Արսեն Աֆրիկյան.«Հայրենիքը պետք է մեր սրտում գտնենք»
ՀՀ սփյուռքի նախարարության հյուրընկալ դռները միշտ բաց են Հայրենիք այցելող, Հայրենիքի կարոտով ապրող, Հայրենիք վերադարձող յուրաքանչյուր հայի համար: Ինչպես իմ հարցազրույցներից մեկի հյուրն ասաց՝ «Սփյուռքի նախարարությունը տուն է՝ տան մեջ, այն Ներսի տունն է…»: Հենց այդ Ներսի տան ջերմ մթնոլորտում էլ օրերս զրուցեցի ամիսներ առաջ ՌԴ-ի Վոլգոգրադ քաղաքից հայրենադարձված երիտասարդ հայորոդու և գիտնականի՝ Արսեն Աֆրիկյանի հետ:
«Գրեթե 5 ամիս է, ինչ տեղափոխվել եմ Հայրենիք: 8 տարեկան էի, երբ հայտնվեցի օտար երկրում, նոր միջավայրում: Սկզբում գնացել էր հայրս (այն ժամանակ վիճակը լավ էր թե՛ Հայաստանում, թե՛ Ռուսաստանում): Այնտեղ էին բնակվում հորաքույրներս ու մորեղբայրս: Հայրս գնացել էր՝ 1-2 տարի աշխատելու մտադրությամբ, սակայն երկրաշարժի լուրն առնելով՝ նա վախեցավ ստեղծված իրավիճակից և մեզ էլ կանչեց իր մոտ: Մայրս, եղբայրս և ես գրեթե արտասվելով ենք գնացել Հայաստանից. դժվար էր հեռանալ Հայրենիքից և նոր կյանք հաստատել օտար ափերում: Երկու-երեք տարին մեկ եկել ենք Հայաստան, ու ես միշտ շփվել եմ համադասարանցիներիցս շատերի հետ, միշտ պահել եմ կապս Հայաստանի ու ընկերներիս հետ: Վոլգոգրադում ավարտեցի դպրոցը, ընդունվեցի տեղի պետական համալսարանի կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետ, ավարտեցի՝ ստանալով համակարգչային տեխնոլոգիաների մասնագետի, մաթեմատիկոսի որակավորում: Ավարտելուց հետո անմիջապես դասախոսական աշխատանքի եմ անցել նույն համալսարանում, այնուհետև՝ տեղափոխվել եմ մեկ այլ ճանաչված բուհ՝ Ճարտարագիտական համալսարան:
…Հայրենիք վերադառնալուս երազանքը 8 տարեկանից իմ սրտում միշտ փայփայել եմ. մեզնից ոչ մեկն էլ այդպես էլ չհամակերպվեց Հայաստանից հեռու ապրելու մտքի հետ: Օտար երկիրը, որքան էլ լավը լինի, երբեք Հայրենիք չի դառնա. դրսում դու երկրորդ-երրորդ կարգի մարդ ես, հողը ոտքերիդ տակ ամուր չէ: 2004թ. եկա Հայաստան, երբ 24 տարեկան էի և հասկացա, որ անպայման պետք է վերադառնամ Հայրենիք, որ իմ տեղն այստեղ է՝ իմ հարազատ երկրում: Ես Վոլգոգրադի հայկական համայնքի երիտասարդական թևի ղեկավարն էի, ունեի աշխատանք, բիզնես, գրեթե բոլոր հարազատներս այնտեղ էին, սակայն… ինձնից հեռու էր ամենաթանկ հարազատս՝ Հայրենիքս: Անցյալ տարի ամուսնացա հայաստանցի աղջկա հետ. նա էլ չէր ուզում դրսում ապրել, և մենք տեղափոխվեցինք Հայաստան. արդեն մի փոքրիկ ունեմ՝ Նարեկս: Մեր երջանիկ եռանկյունին վայելում է Հայրենիքի ջերմությունը: Մենք, ավելի կոնկրետ՝ ես, այլևս կարոտյալ չեմ, ես իմ տանն եմ, իմ հողի վրա, իմ երազներում փայփայած Հայրենիքում: Թեև աշխատանք չունեմ, որևէ պետական հիմնարկում չեմ աշխատում, սակայն քիչ-միչ ինչ-ինչ գործեր եմ անում իմ մասնագիտությամբ: Ինձ այնքան էլ չի հուզում աշխատավարձի չափը, միայն թե որևէ տեղ աշխատեմ իմ մասնագիտությամբ և օգտակար լինեմ երկրիս: Դիմել եմ նաև Սփյուռքի նախարարությանը: Մեծ ցանկություն ունեմ միավորելու Սփյուռքի և Հայաստանի երիտասարդներին, երիտասարդական կառույցներին: Դեռևս հայ երիտասարդների առաջին համաժողովում հիմք դրվեց համատեղ ծրագրերին, համագործակցությանը: Այս տարի ես մասնակցեցի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում