Արսեն Աֆրիկյան.«Հայրենիքը պետք է մեր սրտում գտնենք»
ՀՀ սփյուռքի նախարարության հյուրընկալ դռները միշտ բաց են Հայրենիք այցելող, Հայրենիքի կարոտով ապրող, Հայրենիք վերադարձող յուրաքանչյուր հայի համար: Ինչպես իմ հարցազրույցներից մեկի հյուրն ասաց՝ «Սփյուռքի նախարարությունը տուն է՝ տան մեջ, այն Ներսի տունն է…»: Հենց այդ Ներսի տան ջերմ մթնոլորտում էլ օրերս զրուցեցի ամիսներ առաջ ՌԴ-ի Վոլգոգրադ քաղաքից հայրենադարձված երիտասարդ հայորոդու և գիտնականի՝ Արսեն Աֆրիկյանի հետ:
«Գրեթե 5 ամիս է, ինչ տեղափոխվել եմ Հայրենիք: 8 տարեկան էի, երբ հայտնվեցի օտար երկրում, նոր միջավայրում: Սկզբում գնացել էր հայրս (այն ժամանակ վիճակը լավ էր թե՛ Հայաստանում, թե՛ Ռուսաստանում): Այնտեղ էին բնակվում հորաքույրներս ու մորեղբայրս: Հայրս գնացել էր՝ 1-2 տարի աշխատելու մտադրությամբ, սակայն երկրաշարժի լուրն առնելով՝ նա վախեցավ ստեղծված իրավիճակից և մեզ էլ կանչեց իր մոտ: Մայրս, եղբայրս և ես գրեթե արտասվելով ենք գնացել Հայաստանից. դժվար էր հեռանալ Հայրենիքից և նոր կյանք հաստատել օտար ափերում: Երկու-երեք տարին մեկ եկել ենք Հայաստան, ու ես միշտ շփվել եմ համադասարանցիներիցս շատերի հետ, միշտ պահել եմ կապս Հայաստանի ու ընկերներիս հետ: Վոլգոգրադում ավարտեցի դպրոցը, ընդունվեցի տեղի պետական համալսարանի կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետ, ավարտեցի՝ ստանալով համակարգչային տեխնոլոգիաների մասնագետի, մաթեմատիկոսի որակավորում: Ավարտելուց հետո անմիջապես դասախոսական աշխատանքի եմ անցել նույն համալսարանում, այնուհետև՝ տեղափոխվել եմ մեկ այլ ճանաչված բուհ՝ Ճարտարագիտական համալսարան:
…Հայրենիք վերադառնալուս երազանքը 8 տարեկանից իմ սրտում միշտ փայփայել եմ. մեզնից ոչ մեկն էլ այդպես էլ չհամակերպվեց Հայաստանից հեռու ապրելու մտքի հետ: Օտար երկիրը, որքան էլ լավը լինի, երբեք Հայրենիք չի դառնա. դրսում դու երկրորդ-երրորդ կարգի մարդ ես, հողը ոտքերիդ տակ ամուր չէ: 2004թ. եկա Հայաստան, երբ 24 տարեկան էի և հասկացա, որ անպայման պետք է վերադառնամ Հայրենիք, որ իմ տեղն այստեղ է՝ իմ հարազատ երկրում: Ես Վոլգոգրադի հայկական համայնքի երիտասարդական թևի ղեկավարն էի, ունեի աշխատանք, բիզնես, գրեթե բոլոր հարազատներս այնտեղ էին, սակայն… ինձնից հեռու էր ամենաթանկ հարազատս՝ Հայրենիքս: Անցյալ տարի ամուսնացա հայաստանցի աղջկա հետ. նա էլ չէր ուզում դրսում ապրել, և մենք տեղափոխվեցինք Հայաստան. արդեն մի փոքրիկ ունեմ՝ Նարեկս: Մեր երջանիկ եռանկյունին վայելում է Հայրենիքի ջերմությունը: Մենք, ավելի կոնկրետ՝ ես, այլևս կարոտյալ չեմ, ես իմ տանն եմ, իմ հողի վրա, իմ երազներում փայփայած Հայրենիքում: Թեև աշխատանք չունեմ, որևէ պետական հիմնարկում չեմ աշխատում, սակայն քիչ-միչ ինչ-ինչ գործեր եմ անում իմ մասնագիտությամբ: Ինձ այնքան էլ չի հուզում աշխատավարձի չափը, միայն թե որևէ տեղ աշխատեմ իմ մասնագիտությամբ և օգտակար լինեմ երկրիս: Դիմել եմ նաև Սփյուռքի նախարարությանը: Մեծ ցանկություն ունեմ միավորելու Սփյուռքի և Հայաստանի երիտասարդներին, երիտասարդական կառույցներին: Դեռևս հայ երիտասարդների առաջին համաժողովում հիմք դրվեց համատեղ ծրագրերին, համագործակցությանը: Այս տարի ես