Սիրիահայ մշակույթի շունչը, և ոչ միայն…
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը Տեառնընդառաջ և սբ. Սարգիս զորավարին նվիրված տոների առթիվ Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի նախասրահում և Սիրահարների այգում կազմակերպել էր «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառներ:
Ցուցահանդեսներին սիրիահայերի շունչը զգացվում էր ոչ միայն նրանց կողմից ներկայացված ձեռագործ աշխատանքներում, այլև նրանց՝ երբեմն տխուր, բայց նաև հույսով լի խոսքում: Մարդիկ, ովքեր կողպել են իրենց տունը, խանութն ու արհեստանոցը, կողպել են իրենց իսկ «անցյալի» դուռն ու եկել հայրենիք` հույսով ու սպասումներով: Տարբեր են այդ մարդիկ, տարբեր՝ իրենց նախասիրություններով, զբաղմունքով, անցյալով, բայց միևնույն ժամանակ՝ իրար այնքան նման: Բոլորն էլ հայրենիք են եկել հույսով, սպասումով ու ամեն ինչ նորից, զրոյից սկսելու գիտակցմամբ: Ծանոթանանք մի քանիսին.
Անուշ Բերբերյանը մեկուկես տարի է՝ Հայաստանում է: Մոտ մեկ տարի է` անուշեղեն, ճաշատեսակներ, խմորեղեն է պատրաստում. «Մեր պատրաստածը հիմնականում իրացնում ենք պատվերների միջոցով: Արդեն մի քանի անգամ է՝ մասնակցում ենք Սփյուռքի նախարարության կազմակերպած ցուցահանդեսներին, որի շնորհիվ մեզ սկսում են ճանաչել»,-պատմում է Անուշը:
Իսկ Անի Արչինյան-Գավաֆյանը ուլունքագործությամբ է զբաղվում, փենթյուրով (կտորի վրա նկարում են, այրում ու ներկում-հեղ.): Չնայած ներկայացված գեղեցիկ աշխատանքներին` սրտնեղում է, որ նմանօրինակ աշխատանքները Հայաստանում այնքան էլ գնահատված չեն, իսկ Հալեպում պահանջարկը շատ մեծ էր. «Տարբեր պատվերներ էինք ունենում, հարսների օժիտ էինք պատրաստում: Այստեղ մեր հիմնական գնորդը զբոսաշրջիկներն են: Ամռանը նաև Վերնիսաժում եմ աշխատում: Շատ է տարբեր մեր կյանքն այստեղ, բայց ուրիշ ճար չունենք. պետք է հարմարվենք: Մութ ճամփա է մեր դիմացը, չգիտենք՝ ինչ պետք է լինի մեր վերջը»:
Տաղավարների շարքում իր գույներով առանձնանում էին փուչիկներով պատրաստված տարաբնույթ կոմպոզիցիաները, ծաղիկներն ու աքսեսուարները: Հեղինակը Վարդան Մուրադյանն է, ով Հայաստան է եկել մեկ ամիս առաջ միայն. «Մինչև Հայաստան գալս`մոտ մեկ տարի, Լիբանանում եմ ապրել, որտեղ փուչիկների ձևավորմամբ զբաղվող ընկերությունում էի աշխատում, փորձառություն ձեռք բերում: Ծրագրել էի Հայաստան գալ, բայց ցանկացա մասնագիտապես զարգանալ, նոր այստեղ գալ»:
Վարդանը տակավին քաղաքին է ծանոթանում, որովհետև առաջին անգամ է Հայաստանում, իսկ նման ցուցահանդեսի առաջին անգամ է մասնակցում. «Ցանկություն ունեմ ցույց տալու իմ աշխատանքները և հուսով եմ, որ ամեն ինչ լավ պետք է լինի: Հայաստանում փուչիկների ձևավորմամբ զբաղվում են, բայց այն, ինչ ես եմ անում, այստեղ տակավին ծանոթ չեն: Փուչիկներից տարբեր կոմպոզիցիաներ ենք պատրաստում, անգամ հագուստ կարող ենք պատրաստել, եթե ցանկացողներ լինեն: Այստեղ ամեն ինչ պետք է զրոյից սկսել, բայց հույս ունեմ, որ ամեն ինչ լավ է լինելու: Պարզապես կը ցանկանանք, որ Սփյուռքի նախարարությունը, մյուսները, մեզ քիչ մը օգնեն, որ կարողանանք ավելի լավ գաղափարներով և գործերով ներկայանալ»:
