Union of Writers of Georgia Maghvala Gonashvili, President of the “Vernatun” Union of Armenian Writers of Georgia Gevorg Snkhchyan, Adviser of the RA Embassy in Georgia Karen Melikyan, poet-translator Givi Shahnazar and writer and translator Anahit Bostanjyan gave speeches in which they expressed their congratulatory remarks.
Leader of the Georgian-Armenian Diocese, His Grace, Father, Bishop Vazgen Mirzakhanyan gave his blessing, expressed his appreciation and referred to the day as a truly historic day since the house of the Poet of All Armenians would soon serve its goal again. On behalf of the Diocese, Bishop Vazgen Mirzakhanyan assumed the duty to renovate the house and furbish it with necessary items. Afterwards, President of the Union of Writers of Armenia Eduard Militonyan and secretary of the Union of Writers of Georgia Maghvala Gonashvili signed a memorandum of cooperation, to which the “Vernatun” Union of Armenian Writers of Georgia, the Hayartun Center and the “Kamurj” Armenian-Georgian Cultural Relations NGO also joined.
P.S.: Great Armenian writer Hovhannes Tumanyan’s house in Tbilisi is located at 18 Amaghleba Street (formerly Davitashvili Street) where Tumanyan lived between the years of 1909 and 1923. In 1952, the items were moved to Yerevan. Four of the six rooms had been turned into a library, and the other two had been left for the writer’s inheritors. After independence, due to certain circumstances, Tbilisi Municipality transferred a part of the library to a citizen of Georgia, from whom it was necessary to obtain the house.