Ծովը խլեց սիրիահայ աղջկա ընտանիքին, իսկ նրա փրկօղակը Հայաստանը դարձավ
Սիրիահայեր Թեքեյանների ընտանիքի պատմությունն անցյալ տարի հուզեց շատերին: Օրեր, շաբաթներ շարունակ մեր հերոսուհի՝ Սերլի Թեքեյանը սպասեց՝ հույսով, որ կվերագտնի ընտանիքին…ավաղ, հաջողվեց փրկվել միայն քրոջը՝ Արինային…
Իսկ պատմությունը սկիզբ է առնում Սասունից ու Անյթապից, որտեղից էլ սերում են Սերլիի հայրական ու մայրական կողմերի մեծ պապիկները: Ցեղասպանությունը վերապրած շատ հայորդիների նման նրանք ևս ապաստան են գտնում Սիրիայում, այնտեղ կառուցում են իրենց նոր բույնը: 18-ամյա Սերլիի ընտանիքում բոլորը արվեստի հանդեպ մեծ սեր ունեին: Հայրը կիթառի խումբ ուներ Սիրիայում, մայրն էլ դաշնակահարուհի էր. վերջին տարիներին, երբ ընտանիքը Սիրիայից Լիբանան տեղափոխվեց, դասավանդում էր Բեյրութի Համազգային դպրոցում:
Միայն թե Սերլիի միտքն անընդհատ Հայաստանի հետ էր, ու անցյալ տարվա ապրիլին եկավ Երևան՝ տատիկի ու քեռու մոտ: «Ինձ Երևան բերողն Աստված էր, Երևանն ինձ համար աշխարհի կենտրոնն էր ասես»,-հիշելով մեկ տարվա վաղեմության դեպքերը՝ «Հայերն այսօր»-ին պատմում է Սերլին:
Մինչ Սերլին հաստատվում է Երևանում, հաճախում այստեղ դպրոց ու նոր ընկերներ ձեռք բերում, ընտանիքը՝ հայրը, մայրը, տատիկը, 19-ամյա քույրն ու 10-ամյա եղբայրը, որոշում են Բեյրութից նավով հասնել Թուրքիա, հետո՝ Հունաստան որպեսզի այնտեղից էլ տեղափոխվեն Գերմանիա՝ Սերլիի մորաքրոջ մոտ: Այս ընտանիքին, ցավոք, միասին լինել վիճակված չէր: Թուրքիայից Հունաստան ճանապարհին նավը խորտակվում է, և Սերլիի ընտանիքի 4 անդամները խեղդվում են՝ մայրը, հայրը, տատիկն ու 10-ամյա եղբայրը: Փրկվում է միայն քույրը՝ Արինան, ով 4 ժամ լողալուց հետո հասնում է Իզմիր, և այսօր քրոջ հետ միասին ապրում է Երևանում:
Այդ ծանր օրերի ապրումների մասին խոսելիս՝ Սերլին չի կարողանում թաքցնել հուզմունքը, բայց անգամ այդ դեպքում նրա աչքերում սերն է խոսում, և ոչ դառնությունը: Ի դեպ, Սերլին իր անունը հենց այդպես էլ մեկնաբանում է՝ սիրով լի…
«Այսքան կորուստներից հետո հասկանում ես, որ միայն «մարդ» լինելով՝ անհնար է խաղաղությունը վերապրել, պետք է նաև աստվածայինը, վերերկրայինը…Հավատն է, որ փրկում է ինձ»,-ասում է 18-ամյա հայուհին, ով այդչափ փորձությունների միջով անցնելուց հետո էլ լի է կենսուրախությամբ, Հայրենիքի հանդեպ սիրով ու ապագայի պլաններով: Սերլին այս տարի ավարտեց դպրոցն ու մտածում է դիզայներ դառնալու մասին: Դեռ չի որոշել, որ ԲՈՒՀ-ում կսովորի, բայց, համոզված է՝ ինչ ուղի էլ, որ ընտրի, Հայրենիքի ու արվեստի հանդեպ սերը չի փոխվի:

The sea took the Syrian-Armenian girl’s family from her, and Armenia became her lifesaver
The story of the Syrian-Armenian Tekeian family touched the hearts of many people last year. Our hero, Serli Tekeian waited for days and weeks with the hope of finding her family again, but unfortunately, she only managed to save her sister, Arina…
The story begins from Sasun and Aintab where the great-grandfathers of Serli’s mother’s and father’s sides were born. Like many survivors of the Armenian Genocide, they also took shelter in Syria where they created their new home. All members of 18-year-old Serli’s family had a great love for the arts. Her father had a guitar club in Syria, and her mother was a pianist. A couple of years ago, the family moved from Syria to Lebanon, and during those years, Serli’s mother was teaching at Hamazkayin’s school in Beirut.
11143170_862437740479428_1600828739398919916_n
The only thing was that Armenia was constantly on Serli’s mind. In April 2015, Serli came to Yerevan with her grandmother and maternal uncle. “God brought me to Yerevan. It seemed as though Yerevan was the center of the world,” Serli told Hayern Aysor as she remembered the events that took place last year.
While Serli settles in Yerevan, starts attending the local school and makes new friends, her family (mother, father, grandmother, 19-year-old sister and 10-year-old brother) decides to sit on a boat, travel from Beirut to Turkey and then to Greece so that it can move to Germany to be with Serli’s maternal aunt. However, this family was not destined to be together. On the way from Turkey to Greece, the ship sinks, and the four members of Serli’s family (mother, father, grandmother and 10-year-old brother) drown. Only her sister, Arina is saved. She swims to Izmir for four hours. Today, she lives in Yerevan with her sister.
Serli isn’t able to hold back her tears as she talks about what she experienced during those days, but even in this case, there is love in her eyes, not bitterness. By the way, the name Serli means just that. Her name is composed of the Armenian words “ser” (love) and “li” (full)…
10665087_613217922121334_3107740922696579029_n 10551078_754236587948799_1729907494868074379_n
“After all these losses, I realize that you can’t live in peace again by only being a “human being”. You also need that which is divine and unearthly…Faith is what saves me,” said the 18-year-old Armenian who, after undergoing all these trials and tribulations, is full of joy, loves the Homeland and has plans for the future. This year, Serli graduated from school and is thinking of becoming a designer. She still hasn’t decided which university she will apply to, but is certain that her love for the Homeland and the arts won’t change no matter which path she chooses to take.