Եթե Վարդանը նոր է մասնագիտացել իր գործում, ապա արծաթագործ Վազգէն Արըճեանն արդեն 30 տարի է՝ այս արհեստի մեջ է: Հալեպում արհեստանոց, խանութ ուներ, բայց թողել է ամեն ինչ ու եկել Հայաստան. «Մեկուկես տարի է՝ Հայաստանում եմ: Հիմնական գործ չունեմ, թեթև աշխատանքներ եմ կատարում: Հայաստանցի ընկեր ունեմ, նրա մոտ եմ աշխատում: Հայաստանում շուկան նեղ է, վաճառք չկա: Ես չեմ մեղադրում Հայաստանին, ժողովրդին, ես բոլորին շնորհակալ եմ: Պարզապես ժողովրդի եկամուտը տկար է, իսկ քիչ վաստակող ժողովրդից շատ բան պահանջել չես կարող: Մեր գործերը հիմնականում զբոսաշրջիկներն են գնում. եթե շատ գան, մեր գործն էլ ավելի լավ կլինի:
Ընկեր ունեմ, ով Ամիրյան-27 հասցեում խանութ է բացել, աշխատանքներս նաև նրա մոտ են ցուցադրվում:
Հալեպում միայն 5-6 միլիոն ժողովուրդ կար, և մեր գործի պահանջարկը շատ մեծ էր: Իսկ Հայաստանում պահանջից ավելի արհեստավորներ կան: Վերնիսաժում հարյուրավոր վաճառողներ կան, յուրաքանչյուրն իր հետևում ընտանիք ունի: Մենք եկանք, նրանց կողքը կանգնեցինք և կտոր մը խլեցինք:
Արհեստավորը ճաշակ կը ցուցադրե, չի կարող պարտադրել: Հաճախորդն ինքը պետք է հավանի, ընտրի իր ուզածը: Սա առևտրի օրենքն է: Բայց քանի որ Հալեպում պահանջարկը մեծ էր, մենք էինք ճաշակ թելադրում: Մեծ էր պահանջարկը հատկապես կիրառական նշանակություն ունեցող գործերի նկատմամբ: Այստեղ էլ ցանկություն ունեմ պատրաստելու, բայց եթե պահանջարկ չկա, արդեն իմաստ չունի պատրաստելը»:
Եթե նախկինում սիրիահայ շատ տիկինների համար ձեռագործությունը ազատ ժամանակը լրացնելու միջոց էր, ապա Հայաստանում նրանք փորձում են ընտանիքի կարիքները հոգալ: Ռոզեթ Թութունջյան-Նազարյանը բնական քարերով շարֆիկներ է պատրաստում, բիժուներ, հուլունքներով վզնոցներ: Արդեն երրորդ ցուցահանդեսն է, որին մասնակցում է. «Մենք փորձում ենք մեր կյանքը շարունակել այստեղ: Շատ շնորհակալ եմ Սփյուռքի նախարարությանը, որը մեր աշխատանքները ցուցադրելու հնարավորություն է մեզ տալիս:
Այս ամիս Սուրիա պիտի երթամ, որոշ գործեր ունեմ կարգավորելու, որ կարողանամ վերջնական հոս գալ, հաստատվել և սկսել աշխատել: Պետք է տղայիս ամուսնացնեմ և Հալեպից հոս հարս եմ բերելու:
Սիրիայում էլ էի այս գործով զբաղվում, դիզայներների հետ էի աշխատում, բայց միայն ազատ ժամանակս լցնելու համար:
Բայց այս աշխատանքը Հայաստանում ապրելու համար չի բավեր, պետք է կայուն աշխատանք ունենանք: Ամսականով գործ պետք է գտնենք, որ կարողանանք կյանքներս շարունակել այստեղ: Սիրիայում մեկ հոգի աշխատում էր ու կարողանում էր ընտանիք պահել: Այստեղ ընտանիքի բոլոր անդամները պետք է աշխատեն, որ կարողանան ապրել: Այդ առումով մի քիչ դժվար է, բայց ես շատ ուրախ եմ այստեղ և չեմ ուզեր հետ դառնալ»:
