«Սիրիահայ մշակույթի շունչը» խորագրով բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառը Սիրահարների այգում
Փետրվարի 15-ին Տեառնընդառաջ և Սուրբ Սարգիս զորավարին նվիրված եկեղեցական տոների առթիվ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Արարատյան Հայրապետական թեմը կազմակերպել էր տոնակատարություն, որը մեկնարկեց առաջնորդանիստ Ս. Սարգիս եկեղեցուց դեպի Սիրահարների այգի ընթացող խաչապտույտով: Երթին մասնակցում էին նաև սիրիահայեր:
Սիրահարների այգում կազմակերպված միջոցառումն իրենց ներկայությամբ պատվեցին  ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը և վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ տոնակատարության  շրջանակներում Սիրահարների այգում կազմակերպվեց նաև «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» խորագրով ցուցահանդես-տոնավաճառը, որին մասնակցում էր շուրջ 4 տասնյակ սիրիահայ: Ցուցահանդեսում ներկայացված էին նրանց ձեռագործ աշխատանքները, զարդեր, հրուշակեղեն և այլն:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, հոգևորականներ և պաշտոնատար անձինք այցելեցին ցուցահանդես-տոնավաճառի տաղավարներ, ծանոթացան սիրիահայերի աշխատանքներին:
Ցուցահանդես-տոնավաճառի մասնակից սիրիահայերը իրենց երախտագիտությունը հայտնեցին հայրենի իշխանությանը՝ դժվարին կացության մեջ իրենց ձեռք մեկնելու և աջակցելու համար:

“Breath of Syrian-Armenian Culture in Yerevan” charity fair held at Lovers’ Park in Yerevan
On Feb. 15, on the occasion of Tyarndarach and Saint Sargis Day, the Araratian Patriarchal Diocese of the Armenian Holy Apostolic Church organized a celebration that kicked off with a spin from Saint Sargis Church to Lovers’ Park in the shape of a cross. Syrian-Armenians also participated in the march.
RA President Serzh Sargsyan and Prime Minister Tigran Sargsyan honored the event at Lovers’ Park with their presence.
During the event organized by the RA Ministry of Diaspora, nearly 40 Syrian-Armenians participated in the “Breath of Syrian-Armenian Culture in Yerevan” charity fair, which showcased hand-made works, jewels, pastry and more.
RA Prime Minister Tigran Sargsyan, clergymen and state officials visited the pavilions and became familiar with the Syrian-Armenians’ works.
The Syrian-Armenians participating in the charity fair expressed their gratitude to the Armenian government for extending a helping hand and supporting them in these difficult times.