մասնակցեցի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում կազմակերպված երիտասարդական երկրորդ համաժողովին. ստեղծվեցին նոր ծանոթություններ, ձևավորեցինք աշխատանքային խումբ: Շատ գրագետ, պատրաստված երիտասարդներ ունենք, բայց պոտենցիալը գրեթե չի օգտագործվում: Նպատակներիցս մեկը հայ երիտասարդներին օտար երկրներից Հայաստան բերելն է՝ իհարկե, նրանց ներկայացնելով այստեղի առավելությունները: Բնականաբար, եթե ես հենց իմ օրինակով ներկայացնեմ մեր երկրի առավելությունները, նրանց կհամոզեմ, հավատ կներշնչեմ, իսկ դա հավաստի կլինի այն դեպքում, եթե ես ունենամ հիմնական աշխատանք, եթե մեր ժողովուրդը բարեկեցիկ ապրի, եթե փողոցներում ամեն քայլափոխի մուրացիկներ չլինեն: Ես եկա Հայրենիք ոչ թե այն բանի համար, որ Հայաստանը ծաղկում էր, իսկ Վոլգոգրադում վատ էր վիճակը, ճիշտ հակառակը… Ես եկա, որովհետև, ի վերջո, մի օր պիտի տուն դառնայի: Ես ափսոսում եմ մեր տաղանդավոր ուղեղների՝ դեպի արտերկիր արտահոսքի համար. ինչո՞ւ մեր ժողովրդի տաղանդը չծառայեցնել Հայրենիքի շահերին: Մենք քիչ ենք, փոքր ենք, բայց ադամանդի փայլ ու բարձր հարգ ունենք: Հիմա աշխարհում գրեթե ամենուր պատերազմական գործողություններ են. որպես անալիտիկ, մաթեմատիկոս՝ կարծում եմ՝ ճիշտ ժամանակն է խելացիորեն օգտվել առիթներից և մոբիլիզացնել գաղափարները, օգուտներ քաղել, ոչ թե տուժել… Ճիշտ դիվանագիտությունն այս պահին անչափ կարևոր է:
Ես դասավանդում էի Վոլգոգրադում, իմ ուսանողների մեջ կային նաև ադրբեջանցի երիտասարդներ, ովքեր, իմանալով, որ դասախոսը հայ է, մի տեսակ վախենում էին, բայց նրանցից ոչ մեկը կողմ չէր պատերազմին, լարվածությանը, ժողովուրդների թշնամությանը. պարզապես, ցավոք, դեռ մանկուց նրանց հոգում ատելություն են սերմանել հայերի հանդեպ: Պատերազմի հրձիգները միշտ էլ իշխանություններն են, երկրի ռազմատենչ ղեկավարներն ու նրանց զավթողական քաղաքականությունը, հասարակ ժողովուրդը միշտ էլ խաղաղության կողմնակիցն է: Ես Արևմտյան Հայաստանից՝ Բայազետ-Իգդիր ճանապարհի գյուղերից մեկից 1824թ. գաղթածների ժառանգներից մեկն եմ, ծնողներս Նորադուզից են: Մեր ընտանիքում արգելված է խոսել ռուսերենով, հայերենն ու հայեցին է մեր ընտանիքի նկարագիրը: Ես Ձեր այն հարցին, թե ինչ է ինձ համար Հայրենիքը, կպատասխանեմ, որ Հայրենիքն ինձ համար իմ տատիկն էր՝ հայաբույր, հայաշունչ… Հետո հասկացա, որ Հայրենիքը պետք է մեր սրտում գտնենք:
Նոր տարվա նախաշեմին ուզում եմ հորդորել իմ հայրենակիցներին, որ երջանկությունը չփնտրեն օտար ափերում, երջանկությունը Հայաստանն է, այստեղ շատ բաներ կան, որոնք ուրիշ տեղ չեք գտնի՝ արև, անմահական ջուր, հողի ուժ, մեծ զորություն, հոգևոր աննման արժեքներ…»:

Арсен Африкян: «Родину надо найти в своем сердце»
Двери Министерства Диаспоры РА всегда гостеприимно распахнуты для каждого армянина, посещающего Родину, живущего с тоской по Родине, возвращающегося на Родину. Как сказал один из героев моих интервью, «Министерство Диаспоры – Дом в доме, Внутренний дом…» �?менно в задушевной обстановке этого Внутреннего дома на днях довелось побеседовать с молодым ученым Арсеном Африкяном, репатриировавшимся несколько месяцев назад из города Волгоград РФ.
