«Զգացի՝ կարծես մայրս ինձ գրկեց». սփյուռքահայ պատանիները Հայաստանում են
Հուլիսի 2-ին Սփյուռքի նախարարությունում մեկնարկեց «Արի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագրի անցումային փուլը, որին մասնակցում են 61 պատանի Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Նիդերլանդներից, Բելգիայից, Չեխիայից, Սլովակիայից, Գերմանիայից, Կիպրոսից, Իրաքից և ԱՄՆ-ից:
Ողջունելով ծրագրի մասնակիցներին՝ Սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նրանց բարի գալուստ ու բարի վերադարձ մաղթեց և հույս հայտնեց, որ առաջիկա երկու շաբաթների ընթացքում կհասցնեն ճանաչել իրար, մտերմանալ: «Դուք եկել եք նոր Հայաստան, որտեղ երկրի տերը հասարակ քաղաքացին է: Շատ բան է փոխվել շնորհիվ թավշյա հեղափոխության, որն իրականացվեց նաև Սփյուռքի մեր հայրենակիցների աջակցությամբ: Սա հայ մարդու հաղթանակն էր: Սակայն այն դեռ ավարտված չէ, որովհետև մեր անձի, անհատի, մտածելակերպի, արժեհամակարգի մեջ ևս պիտի փոփոխություններ լինեն:
Դուք այս օրերի ընթացքում կբարելավեք հայերենի ձեր իմացությունը, կայցելեք Հայաստանի պատմամշակութային վայրեր, սակայն ես ձեզ պիտի խնդրեմ, որ շատ շփվեք հասարակ մարդկանց հետ, ճանաչեք ձեր հայրենիքը նաև իր բնակիչներով»,-նշեց Մխիթար Հայրապետյանը:
Նախարարն ընդգծեց, որ համայն հայության նորարար, ստեղծագործ միտքը, ներուժը պետք է ծառայի ի նպաստ Հայաստանի, ի բարօրություն հայ մարդու: «Միասնական և ամեն մի հայի նկատմամբ հոգատար լինելով՝ մենք կարող են լուծել յուրաքանչյուր խնդիր: Այսօր պետությունն իր առջև նպատակ է դրել առավել ամրապնդել, սերտացնել կապը Սփյուռքի հետ, և մեր գերխնդիրն է՝ այնպիսի երկիր ստեղծել, որ բոլոր ցանկացողները կարողանան վերադառնալ»,-շեշտեց Սփյուռքի նախարարը:
Իրաքահայ Ռիտա Մովսիսյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ հյուրընկալության համար և նշեց, որ երկու օր է, ինչ Հայաստանում է, սակայն արդեն գտել է իր հանգստությունը: «Զգացի՝ կարծես մայրս ինձ գրկեց»,-ասաց Ռիտան:
Ծրագիրը կտևի մինչ հուլիսի 14-ը, որի ընթացքում մասնակիցները կլինեն Հայաստանի պատմամշակութային վայրերում, թանգարաններում, այցլելություն կկատարեն զորամաս, շախմատի մրցախաղ կունենան Սփյուռքի նախարարի հետ, կհանդիպեն մշակույթի գործիչներին:

«Такое чувство, будто меня обняла мама»: юные армяне Диаспоры в Армении
В Министерстве Диаспоры 2 июля стартовал переходный этап образовательно-познавательной программы «Ари тун», в котором участвуют 61 юноша из России, Украины, Нидерландов, Бельгии, Чехии, Словакии, Германии, Кипра, �?рака и США.
Приветствовав участников программы, министр Диаспоры Мхитар Айрапетян пожелал им добро пожаловать и доброго возвращения, выразив надежду, что в течение предстоящих двух недель они успеют познакомиться и подружиться. «Вы приехали в новую Армению, где хозяин страны – простой гражданин. Многое изменилось благодаря бархатной революции, осуществленной и при поддержке наших соотечественников в Диаспоре. Это победа армянина. Но она еще не завершена, ибо перемены должны произойти также в личности, человеке, образе мышления, системе ценностей.
За эти дни вы улучшите знание армянского языка, посетите историко-культурные места Армении, но должен попросить вас побольше общаться с простыми людьми, познавать вашу Родину и посредством ее жителей», – отметил Мхитар Айрапетян.
Министр подчеркнул, что новаторская, созидательная мысль армянства, потенциал должен служить на благо Армении, армянина. «Будучи едины и заботливы по отношению к каждому армянину, мы сможем решить любые проблемы. Сегодня государство поставило перед собой цель еще более укрепить связь с Диаспорой, и наша сверхзадача – создать такую страну, чтобы  все желающие могли вернуться», – подчеркнул министр Диаспоры.
Армянка из �?рака Рита Мовсисян выразила благодарность за теплый прием и отметила, что за два дня пребывания  в Армении уже обрела покой. «Такое чувство, будто меня обняла мама», – сказала Рита.
Программа продлится до 14 июля. За это время участники побывают в историко-культурных местах Армении, музеях, посетят воинскую часть, проведут шахматный турнир с министром Диаспоры, встретятся с деятелями культуры.