կազմակերպված երիտասարդական երկրորդ համաժողովին. ստեղծվեցին նոր ծանոթություններ, ձևավորեցինք աշխատանքային խումբ: Շատ գրագետ, պատրաստված երիտասարդներ ունենք, բայց պոտենցիալը գրեթե չի օգտագործվում: Նպատակներիցս մեկը հայ երիտասարդներին օտար երկրներից Հայաստան բերելն է՝ իհարկե, նրանց ներկայացնելով այստեղի առավելությունները: Բնականաբար, եթե ես հենց իմ օրինակով ներկայացնեմ մեր երկրի առավելությունները, նրանց կհամոզեմ, հավատ կներշնչեմ, իսկ դա հավաստի կլինի այն դեպքում, եթե ես ունենամ հիմնական աշխատանք, եթե մեր ժողովուրդը բարեկեցիկ ապրի, եթե փողոցներում ամեն քայլափոխի մուրացիկներ չլինեն: Ես եկա Հայրենիք ոչ թե այն բանի համար, որ Հայաստանը ծաղկում էր, իսկ Վոլգոգրադում վատ էր վիճակը, ճիշտ հակառակը… Ես եկա, որովհետև, ի վերջո, մի օր պիտի տուն դառնայի: Ես ափսոսում եմ մեր տաղանդավոր ուղեղների՝ դեպի արտերկիր արտահոսքի համար. ինչո՞ւ մեր ժողովրդի տաղանդը չծառայեցնել Հայրենիքի շահերին: Մենք քիչ ենք, փոքր ենք, բայց ադամանդի փայլ ու բարձր հարգ ունենք: Հիմա աշխարհում գրեթե ամենուր պատերազմական գործողություններ են. որպես անալիտիկ, մաթեմատիկոս՝ կարծում եմ՝ ճիշտ ժամանակն է խելացիորեն օգտվել առիթներից և մոբիլիզացնել գաղափարները, օգուտներ քաղել, ոչ թե տուժել… Ճիշտ դիվանագիտությունն այս պահին անչափ կարևոր է:
Ես դասավանդում էի Վոլգոգրադում, իմ ուսանողների մեջ կային նաև ադրբեջանցի երիտասարդներ, ովքեր, իմանալով, որ դասախոսը հայ է, մի տեսակ վախենում էին, բայց նրանցից ոչ մեկը կողմ չէր պատերազմին, լարվածությանը, ժողովուրդների թշնամությանը. պարզապես, ցավոք, դեռ մանկուց նրանց հոգում ատելություն են սերմանել հայերի հանդեպ: Պատերազմի հրձիգները միշտ էլ իշխանություններն են, երկրի ռազմատենչ ղեկավարներն ու նրանց զավթողական քաղաքականությունը, հասարակ ժողովուրդը միշտ էլ խաղաղության կողմնակիցն է: Ես Արևմտյան Հայաստանից՝ Բայազետ-Իգդիր ճանապարհի գյուղերից մեկից 1824թ. գաղթածների ժառանգներից մեկն եմ, ծնողներս Նորադուզից են: Մեր ընտանիքում արգելված է խոսել ռուսերենով, հայերենն ու հայեցին է մեր ընտանիքի նկարագիրը: Ես Ձեր այն հարցին, թե ինչ է ինձ համար Հայրենիքը, կպատասխանեմ, որ Հայրենիքն ինձ համար իմ տատիկն էր՝ հայաբույր, հայաշունչ… Հետո հասկացա, որ Հայրենիքը պետք է մեր սրտում գտնենք:
Նոր տարվա նախաշեմին ուզում եմ հորդորել իմ հայրենակիցներին, որ երջանկությունը չփնտրեն օտար ափերում, երջանկությունը Հայաստանն է, այստեղ շատ բաներ կան, որոնք ուրիշ տեղ չեք գտնի՝ արև, անմահական ջուր, հողի ուժ, մեծ զորություն, հոգևոր աննման արժեքներ…»:

Arsen Afrikyan: “We need to find the Homeland in our hearts”
The doors of the RA Ministry of Diaspora are always open for every Armenian visiting the Homeland, living with the longing for the Homeland and returning to the Homeland. As the interlocutor of one of my interviews said, ��?the Ministry of Diaspora is a home within a home, the home of the Inside…’ It was in the warm atmosphere of the home of that Inside in which I interviewed Arsen Afrikyan, a young Armenian scholar who repatriated from the Russian city of Volgograd a couple of months ago.