Դժվար է հատկապես այն մարդկանց համար, որոնք ստիպված են մոռանալ, թերևս ժամանակավոր, սեփական նախասիրություններն ու արդեն հասուն տարիքում փորձել ընտանիքին օգտակար լինելու համար այլ զբաղմունք գտնել: Այս առումով հետաքրքիր ու մի փոքր տխուր է Մայդա Բոշկեզենյանի պատմությունը. «Երկու տարի է՝ Հայաստանում եմ: Մեզ «քաջալերողը» խմորեղեններն են, երևի սուրիահայերու համեմունքը դուր եկավ հայաստանցիներին, մենք էլ առիթից օգտվում ենք: Երկրորդ ցուցահանդեսն է, որին մասնակցում ենք: Մարդիկ հավանեցին, շատ գոհ մնացին և սկսեցին պատվերներ տալ:
Արդեն որոշել ենք այստեղ մնալ և գոյատևելու համար պետք է աշխատել: Հալեպում մասնագիտությամբ ատամնաբույժի ասիստենտ էի, դերասանուհի էի, երգում էի, այստեղ այդ ամենը լրիվ այլ ձև ստացավ, բայց արդեն հարմարավել եմ»:
Տիկին Մայդան մասնագիտությամբ աշխատելու փորձեր արել է, բայց՝ «Քաջալերող չէր, ամսականները քիչ էին: Մենք տան վարձ ենք տալիս, իսկ վաստակածը չի բավականացնում: Այդ պատճառով էլ փորձում ենք համեմատաբար եկամտաբեր աշխատանք անել:
Նախասիրություններս՝ այն, ինչը նստած է իմ մեջ, չեմ մոռացել: Հովհ. Թումանյանի տուն-թանգարանում երբեմն թատերական ձեռնարկների, հեքիաթի փառատոնի եմ մասնակցում:
Հալեպում Համազգայինի թատրոնում, Բարեգործականի Ադամյան թատերախմբում եմ խաղացել: Հայաստանյան շատ բեմադրիչների հետ եմ աշխատել՝ Նիկոլայ Ծատուրյան, Արա Երնջակյան, Արտաշես Հովհաննիսյան, Հասմիկ Տեր-Կարապետյան, Նարինե Մալյան:
Մեզ համար այնտեղ ուրիշ կյանք էր, սիրողականներ էինք ու այդ ամենն անում էինք մշակույթը և արվեստը պահելու համար:
Կամաց-կամաց կը վարժվինք այստեղի սովորույթներին: Երբ մնալու նպատակով ես ապրում, արդեն պետք է ընտելանաս. քիչ մը զիջողություն, քիչ մը կօգնե լավ մարդկանցով շրջապատված լինելը: Փառք Աստծո, ես շատ լավ մարդկանցով եմ շրջապատված: Այն ծանոթությունները, որ ունեցել եմ Հալեպում, օգնում են ինձ հարմարվել, ընտելանալ:
Օրինակ՝ Գառնիկ Սեյրանյանը, ով Հալեպում Համազգայինի թատերախմբի հետ որպես բեմադրիչ էր աշխատում: Երևանում նա և ուրիշներն ինձ շատ օգտակար դարձան, և նրանց լավությունը ես չեմ մոռանա, երախտապարտ եմ բոլորին ու շատ շնորհակալ:
Ուրախ եմ, որ Հայաստանի մեջ տակավին կան շատ լավ մարդիկ, ովքեր ամեն գնով փորձում են հալեպահայերին օգնել, քաջալերել, որ մնան այստեղ, չարտագաղթեն: Շատ հպարտ եմ, որ նման մարդկանցով եմ շրջապատված»:
Այս մարդիկ ու նրանց նման հազարավոր սիրիահայեր այսօր փորձում են Հայաստանում հաստատվել, կայանալ ու բացել մի նոր դուռ, որը, հույս ունենք, որ նրանք երբևէ չեն կողպի: Իսկ դրա համար անհրաժեշտ է նաև բոլորիս աջակցությունը…

Дыхание культуры сирийских армян, и не только…
По случаю праздников, посвященных Теарнэндарач и Св. Саркису зоравару Министерство Диаспоры РА в фойе Государственного театра музыкальной комедии им. Акопа Пароняна и Сквере влюбленных организовало благотворительные выставки-ярмарки «Дыхание культуры сирийских армян в Ереване».
