Թավշյա հեղափոխությունն ավտրալահայ ընտանիքին Հայաստան բերեց
Հոկտեմբերի 10-ին Ավստրալիայից իրենց երկու երեխաների հետ Հայաստան ժամանեցին ամուսիններ Արա Աղաջանյանը և Մարինա Օգանեսյանը, որոնք որոշել են բնակություն հաստատել Երևանում:
«Զվարթնոց» օդանավակայանում նրանց դիմավորեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Բաբկեն Տեր Գրիգորյանը, նախարարության աշխատակիցները և ընտանիքի բարեկամները:
Բաբկեն Տեր Գրիգորյանը, բարի գալուստ մաղթելով հայրենադարձ ընտանիքին, կարևորեց հայրենիք վերադառնալու որոշումը՝ հույս հայտնելով, որ նրանց քայլը շատ սփյուռքահայերի համար օրինակ կդառնա: «Այս ընտանիքի հայրենադարձվելը խոսում է այն մասին, որ սփյուռքը հետաքրքրված է Հայաստանով, որ սփյուռքահայերը այլևս Հայրենիք են գալիս ո՛չ թե զբոսաշրջիկի կարգավիճակով, այլ սեփականատիրոջ իրավունքով»,- ընդգծեց փոխնախարարը:
Արա Աղաջանյանը «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում նշեց, որ իրենց ուրախությունն ու հուզմունքն աննկարագրելի են, քանի որ այս օրվան երկար են սպասել: Լինելով տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) մասնագետ՝ նա ցանկանում է իր վերադարձով օգտակար լինել Հայաստանի զարգացմանը, ներդրում անել և աշխատատեղեր ստեղծել:
«Դեռ անցյալ տարի էինք որոշել Հայաստանում հաստատվել, սակայն ինչ-ինչ պատճառներով հետաձգվում էր: Գարնանը Հայաստանում տեղի ունեցած Թավշյա հեղափոխությունը նոր խթան հանդիսացավ, որոշեցինք շտապել և մինչև տարեվերջ հայրենիք տեղափոխվել: Մեծ հույսերով ենք եկել: ճիշտ է, գիտակցում ենք, որ դժվարությունների բախվելու ենք, բայց չենք վհատվում, քանի որ գիտենք՝ ամեն ինչ լավ է լինելու»,- նշեց Արա Աղաջանյանը:
Մարինա Օգանեսյանը «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց, որ հայրենիքում մշտական բնակություն հաստատվելու հիմնական պատճառն իրենց երեխաների՝ 10-ամյա Արսենի և 13-ամյա Գայանեի ապագայով մտահոգ լինելն է եղել:
«Մեր երեխաները ծնվել և մեծացել են հեռավոր Սիդնեյում, սակայն հաճախակի այցելել և սերտ կապ են ունեցել Հայրենիքի հետ: Մենք էլ ամեն կերպ հետևել ենք նրանց ինքնության ու ազգային դիմագծի պահպանմանը: Սա է պատճառը, որ ցանկանում ենք` նրանք Հայաստանում դպրոց հաճախեն և իրենց ապագան այստեղ կերտեն»,-ասաց Մարինա Օգանեսյանը:

«Бархатная революция» стала причиной возвращения в Армению армянской семьи из Австралии
10 октября супруги Ара Агаджанян и Марина Оганнесян из Австралии прибыли в Армению с двумя детьми, с намерением поселиться в Ереване.
В аэропорту «Звартноц» их встретили заместитель министра Диаспоры Бабкен Тер-Григорян, сотрудники Министерства и родственники.
Бабкен Тер- Григорян, тепло встретив семью репатриантов, приветствовал решение вернуться на родину и выразил надежду, что их шаг станет примером для многих армян в диаспоре. «Репатриация этой семьи означает, что Диаспора интересуется Арменией, что наши соотечественники возвращаются в Армению не как туристы, а как полноправные владельцы», – сказал заместитель министра.
Как сказал в интервью «Hayern Aysor» Ара Агаджанян, их переполняют радость и волнение, которые невозможно описать словами, так как они очень долго ждали этого дня. Будучи специалистом в области �?нформационных технологий (�?Т), он хочет внести свой вклад в развитии Армении, инвестировать в экономику и создать новые рабочие места.
«Мы еще в прошлом году приняли решение переселиться в Армению, но по независящим от нас причинам, это заняло некоторое время. «Бархатная революция», которая произошла весной в Армении, стала тем самым стимулом, которая послужила толчком для решения вернуться на родину до конца года. Мы приехали с большими надеждами. Честно говоря, мы понимаем, что мы неизбежно столкнемся с трудностями, но мы не расстраиваемся, так как знаем- все будет хорошо », – сказал Ара Агаджанян.
Марина Оганнесян в интервью «Hayern Aysor» отметила , что основной причиной возвращения на родину стала обеспокоенность за будущее детей, 10-летнего Арсена и 13-летней Гаяне.
«Наши дети родились и воспитывались в далеком Сиднее, но они часто бывали в Армении и имеют здесь много друзей и знакомых . Мы поддерживали их в стремлении сохранить свою национальную идентичность. Вот почему мы хотим, чтобы они учились в армянской школе и построили здесь свое будущее здесь », – сказала Марина Оганнесян.