“It has been about five months since I moved to the Homeland. I was 8 years old when I found myself in a foreign country and in a new environment. My father went first (at the time, he wasn’t feeling well in Russia or Armenia). My paternal aunts and my maternal uncle were living there. My father had gone with the intention to work for about two years, but when he learned about the earthquake, he got afraid of the situation and told us to come to Russia. My mother, brother and I almost cried as we were leaving Armenia. It was hard to leave the Homeland and start a new life abroad. We have come to Armenia once every two or three years, and I have always had contacts with many of my classmates and have maintained my relations with Armenia and friends. I graduated from school in Volgograd, got accepted to the applied mathematics faculty of the local university and graduated as an expert in computer technologies and a mathematician. Upon graduation, I immediately started lecturing at the same university, after which I was transferred to another recognized university, that is, the Engineering University.
…I have always cherished the dream of returning to the Homeland since I was 8. Neither I nor any one of my family members came to grips with the idea of living far away from Armenia. No matter how good a foreign country is, it can never become the Homeland. In a foreign country, you are secondary, and you don’t feel strong on the land beneath your feet. In 2004, I came to Armenia. I was 24, and I realized that I had to return to the Homeland and that this is where I had to be. I was the head of the youth wing of the Armenian community of Volgograd. I had a job and a business, and almost all my relatives were there, but…my most precious ��?relative’, that is, my Homeland was far from me. Last year, I got married to a girl from Armenia. She also didn’t want to live abroad. We moved to Armenia, and now we have a little boy named Narek. We enjoy the warmth of the Homeland. We, more specifically me, don’t long for the homeland anymore. I am home, on my land and in the Homeland of my dreams. I don’t have a job and don’t work for any state organization, but I do work a little by my profession. I don’t really care about the salary. The only thing I care about is working by my profession and helping my country. I have also contacted the Ministry of Diaspora. I really want to help bring the young Armenians of Armenia and the Diaspora and youth organizations together. The first pan-Armenian youth forum laid the foundation for cooperation and the implementation of joint programs. This year, I participated in the second pan-Armenian youth forum at the Armenian Genocide Museum-Institute where I established new contacts. We created a task force. We have very literate and well-trained youth, but the potential is not used very much. One of my goals is to help bring Diaspora Armenian youth to Armenia and, of course, present the advantages of Armenia. Naturally, if I present our country’s advantages with my example, I will convince them and instill faith in them, and that will be credible, if I have a stable job, if our people live well and if we don’t see beggars at every step of the way. I didn’t come to the Homeland because Armenia was thriving and Volgograd was in a bad situation, but the opposite…I came because I was eventually going to return to my home. I regret to see gifted Armenians leaving Armenia. Why can’t we serve the talent of our nation for the interests of the Homeland? We are small in number, but we shine like a diamond. There are wars taking place in almost all parts of the world today. As an analyst and mathematician, I believe now is the right time to take advantage of opportunities, turn ideas into a reality, gain benefits and not suffer losses…The right diplomacy is very important now.
In Volgograd I was a teacher. Some of my students were Azerbaijanis. Knowing that their teacher was Armenian, they would be somewhat afraid, but all of them said they didn’t want war, tension and enmity between nations. Unfortunately, they have been instilled with hatred towards the Armenians since childhood. The authorities, the leaders of countries with the desire for war and their expansionist policies that provoke war, but the average people always support peace. I am one of the descendants of the Armenians who migrated from one of the villages on the Baiazet-Igdir road (in Western Armenia) in 1824, and my parents are from Noraduz. Russian language is prohibited in our family, and the Armenian language and an Armenian upbringing are the image of our family. You asked me what the homeland means to me, and I will say that it is like my grandmother, who was very Armenian…Only later did I understand that we need to find the Homeland in our hearts.
As we approach the New Year, I would like to urge my compatriots to not seek happiness abroad. Happiness is in Armenia. There are many things here that you won’t find anywhere else, like the sun, the immortal war, the power of the land, the great strength and the exceptional spiritual values…”