Дыхание сирийских армян ощущалось на выставке не только в представленных ими рукодельных работах, но и в порой грустных, но преисполненных надежды словах. Люди, закрывшие свои дома, магазины и мастерские, закрыли двери своего «прошлого» и приехали на родину с надеждой и ожиданиями. Различны эти люди, различны по своим предпочтениям, занятиям, прошлому, но в то же время так похожи друг на друга. Все приехали на родину с надеждой, ожиданиями, и осознанием, что все снова придется начинать с нуля. Познакомимся с некоторыми.
Ануш БЕРБЕРЯН в Армении находится около полутора лет. Около года готовит сладости, блюда, мучное. «�?зготовленное нами реализуем в основном посредством заказов.  Уже несколько раз участвуем в организуемых Министерством Диаспоры выставках, благодаря чему нас начинают узнавать», – рассказывает Ануш.
А Ани АРЧ�?НЯН-ГАВАФЯН занимается изготовлением монисто, пентюром (рисуют на ткани, выжигают и красят – автор). Несмотря на прекрасные представленные работы жалуется, что подобные работы в Армении не слишком ценятся, а вот в Алеппо спрос был очень высокий. «У нас бывали разные  заказы, готовили приданое невестам. Здесь наши основные покупатели – туристы. Летом работаю и на Вернисаже. Слишком другая здесь жизнь у нас, но что делать – надо приспосабливаться. Впереди у нас темный путь, не знаем, что будет в конце».
В ряду павильонов своими красками выделяются различные композиции, изготовленные из надувных шариков, цветы и аксессуары. Автор – Вардан МУРАДЯН, приехавший в Армению всего месяц назад. «До приезда в Армению около года прожил в Ливане, где работал в компании по оформлению шариков, приобрел опыт. Планировал приехать в Армению, но захотелось профессионально развиться, потом приехать».
Вардан пока еще знакомится с городом – в Армении он впервые. А в подобных выставках тоже участвует первый раз. «Мне хочется показать свои работы, надеюсь, все будет хорошо. В Армении оформлением шариков занимаются, но с тем, что делаю я,  здесь пока не знакомы. �?з шариков делаем различные композиции, можем даже изготовить одежду, если найдутся делающие. Здесь все надо начинать с нуля, но надеюсь, все будет хорошо. Просто хотелось бы пожелать, чтобы Министерство Диаспоры, другие немного помогли нам, чтобы могли предстать еще лучшими идеями и работами».
Если Вардан еще только начал специализироваться в своем деле, то ювелир Вазген АРЕЧЯН уже 30 лет занимается своим ремеслом. В Алеппо имел мастерскую, магазин, но бросил все и приехал в Армению. «Полтора года в Армении. Постоянной  работы нет, хотя и выполняю заказы. У меня есть местный приятель – работаю у него. Рынок в Армении тесный, торговли нет. Я не виню Армению, народ, благодарен всем. Просто доходы населения недостаточны, а с мало зарабатывающего народа многого не потребуешь. Наши изделия в основном приобретают туристы: если их будет больше, наши дела пойдут в гору.
Есть у меня друг, который на Амиряна, 27 открыл магазин, мои работы демонстрируются и у него.