Почти пять месяцев уже, как перебрался на Родину. Мне было 8 лет, когда оказался на чужбине, в новой среде. Поначалу уехал отец (ситуация тогда была хорошая и в Армении, и в России). Там проживают тети и дядя. Отец поехал с намерением поработать год-два, однако узнав о землетрясении, испугался сложившейся ситуации и позвал нас к себе. Мать, брат и я со слезами покидали Армению: трудно было расставаться с Родиной и начинать новую жизнь на чужбине. Раз в два-три года приезжали в Армению, я всегда общался с одноклассниками, поддерживал связь с друзьями в Армении. В Волгограде окончил школу, поступил на факультет прикладной математики местного государственного университета, окончил, получив квалификацию специалиста по компьютерным технологиям, математика. Сразу после окончания поступил на преподавательскую работу в том же университете, затем перебрался в другой известный вуз – �?нженерный университет.
…Мечту вернуться на Родину с восьми лет всегда лелеял в сердце: никто из нас так и не свыкся с мыслью жить вдали от Армении. Чужбина, какой бы хорошей ни была, никогда не станет Родиной: там ты человек второго-третьего сорта, и почва не  прочна под ногами. В 2004 году, в 24-летнем возрасте приехал в Армению и понял, что непременно должен вернуться на Родину, что мое место здесь – в моей родной стране. Я был руководителем молодежного крыла армянской общины Волгограда, имел работу, бизнес, почти все родные были там, однако… далеко от меня было самое дорогое – Родина. В прошлом году женился на девушке из Армении: она тоже не хотела жить на чужбине, и мы переехали в Армению: у нас уже растет малыш, Нарек. Наш счастливый треугольник наслаждается теплом Родины. Мы, конкретнее я, больше не тоскую – я у себя дома, на своей земле, на Родине, которую лелеял в мечтах. Хотя работы пока нет, не работаю в каком-либо государственном учреждении, однако мало-помалу что-то делаю по своей специальности. Меня не так уж волнует размер зарплаты – только бы работать где-либо по специальности и быть полезным стране. Обращался и в Министерство Диаспоры. �?мею большое желание объединить молодежь Диаспоры и Армении, молодежные структуры. Еще на I форуме армянской молодежи была заложена основа совместных программ, сотрудничества. В этом году я принял участие во II молодежном форуме, организованном в Музее-институте Геноцида армян: были налажены новые знакомства, сформирована рабочая группа. У нас есть очень грамотная, подготовленная молодежь, но потенциал почти не используется. Одна из моих целей – привезти армянскую молодежь из других стран в Армению. Конечно, представляя им здешние преимущества. Естественно, если я на собственном примере представлю преимущества нашей страны, сумею убедить их, вдохнуть веру, а это будет достоверно в том случае, если у меня будет постоянная работа, если наш народ будет жить хорошо, если на улицах на каждом шагу не будет попрошаек.  Я приехал на Родину не потому, что Армения процветает, а в Волгограде ситуация очень плохая: с точностью до наоборот… Я приехал, потому что, в конце концов, однажды должен был вернуться домой.  Я сожалею об оттоке наших талантливых умов за границу: почему талант нашего народа не служит интересам Родины. Нас мало, но обладаем блеском и чистотой бриллианта. Сейчас в мире почти всюду военное положение: как аналитик, математик, полагаю, самое время воспользоваться случаем и мобилизовать идеи, получать выгоду, не нести потери… Верная дипломатия в данный момент чрезвычайно важна.
Я преподавал в Волгограде, среди моих студентов были и молодые азербайджанцы, которые, узнав, что преподаватель армянин, как-то побаивались, но ни один из них не был сторонником войны, напряженности, вражды между народами: просто, к сожалению, в их душах еще с детства привили ненависть к армянам. Войны всегда провоцируют власти, воинственные руководители страны и их захватническая политика, простой же народ всегда выступает за мир. Я потомок беженцев, покинувших в 1824 году одно из сел по дороге Баязет-�?гдир Западной Армении, родители из Норадуза. В нашей семье запрещено говорить по-русски, облик нашей семьи – армянский  язык и армянственность. На Ваш вопрос, чем для меня является Родина, скажу, что Родина для меня – моя бабушка. Позже осознал, что Родину надо искать в своем сердце.
В канун Нового года хочу призвать соотечественников не искать счастья на чужбине, счастье – Армения, здесь есть многое, чего не найдешь больше нигде – солнце, бесподобная вода, сила земли, огромная мощь, неповторимые духовные ценности…