В одном только Алеппо было 5-6 миллионов населения, и наша работа была очень востребована. А в Армении мастеров больше, чем спроса. На Вернисаже стоят сотни продавцов, за каждым – семья. Мы приехали, встали рядом с ними, и оторвали у них кусочек.
Мастер демонстрирует художественный вкус – не может навязывать. Покупатель сам должен одобрить, выбрать по своему вкусу. Это закон торговли. Но поскольку в Алеппо спрос был высокий, мы диктовали вкус. Очень большим спросом пользовались изделия, имеющие практическое значение. Здесь мне тоже хочется изготавливать такие, но если нет спроса – изготавливать не имеет смысла».
Если прежде для многих сирийских армянок рукоделие было средством заполнить досуг, то в Армении они пытаются обеспечить этим нужды семьи. Розет ТУТУНДЖЯН-НАЗАРЯН изготавливает шарфики с натуральными камнями, бижутерию, колье из бус. Участвует уже в третьей выставке. «Мы пытаемся продолжать свою жизнь здесь. Очень благодарна Министерству Диаспоры что дает возможность демонстрировать наши работы.
В этом месяце должна поехать в Сирию, надо уладить там некоторые дела, чтобы иметь возможность окончательно утвердиться здесь и работать. Сына собираюсь женить, невесту привезу из Алеппо.
В Сирии я тоже занималась этим, работала с дизайнерами, но только чтобы скрасить свой досуг.
Но в Армении этой работы для жизни недостаточно – нужно иметь стабильную работу. Нужно найти работу, чтобы суметь продолжить жизнь здесь. В Сирии один человек работал и мог содержать семью. Здесь все члены семьи должны работать, чтобы суметь выжить. В этом плане немного тяжело, но я очень рада здесь и не хочу возвращаться».
Трудно особенно для тех, кто вынужден забыть, хотя бы на время, собственные предпочтения и уже в зрелом возрасте чтобы быть полезным семье попытаться найти другое занятие. В этом плане интересна и немного грустна история Майды БОШКЕЗЕНЯН. «Два года нахожусь в Армении. Нас «вдохновляют» кондитерские изделия, наверное, приправы сирийских армян понравились местным. Ну, мы и пользуемся случаем. Участвую уже во второй выставке. Людям понравилось, остались очень довольны и начали делать заказы.
Уже решили остаться здесь, а для существования необходимо работать. В Алеппо я была ассистенткой стоматолога, была актрисой, пела, но здесь все это повернулось совершенно иначе, уже свыклась».
Госпожа Майда предпринимала попытки работать по специальности, но «не спасало, зарплата была маленькая. Мы платим за аренду дома, а заработанного не хватает. �?менно поэтому пытаемся найти сравнительно доходную работу.
Предпочтения свои не забыла – иногда участвую в театральных мероприятиях, фестивалях сказки в Доме-музее Ованеса Туманяна.
В Алеппо играла в театре Общенационального, в театральной труппе Адамян Благотворительного. Со многими постановщиками из Армении работала – Николаем Цатуряном, Ара Ернджакяном, Арташесом Ованнисяном, Асмик Тер-Карапетян, Нарине Малян.
Там у нас была другая жизнь – мы были любителями и делали все это, чтобы сохранить культуру и искусство.
Мало-помалу привыкнем к здешним обычаям. Когда живешь с целью остаться – должен интегрироваться. Немного поможет уступчивость, немного – окружение хороших людей. Слава Богу, я окружена замечательными людьми. Знакомства, которые имела в Алеппо, помогают мне адаптироваться, интегрироваться.
Например, Гарник Сейранян, который в Алеппо работал постановщиком в Общенациональном. В Ереване он и другие очень помогли мне, и я этого не забуду, признательна и очень благодарна всем.
Рада, что в Армении есть очень хорошие люди, которые стараются любой ценой помочь, поддержать армян из Алеппо, чтобы остались здесь не иммигрировали. Очень горда, что окружена такими людьми».
Эти люди и тысячи таких же сирийских армян сегодня пытаются утвердиться в Армении, состояться и раскрыть новую дверь, которую, надеемся, они никогда не запрут. А для этого нужно желание каждого из нас…